LIVE UPDATES
Bota

Frikë e siklet nga pyetjet e tyre? Gazetarët nga Kosova i “përvishen” Ramës, publikojnë pamjet: 40 minuta me dorën lar

14 Shtator 2021, 14:57 Nga DOSJA
Frikë e siklet nga pyetjet e tyre? Gazetarët nga Kosova i

PRISHTINË– Gazetarët nga Kosova nuk janë lejuar që të bëjnë pyetje gjatë ditës së sotme në konferencën e përbashkët të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Ramës dhe asaj të kancelares gjermane, Angela Merkel.

Në notë proteste, të gjithë kanë ngritur zërin, ndërkohë që nuk janë ndaluar as me reagimet në rrjetet sociale. Gazetari Enis Reçica ka publikuar në Facebook të dhëna nga takimit, ku ka sqaruar se në konferencë kanë qenë gazetarët e gjashtë mediave nga Kosova. Të gjithë për 40 minuta kanë kërkuar fjalën për t’i bërë pyetje kancelares Merkel, por nuk u është lejuar asnjë. 

“Në këtë video është dora ime, dhe e dy kolegëve të tjerë nga mediat kosovare. E kërkuam fjalën që nga fillimi i konferencës mes Kancelares Angela Merkel e Edi Rama. Ishte e kot, as pas 40 minutave të konferencës nuk na u dha fjala, të 6 mediave nga Kosova (sa ishim prezente e të akredituara) që t’i bëjmë ndonjë pyetje kancelares gjermane. Sigurisht temë kyqe e jona ishte Kosova, Serbia, marrëveshja përfundimtare, dialogu, liberalizimi, Open Ballkan etj,”- ka shkruar Reçica.


Ndërkohë që kryeministri Edi Rama iu justifikua të gjithëve duke u shprehur se “fajtore” se nuk mund të bënin dot pyetje ishte axhenda e kancelares Merkel, duke u premtuar më pas një takim me ta. Megjithatë nga vendi, gazetarët iu përgjigjën se pyetjet ishin vetëm për kancelaren dhe jo për të. 

(k.m/dosja.al) 

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

rajoni rajoni angela merkel angela merkel ne tirane edi rama enis reçica rama le pa pyetje gazetaret nga kosova turi i merkel angela merkel angela merkel ne tirane edi rama enis reçica rama le pa pyetje gazetaret nga kosova turi i merkel

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra