LIVE UPDATES
Bota

Gjermania refuzon propozimin e Bjellorusisë për të marrë 2 mijë migrantë

22 Nëntor 2021, 18:34 Nga DOSJA
Gjermania refuzon propozimin e Bjellorusisë për të marrë 2

GJERMANIA – Gjermania ka refuzuar propozimin e liderit autoritar të Bjellorusisë, Alyaksandr Lukashenka, për të marrë 2,000 migrantë nga ky shtet, pasi autoritetet bjelloruse kanë akuzuar zyrtarët evropianë se kanë dështuar që të angazhohen me Minskun për të zgjidhur problemin, dhe kanë paralajmëruar se situata mund të çojë në konflikt të armatosur.

Bashkimi Evropian ka akuzuar Minskun se ka marrë mijëra burra, gra dhe fëmijë nga Lindja e Mesme dhe i ka dërguar në kufi me Poloninë, Lituaninë dhe Letoninë, si përgjigje ndaj sanksioneve që ka vënë BE-ja ndaj shtypjes së protestave të opozitës, e cila e akuzon Lukashenkon se ka manipuluar zgjedhjet e vitit 2020.

Lukashenko është cituar të ketë thënë më 22 nëntor, sipas agjencisë së lajmeve BeITA, se ai nuk dëshiron që kriza të përshkallëzohet dhe se “ne nuk duam përballje… sepse ne e kuptojmë se nëse shkojmë shumë larg, lufta është e pashmangshme”.

Një zëdhënës i Qeverisë gjermane ka hedhur poshtë kritikat e Lukashenkos për “hezitimin” e Berlinit, që të marrë rreth 2,000 migrantë, të cilët janë në mesin e mijëra personave të bllokuar në kufijtë mes Bjellorusisë dhe vendeve të BE-së.

“Idea e krijimit të një korridori humanitar në Gjermani për 2,000 migrantë nuk është zgjidhje që është e pranueshme për Gjermaninë apo BE-në”, ka thënë zëdhënësi qeveritar, duke përsëritur qëndrimin e njëjtë të Berlinit edhe ndaj një propozimi të ngjashëm javën e kaluar.

Lukashenko ka mohuar se ka nxitur krizën duke shtyrë migrantët nga Lindje të Mesme në zonat kufitare, ndonëse në një intervistë dhënë transmetuesit britanik, BBC një javë më parë, ai ka thënë se është “absolutisht e mundshme” që disa ushtarë bjellorusë t’iu kenë ndihmuar migrantëve për të kaluar në territor të bllokut evropian.

Kryeministri polak, Mateusz Morawiecki, ka thënë më 21 nëntor se ai është i shqetësuar se kriza mund të shndërrohet në diçka më “të rëndë”. Disa migrantë kanë thënë se duan të shkojnë në Gjermani përmes Polonisë, dhe Lukashenka ka thënë se është i gatshëm për t’i dërguar atje me aeroplanë, nëse është e nevojshme. Më 18 nëntor, autoritetet bjelloruse kanë dërguar rreth 400 migrantë në Irak me aeroplan dhe Lukashenka ka thënë më 22 nëntor se Qeveria e tij është e gatshme të organizojë fluturim të ngjashëm drejt Irakut, nëse “ka nevojë”.

Marrë nga REL

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota debimi i emigranteve kriza e emigranteve kriza e emigranteve ne bjellorusi debimi i emigranteve kriza e emigranteve kriza e emigranteve ne bjellorusi

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni