LIVE UPDATES
Bota

Kriza e Ukrainës, Blinken paralajmëron Rusinë: Mos hapni ‘kutinë e Pandorës’

19 Janar 2022, 15:00 Nga DOSJA
Kriza e Ukrainës, Blinken paralajmëron Rusinë: Mos hapni

UKRAINË – Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken kërkon nga Rusia të gjejë zgjidhje paqësore dhe diplomatike lidhur me konfliktin politik të Perëndimti me Rusinë. Në Ambasadën e SHBA në Kiev, shefi i diplomacisë amerikane tha se vendimi përfundimtar për Ukrainën i takon presidentit të Rusisë Vladimir Putin.

Ai paralajmëroi Rusinë se nëse ndjek përplasjen dhe jo rrugën diplomatike dhe paqësore për çtensionimin e situatës së Ukrainë, do të ketë pasoja për Rusinë.

“Shpresoj që ne të qëndrojmë në rrugën paqësore dhe diplomatike, por vendimi përfundimtar i takon presidentit Putin”, u shpreh fillimisht Sekretari i Shtetit.

Më tej, Blinken tha se Putin është në gjendje që në një kohë të shkurtër të ndërmarrë veprime agresive ndaj fqinjit të tij Ukrainës.

“E dimë se ka plane për të rritur këtë fuqi në një kohë të shkurtër dhe kjo do ta lejojë Putinin në këtë kohë të marrë masa agresive kundër Ukrainës”, bëri me dije Blinken në Kiev.

Në vazhdim të deklaratës së tij, shefi i diplomacisë së Shtëpisë së Bardhë tha se Rusia po vë në diskutim parimet thelbësore që janë bazë e sistemit ndërkombëtar, e cila garanton paqen dhe sigurinë, siç janë parimi që një shtet nuk mund të ndryshojë kufijtë e një vendi tjetër nëpërmjet forcës. Blinken paralajmëroi se nëse do të dhunoheshin këto parime, do të kishte pasoja tragjike për vendet duke përmendur se do të hapej “kutia e Pandorës”.

“Nëse ne lejojmë që këto parime të dhunohen, hapim kutinë e Pandorës. Të gjithë po shikojnë se çfarë po ndodh këtu”, foli Blinken në ambasadën amerikane në Kiev.

Së fundmi, SHBA i ka dhënë 200 milionë dollarë Ukrainës në lidhje me forcimin e sektorit ushtarak. Ai premtoi se shteti amerikan do ta ndihmojë në çdo moment Ukrainën me çdo gjë të nevojshme.

“Siç e kemi thënë, jemi të vendosur ndaj sovranitetit dhe integritet territorial të Ukrainës dhe ne do të vazhdojmë të furnizojmë Ukrainën me mbështetjen e nevojshme”, përfundoi Sekretari i Shtetit Antony Blinken. ç

Kreu i diplomacisë amerikanë do të takohet të premten me homologun e tij rus Sergej Lavrov për të gjetur zgjidhje të përbashkët për qëndrimin përfundimtar ndaj Ukrainës.

Deri tani, bisedimet me vendeve të Perëndimit dhe Rusisë lidhur me Ukrainën nuk kanë dhënë asnjë rezultat. SHBA dhe aleatët e saj duan ta përfshijnë Ukrainën në NATO, ndërsa Rusia kërkon që kjo gjë të mos ndodhë pasi do të rrezikohet siguria e saj territoriale pasi për herë të parë në histori Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut arrin në kufi me Rusinë.

Burimi: CNN

(d.v/dosja.al)

 

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Bota Bota Antony Bliken vladimir putin Antony Bliken vladimir putin

Sondazh

Poll

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet