LIVE UPDATES
Bota

Qindra të punësuar në ‘fabrikën’ e ‘fake news’ në St Petersburg. Meme, lajme dhe media sociale me urdhëra nga

9 Prill 2019, 15:15 Nga DOSJA
Qindra të punësuar në ‘fabrikën’ e ‘fake

St Petersburg, Rusi– Sulmi dhe prodhimi i informacionit online mund të jetë një punë shumë e gjallë dhe intensive. Mjafton të pyesni gazetaren ruse Lyudmila Savchuk e cila zbuloi për herë të parë fushatat e dezinformimit nga Rusia në vititn 2014.

Gazetarja 33 vjeçare nënë e dy femijëve filloi të kuptojë se një sasi e madhe websitesh dhe mediash sociale filluan të sulmojnë aktivistët opozitarë në qytetin e saj me një frekuencë që nuk ishte parë asnjëherë më parë.

Postimet ishin të gjitha goxha të ngjashme, sulmime verbale të koordinuara. Më vonë kur Savchuk kuptoi se agjensia ‘IRA’ ( Agjensia për Hulumtimin Online) e cila përflitej që kryente këtë lloj aktiviteti po kërkonte gazetar ajo shkoi për një intervistë.

Ajo u punësua si blogere dhe iu kërkua të paraqitej në një godinë të panjohur në periferinë e qytetit. Pasi u fut brenda u surprizua kur pa se qindra rusë të rinj po punonin aty me turne, ku paguheshin për të prodhuar content mediatik, si meme, pastime, artikuj etj.

Ndërkohë që ecte rrotull ambjentit, kamerat mbikqyrnin gjithçka. Ajo kupto se ‘IRA’ ishte e ndarë në disa departamente si: departamenti i lajmeve, departamenti i mediave sociale dhe një grup i cili prodhonte meme të njohur si demotivuesit.

Pavarsisht ndarjes së punës në seksione, produkti përfundimtar ishte pak a shumë i ngjashëm. SHBA-të, BE, opozita ruse ishin shënjestra të rregullta të agjensisë. Nga ana tjetër ishte Vladimir Putin, presidenti i Rusisë, i cili merrte një postim pozitiv për triumfet e tij, sa do të vogla të ishin ato.

Çdo punëtor ka një kuotë që duhet ta arrijë çdo ditë dhe natë. Fabrika punon 24 orë në ditë, nuk ndalon asnjëhere në asnjë sekondë.

Në total Savchuk kaloi një periudhë 2 mujore në agjensi para se të shkruante artikullin public për ‘fabrikën’ e ‘fake news’ në një gazetë lokale.

Konkluzionet e saj ishin se kjo punishte ishte një projekt i Kremlimit i cili drejtohej nga një pronar restorantesh ne St Petersburg, Evgeny Prigozhin.

Edhe para se artikulli të botohej dhe të bëhej viral nëpër botë për skandalin që ishte, Savchuk jepte leksione mbi dezinformimin, ku tentonte të nxirrte emrat e punonjësve në këto agjensi, duke i vendosur ata në dritë të keqe.

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

bota bota fajke news ira lyudmila savchuk rusi st petersburg fajke news ira lyudmila savchuk rusi st petersburg

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra