LIVE UPDATES
Aktualitet

Foto/ Gjak në fytyrë e trup, dhunohet barbarisht transgjinori Anxhela në Tiranë, ambasada holandeze shokohet: Gjeni sulmuesi

13 Nëntor 2019, 07:35 Nga DOSJA
Foto/ Gjak në fytyrë e trup, dhunohet barbarisht transgjinori Anxhela

TIRANË– Anxhela, një anëtare e komunitetit transgjinor në Shqipëri është dhunuar në mënyrë barbare. Ngjarja ka ndodhur në Tiranë dhe është denoncuar masivisht në rrjetet sociale.

Një prej tyre që publikoi edhe fotot ku Anxhela shihet e gjakosur dhe e rrahur është Elton Ilirjani, një prej anëtarëve të komunitetit të LGBTQI-së që ka kërkuar gjithmonë të mbrohen të drejtat e tyre.

Siç e shikoni edhe në pamje, Anxhela është dhunuar në mënyrë barbare dhe është lënë e gjakosur në rrugë. Arsyeja mësohet të ketë qenë pjesëmarrja e transgjinores në paradën e fundit të lezbikeve në Tiranë.

Anxhela e dhunuar keq në Tiranë! Një tmerr i vërtetë! Shoqëri e dhunshme, shoqëri e prapambetur, shoqëri jo-evropiane! Shoqëri e pa-emancipuar! Jo më kot ju ktheva keq Kujtim Gjuzit dhe Shoqërisë së tij parlamentare, sepse ai me thirrjet e veta te urrejtjes dhe thirrjet raciste kundër personave LGBT i shtyn të rinjtë sy-errur që të dhunojnë! E çfarë mund të presim nga injorantët e droguar në rrugët e Tiranës jashtë parlamentit kur brenda parlamentit ka deputetë si Kujtim Gjuzi dhe shefat e tij? Turp për të gjithë deputetët! Turp që nuk e përjashtuat nga parlamenti Fashistin Kujtim Gjuzi dhe ja ku jemi me këtë dhunë sot. Kjo është fytyra e vërtetë e Shqipërisë! Përjashtoni sa më parë Fashistët dhe Nazistët nga Parlamenti Shqiptar, ata që thirrën urrejtjen dhe këtë e vuajti Anxhela sot! “- shkruan Ilirjani krahas fotove teksa ka etiketuar shumë personazhë publikë dhe institucioneve të rëndësishme.

Në lidhje me këtë ngjarje ka pasur edhe reagime të forta nga Komisioneri për Mbrojtjen nga Diskriminimi dhe nga Ambasada e Holandës në Tiranë.

Komisioneri për Mbrojtjen nga Diskriminimi shkruan se Policia e Shtetit duhet të gjejë autorët e kësaj dhune dhe t’i vendosë ata përballë drejtësisë.

Komisioneri për Mbrojtjen nga Diskriminimi dënon me ashpërsi sulmin fizik e psikologjik ushtruar ndaj Anxhela H., pjesë e komunitetit transgjinor në Shqipëri. Nga raportimet e para mësohet se pjesëtarja e komunitetit transgjinor është përndjekur dhe sulmuar, duke u targetuar për marrjen pjesë në paradën e fundit të lezbikeve në Tiranë. Komisioneri Dr. Gajda nxit Policinë e Shtetit dhe prokurorinë e Tiranës të marrin masa për të identifikuar personat që kryen aktin e pashembullt të dhunimit, diskriminimit dhe përndjekjes së Anxhelës. Aktet e dhunës, diskrimiminimit dhe krimet e urrejtjes ndaj komunitetit transgjinor, çdo komuniteti tjetër apo grupi vulnerabël është e papranueshme në një shoqëri demokratike që aspiron standarte të larta të respektimit të të drejtave Njerëzore,”- shkruhet në reagim.

Ndërsa Ambasada e Holandës shprehet se ndihet e shokuar nga ky akt dhune dhe dënon sulmet diskriminuese.

Të shokuar nga ky akt dhune kundër një anëtare të komunitetit transgjinor në Shqipëri, Ambasada Hollandeze mbështet deklaratën e Komisionerit për Mbrojtjen nga Diskriminimi që dënon sulmin dhe i bën thirrje autoriteteve ligj zbatuese të marrin masat e duhura. Gjithsecili duhet të jete i lire të jetë vetvetja dhe të dashurojë këdo që deshiron,”- shkruhet në reagimin e Ambasadës Holandeze.

(f.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet ambasada holandeze ne tirane dhunohet transgjinorja anxhela komisioneri për mbrojtjen nga diskriminimi tirane ambasada holandeze ne tirane dhunohet transgjinorja anxhela komisioneri për mbrojtjen nga diskriminimi tirane

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave