LIVE UPDATES
Sport

“Euro2020”: A mund ta përfundojë Joachim Low mbretërimin e tij, si trajner i Gjermanisë në një nivel të lartë?

15 Qershor 2021, 09:16 Nga DOSJA

GJERMANI – Të thuash se Joachim Low është në kërkim të disa justifikimevem mund të duket e çuditshme për të huajt. Pasi arriti në finalen e Euro 2008 dhe një vend të tretë në Kupën e Botës 2010, Low bëri që Gjermania të fitojë titullin e kampiones së Botës më 2014, e para e tyre që nga viti 1990.

Gjithsesi, mbretërimi i tij 15-vjeçar si trajner i “pancerave” përfundon në fund të “Euro 2020”, reputacionin e tij ka pësuar një zbehje dhe vitet e fundit tifozët kanë kërkuar shkarkimin e tij.

Në këtë mjedis, 61-vjeçari njoftoi në fillim të këtij viti se do të japë dorëheqjen pas këtij turneu, ndërkohë që Hansi Flick, ish ndihmësin e tij dhe ish-trajnerin e Bayern Munchen, në gusht pritet ta zëvendësojë.

Keni nevojë për t’u justifikuar?

Kombëtarja gjermane ka kaluar në disa momente negative kohët e fundit. Eliminimi në fazën e grupeve në Kupën e Botës 2018, ishte rezultati më i keq në historinë e vendit dhe provokoi një valë tronditëse në skenën e futbollit gjerman, me shumë tifozë që kërkonin shkarkimin e Low.

Ai e mbajti punën e tij, duke premtuar ndryshime dhe një rindërtim të ekipit. Por një periudhë 33-mujore pas këtij sikleti të Kupës së Botës, kohët e fundit përfundoi në një tjetër ngjarje të jashtëzakonshme, humbjen 2-1 kundër Maqedonisë së Veriut në mars. Ishte vetëm disfata e tretë e Gjermanisë në shtëpi, në një ndeshje kualifikuese të Kupës së Botës, që aktualisht e le jashtë vendeve për finalet e “Katar 2022”.

Ish-futbollisti i kombëtares së Gjermanisë, Bastian Schweinsteiger, pjesë e ekipit triumfues më 2014, për shprehur për ‘BBC World Service’: “Unë do të thoja se një turne i suksesshëm do të ishte nëse ekipi kombëtar mund të rikthejë besimin e tifozëve në Gjermani, sepse atje ka kanë qenë disa probleme në të kaluarën.

Ekipi kombëtar humbi një vëmendje të tifozëve dhe unë mendoj se nëse ata mund të rikthejnë këtë lloj besimi dhe gëzimi për ta, kjo do të jetë e shkëlqyeshme. Por kjo skuadër është një pikëpyetje tani”.

Për çudi, atmosfera ka qenë mjaft e tensionuar në kampin stërvitor në Seefeld, një vendpushim i vogël turistik në shtetin austriak të Tirolit, ku ekipi i Gjermanisë është duke u përgatitur për ndeshjen e parë të hapjes të martën kundër Francës. Shumica e seancave janë kryer me dyer të mbyllura, pasi Low përpiqet të shmangë çdo shpërqendrim dhe lentet e kamerës që ndjekin çdo lëvizje që ai bën.

Trajneri i Gjermanisë, Joachim Low

Humbja e Gjermanisë ndaj Maqedonisë së Veriut në mars, ishte vetëm disfata e tyre e tretë në shtëpi në kualifikimet e Kupës së Botës. Tani, veteranët e shpërfillur janë kthyer në skuadër. Në vitin 2019, Low filloi të formonte një ekip të ri, pa veteranë të tillë si mbrojtësi i Borussia Dortmund, Mats Hummels dhe sulmuesi i Bayern Munchen, Thomas Muller.

Tani, dy vjet e gjysmë më vonë, ai i ka thirrur të dy përsëri për “Euro 2020”, në një kërkim të dëshpëruar për udhëheqje dhe përvojë në fushë.

“Ai duhej të merrte një vendim pas Kupës së Botës 2018. Mendoi se ishte një ide e mirë t’u jepte lojtarëve të rinj një shans të vërtetë në ekipin kombëtar. Por strategjia nuk funksionoi me të vërtetë,”- shton Schweinsteiger.

“Jo të gjithë lojtarët po i shfrytëzojnë mundësitë e tyre, prandaj, pasi njoftoi publikisht se do të jetë turneu i tij i fundit, ai nuk ka më nevojë të shikojë majtas dhe djathtas, ai ka vetëm një drejtim.”

E njëjta gjë mund të thuhet edhe për taktikat e tij. Gjatë Kupës së Botës 2018, Gjermania luajti një stil të bazuar në zotërimin e topit, që nuk lejonte ndonjë sulm të shpejtë. Pas eliminimit të tyre të hershëm, Low u përpoq të krijonte një stil me ritëm më të shpejtë, për të akomoduar sulmuesit e tij të shpejtë.

Por, pas një serie shfaqjesh të dobëta, Low i është rikthyer filozofisë së vjetër, me shumë zotërim të topit dhe lojëra të ngadalta dhe metodike.

Koha për të qëndruar dhe për të ofruar?

Edhe pse ka 11 fitues të Champions League mes 26 lojtarëve, ky grup lojtarësh nuk të krijon besim. Ndërsa shumica e tyre shkojnë mirë, ekziston një tension i veçantë në ajër.

Mesfushori Joshua Kimmich u pa duke debatuar me Leroy Sane, pasi sulmuesi nuk kishte treguar angazhimin e duhur mbrojtës në miqësoren me Danimarkën.

Schweinsteiger shtoi: “Le të themi që nuk funksionon për Euron… Low do të mbahet mend ende si trajneri, i cili fitoi Kupën e Botës më 2014 dhe për mënyrën se si e arriti atë.”

Besimi i lashtë është se Gjermania është një “ekip për turne”. Por kohët kanë ndryshuar. ‘Die Mannschaft’ nuk mbështetet më te shpirti luftarak, por te aftësitë e futbollit. Teknikët e mesfushës si Toni Kroos, Kai Havertz i Chelseas dhe Ilkay Gundogan i Manchester City, ishin një gjë e rrallë në periudhat e mëparshme. “Euro 2020” shihet si shansi i fundit i Low për të justifikuar veten, pas kohërave të trazuara së fundi.

B.T (Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

sport sport ‘die mannschaft’ 61-vjeçari bastian schweinsteiger bayern munchen gjermania hansi flick ilkay gundogan i manchester city joachim low kai havertz i chelseas ‘die mannschaft’ 61-vjeçari bastian schweinsteiger bayern munchen gjermania hansi flick ilkay gundogan i manchester city joachim low kai havertz i chelseas

Sondazh

Poll

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!