LIVE UPDATES
Aktualitet

20 Korrik 2021, 11:03 Nga DOSJA

Shqiptari me emrin Agim Cerma, i njohur me pseudonimin “Jimmy” u kap dy ditë më parë në Kolumbi së bashku me katër bashkëpunëtorë të tij duke trafikuar kokainë drejt SHBA-së dhe Europës. Gazetari Artan Hoxha u shpreh në “ABC” se kundër Cermës në Shqipëri nuk ka asnjë dosje të hapur, ndërsa theksoi se nuk është ai bosi i grupit, sikur shkruajnë mediat kolumbiane, por thjeshtë një përfaqësues i organizatës kriminale.

“Agim Cerma po e trafikonte me avion. Të thuash në Kolumbi se është bos një nga Lushnja, që ne njohim shumë njerëz, kur është karteli “Cali”, “Medelini”, etj. Ai ka një të shkuar, jam i interesuar të shoh si do të vazhdojnë hetimet në Shqipëri. Ai nuk është bosi i grupit, pasi nuk shkon bosi në operacione të trafikut, nuk shkon vetë, pasi kapet dhe po u kap shpërbëhet organizata. Asnjë trafikant nuk është kapur duke ngarkuar apo shkarkuar.

Është përfaqësues i një organizate të madhe kriminale, ka mbyllur llogaritë, pagesat, si do të kalojë. Për Cermën nuk ka hetim në Shqipëri. Akuza që ka Agim Cerma është përfshirë në rrjet të trafikut që çon kokainë nga Kolumbia në Meksikë në SHBA. Nuk del qartësisht si është i lidhur me pjesën tjetër në Europë, pasi avionët charter e shkarkojnë kokainën brenda kontinentit. Sasia që ishte kapur në kokainë, por edhe pesos, pasi ishte bërë konvertimi.

Në Shqipëri nuk kanë një dosje për aktivitetin e Agim Cermës, nuk është person në kërkim, as në procedim. Është shumë e vështirë për të goditur grupet në Shqipëri që shtrihen në 3 kontinente. Do të dalin të dhëna interesante më mbrapa, por ky nuk është bosi. Unë besoj se do të dalë emër tjetër shqiptar. Ai bashkëpunonte me “Clan del Golfo” dhe aeroporti që përdorin këta është ndërtuar nga karteli i “Calit”-it” tha ai.

Por si ka mundësi që shqiptarët janë futur kaq thellë duke shkuar deri në Kolumbi apo vende të tjera në Brazil dhe Ekuador për ta marrë vetë kokainën? Artan Hoxha ka një shpjegim.

“Ne sot kemi furnizim me kokainë nga Ekuadori, Brazili dhe Kolumbia. Ne shkojmë atje pasi e kemi guximin maksimal. Ne shkojmë në xhunglat e Kolumbisë dhe marrim përsipër një aktivitet të tillë që është në survejimin e DEA-s, Europol, etj.

Ne duam të jemi të rëndësishëm të shkojmë direkt te burimi. E kemi nisur si shpërndarës të thjeshtë në rrugë, mësuam si funksionon, kush e bën shumicën dhe shkuam vetë atje, prandaj kemi grupe dhe organizata kriminale që e kanë buxhetin më të madh se Ministria e Brendshme. Është një grup tjetër shqiptar që është goditur, që e merrte nga Amerika Latine dhe e çonte në Zvicër” u shpreh ai

Marre nga Abcnews

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet agim cerma artan hoxha agim cerma artan hoxha

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve