LIVE UPDATES
Politike

Forumi në Slloveni! Rama i lutet Bullgarisë për futjen në BE, Presidenti: S’jemi roja që hapim derën. Varhelyi: Europa t

1 Shtator 2021, 09:10 Nga DOSJA
Forumi në Slloveni! Rama i lutet Bullgarisë për futjen në

SLLOVENI– Thelbi i Forumit për Europën në Slloveni ishte integrimi i vendeve të Ballkanit Perëndimor në Europë. Kryeministri shqiptar Edi Rama është pritur nga homologu i tij slloven, Janez Janša dhe ministri i Punëve të Jashtme, Anže Logar. Teksa parakalonte për tu futur në godinën ku do të mbahej forumi, Rama zgjodhi që të mos jepte asnjë koment për mediat, të cilat kërkuan prononcim nga ai. Ndryshe nga Rama, kreu i qeverisë së Kosovës, Albin Kurti deklaroi se pret që takimi i ardhshëm i negociatorëve kryesore në kuadër të dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës të mbahet në vjeshtë. Kurti i tha “Tanjug” në Bled se gjithçka për takimin e tretë me presidentin serb Aleksandër Vuçiç varet nga ndërmjetësit në dialog, Josep Borell dhe Miroslav Lajçak. Ky i fundit tha se do të takonte të dy gjatë ditës së sotme. Në forumin dedikuar të ardhmes së Evropës morën pjesë gjithashtu presidenti i Parlamentit Evropian, David Sassoli, presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel, si dhe Komisioneri për Zgjerimit, Oliver Varhelyi.

I pari e mori fjalën Presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli i cili u shpreh se Bashkimi Europian duhet të rishikojë qasjen e anëtarësimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Sassoli u shpreh se Tirana, Beogradi, Shkupi apo Sarajeva janë vende të Ballkanit Perëndimor të cilat janë pjesë e historisë së përbashkët me një identitet të njëjtë. Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor përfitoi të sqaronte të ashtuquajturën “Non Paper”, dokument që u publikua për herë të parë më 12 prill, ndërsa fillimisht u aludua se kishte “dalë” nga zyra e kryeministrit të Sllovenisë, Janez Jansa. I pranishëm në Forum, ai tha ndryshime të tilla në kufijtë mes vendeve nuk mund të bëhet me paqe dhe pa pasoja të rënda, por vetëm me luftë, por se kjo gjë nuk ekzistonte. Në dokument shkruhej se gjatë presidencës sllovene të Këshillit të BE, e cila ka filluar në korrik të këtij viti, do të shpërbëhej përfundimisht ish-Jugosllavia.

Kryeministri Edi Rama e ka nisur me humor fjalën e tij në Forumin për të ardhmen e Europës në Slloveni. Rama u ofroi të gjithë të pranishmëve një buzëqeshje duke u shprehur me homor se kjo gjë u mungon nga kolegët gjermanë. Kreu i Qeverisë shqiptare u shpreh se e ardhmja e Europës nuk mund të jetë pa vendet e Ballkanit Perëndimor.

I pranishëm në Forumin për Europën në Slloveni, kryeministri tha se etërit themelues të BE-së do të përpëliteshin në varr nëse do të shikonin që në një mbledhje ku flitet për të ardhmen e Europës, nuk është Shqipëria apo vendet e tjera. Sërish me humor, Rama kërkoi ndjesë që po tregohej aq ballkanas, por tha se është njësoj si historia e atij priftit në Konstandinopojë që kur po shembeshin muret, diskutonin seksin e ëngjëjve. Kreu i Qeverisë shqiptare e mbylli me një tjetër batutë, teksa tha se kur të bëhemi anëtar të BE-së, Macron që është më i riu do të jetë duke shkruar kujtimet. Në fund, Rama u kthye nga presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev dhe i kërkoi që të hiqte dorë nga vetoja ndaj Maqedonisë së Veriut për të çelur negociatat me BE-në. Mirëpo përgjigjia e Radev nuk ishte dhe aq e “qeshur”. Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev, i tha kryeministrit Rama se Bullgaria nuk është roja në derën e Europës që mund të vendosë nëse Shqipëria do të futet brenda apo jo. Radev shtoi ftohtë se çelësat e integrimit i ka vetë Shqipëria në dorë dhe se ishin mjaft të hapur për dialog. Në fjalën përmbyllëse, Rama nuk u kursye kur tha se uronte që Maqedonia e Veriut të mos detyrohej të ndërronte më emrin. Kryeministri i Sllovenisë Janez Janša tha se ka ardhur koha që Bashkimi Evropian të marrë një vendim për vendet që kanë mbetur në pritje të anëtarësimit në BE. I pranishëm në Furomin për të ardhmen e Europës në Slloveni, Jansa tha se vendet që ishin aty prezent, duhet që të bëjnë që skeptikët të ndërrojnë mendje për pranimin e Shqipërisë në BE dhe jo vetëm.

Përsa i përket dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, Vuçiç tha se ishte e qartë se vendi i tij nuk do të bëhej anëtar i Bashkimit Evropian derisa të zgjidhin çështjet me Prishtinën. Ai gjithashtu theksoi se ka informata se Kosova do të nisë fushatën e njohjes që në fakt është në kundërshtim me marrëveshjen e Washingtonit. Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç komentoi edhe nismën, në të cilën bën pjesë bashkë me kryeministrin shqiptar Edi Rama dhe atë të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, “Ballkani i Hapur”. Vuçiç tha se përmes iniciativave të tilla bëhej e mundur tejkalimi i vështirësive ekonomike në Ballkanin Perëndimor. Sipas tij, disa njerëz nuk e dëshirojnë suksesin e kësaj nisme vetëm sepse nuk e kanë “timonin” në duart e tyre. Komisioneri për Zgjerim në Bashkimin Evropian, Oliver Varhelyi, gjatë fjalës së tij në Forumin Strategjik të BE-së në Slloveni, solli në vëmendje situatën e krijuar në Afganistan. Varhelyi theksoi se kjo situatë i jep një mësim Bashkimit Evropian, që të mos humbasë kohë në integrimin e Ballkanit Perëndimor.

(k.m;F.m/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike edi rama edi rama ne slloveni forumi per europen ne slloveni edi rama edi rama ne slloveni forumi per europen ne slloveni

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE