LIVE UPDATES
Insights

Dje KRIMI ngriti stekën, goditi dhe arriti deri tek prokurorët….për hesapet e tyre, heqin qafe edhe zyrtarin e lartë të s

2 Nëntor 2019, 11:51 Nga DOSJA
Dje KRIMI ngriti stekën, goditi dhe arriti deri tek

Padyshim që ka dicka që nuk shkon tek prokurori Ndoja. Shoqëria që ai kishte zgjedhur të drekonte, personi që kishte në makinë, një subjekt i mundshëm i punës së tij, tregojnë dicka. Zeri i Amerikës e quante dje figurë kontraverse. Por përtej këtyre hijeve, akti i djeshëm i atentatit ndaj tij, nuk mund të jetë e të trajtohet si pjesë e kronikës së zezë që prodhon vendi çdo ditë. Ajo e djeshmja, është dëshmia se krimi është ngritur, sofistikuar dhe ka arritur deri aty, sa nëse i duhet për hesapet e veta, është në gjendje të heqë qafe dhe një zyrtar të lartë të shtetit, siç është një prokuror.

Dora e krimit kishte shkuar deri më sot te rivalët, bankierët, avokatët, gjyqtarët, ndërsa nga dje e ngriti stekën deri te prokurorët, ata që merren me hetimin e grupeve kriminale.

Duhet të kuptojmë një gjë qartë, kur tentohet vrasja e prokurorit, është goditur sistemi i drejtësisë, është goditur vet shteti.

Arjan Ndoja mund të ishte si gjithë prokurorët e tjerë në Shqipëri, hetonte dosje kriminale, vjedhje, vrasje apo grabitje pronash. Po kur kryeministri Edi Rama dhe zv.kryeministri Erion Braçe nisën sulmet ndaj tij, emri i mori një jehonë tjetër.

Mjafton të kërkoje në google me Arjan Ndoja, për të kuptuar ç’po ndodhte.

Mbetet enigmë nëse Rama dhe Braçe e sulmuan prokurorin vetëm pse ai arrestoi drejtorin e Kadastrës në Durrës, apo pas sulmeve fshihen hetimet që Arjan Ndoja po bënte për pronat te Gjiri i Lalëzit.

Por në këtë rast, politika, qeveria, pushteti lanë gjurmë. Sot me siguri, Rama dhe Braçe do të donin të mos i kishin bërë ato deklarata.

Në çdo vend normal të botës, breshëria e kallashnikovit ndaj një njeriu të ligjit për të cilin shefi i qeverisë ka bërë thirrje për ndëshkim, e ka etiketuar si të paguar nga bandat, e ka bërë si tabelë qitje disa herë me radhë, do të përbënte skandal.

Aq më tepër në një vend si ky yni, kur lidhjet e politikës me krimin nuk kanë nevojë për fakte, aq më tepër në Durrës kur mpleksja e interesave elektorale me ato mafioze ka arritur kulmin, aq më tepër në sfondin e kallishverisheve dhe falsifikimeve në të cilat është implikuar Rilindja në këtë zonë, një ngjarje e tillë, e tmerrshme, do të linte shumë vend për dyshime”, thoshte dje në një koment, Andi Bushati, duke ngritur pyetjen, nëse deklaratat e politikës në këto nivele, janë frymëzim për krimin.

Po përtej aferave e hesapeve politko apo mes bandave, shqetësimi kryesor ngelet tek rendi dhe siguria.

Sot si qytetarë të këtij vendi, duhet të ndjehemi më të pasigurtë. Kur krimi guxon dhe godet një prokuror, imagjinoni sa të lehtë mund ta ketë të shkelë mbi qytetarët e thjeshtë, që u dalin si pengesë në rrugë, apo edhe vetë gazetarët që raportojnë çdo ditë për këto ngjarje kriminale.

Çfarë do të ndodhte nëse krimi do të guzonte të godiste një prokuror në një vend europian? E sigurt që gjithë strukturat shtetërore do të viheshin në lëvizje. Ndërkohë që në atentatin ndaj prokurorit Arjan Ndoja ka heshtje. Kryeministri nuk e ka dënuar sulmin. Sandër Lleshaj që komenton gjithçka, dhe është gati të luftojë kritikët, mediat, dhe opozitën 3 herë në ditë, s’ka nxjerrë asnjë fjalë, ndërkohë që patjetër ka përgjegjësi për këtë nivel pasigurie dhe për këtë terren që ka fituar krimi. Më e rëndë është ajo, se si kryprokurorja Arta Marku ka heshtur. Asnjë deklaratë për ngjarjen e rëndë dhe atentatin ndaj prokurorit.

Kjo heshtje, është e qëllimshme, është zgjedhje. Një zgjedhje po aq e rëndë sa ngjarja. Marrë nga Mapo.al

*Titulli është redaksional. Titulli në origjinal është “Plumbat e zhurmshëm dhe heshtja e qëllimshme e shtetit”.

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

opinione opinione atentat prokurorit arjan ndoja dricim caka perplasje me arme zjarri ne shkozet atentat prokurorit arjan ndoja dricim caka perplasje me arme zjarri ne shkozet

Sondazh

Poll
Insights 2 Nëntor 2019, 09:41

Heronjtë e munguar të drejtësisë

TIRANË– Heroi i luftës së Antimafias Italiane, Pier Luiggi Vigna, më ka thënë në një intervistë që i mara në vitin 2004 se drejtësia në Shqipëri do t...

Insights 1 Nëntor 2019, 21:37

Çunat flori të Rilindjes dhe shokët e KM!

KM promovoi dhe shoqerohej me Arben Ndoken! KM promovoi e shoqerohej me Armando Prengen! KM promovoi dhe shoqerohej me Mark Frrokun! KM promovoi dhe shoqerohej/...

Insights 30 Tetor 2019, 16:15

Mos ma vrisni qenin

Pogradec. Gusht 1983. Gjatë viteve kur Eduardi, vëllai im, ndodhej në burg në Spaç, sa herë në ndërmarrjen e asfaltimit të rrugëve ku punoja si inxhinier...

Insights 30 Tetor 2019, 10:33

Ku je Opozitë?! Kryeministri Rama po tallet me ju!

Edi Rama vijon të qeverisë i qetë, të drekojë e darkojë me oligarkët, të bredhë me brekushe nëpër zyrat e BE dhe të tallet me opozitën që sot duket më e paqartë...

Insights 29 Tetor 2019, 18:04

Pse po e sulmojnë oligarkët opozitën?

TIRANË- Ne fillim te viteve 80, kartelet e droges ne Kolumbi nisen te aplikojne nje metode te re per te goditur nepunesit e shtetit, qe nuk i korruptonin d...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë