LIVE UPDATES
Politike

26 Maj 2020, 18:38 Nga DOSJA

TIRANË- Zëvendës Kryeministri, Erion Braçe, ka sjell edhe një herë dhunën që ka pësuar në vitin 1996. Në një postim në Instagram, Braçe shkruan se dhuna e tij ka ndodhur ditën e zgjedhjeve, në një kohë që PS nuk kihte asnjë pushtet në atë kohë, pasi ka qenë në opozitës.

Numri 2 i qeverisë shton se ai është dëshmitar dhe është gati të dëshmojë para çdo prokurori dhe kërkon që të hetohet kjo ngjarje dhe çdo krim shtetror që ka ndodhur në Shqipëri. “Nuk kishte #Zgjedhje, por kishte votime mbi baze dhune shteterore, kriminale e barbare, per shkak te bindjeve politike e zgjedhjes qe beje; Ne nje KQZ te stermadhe-diku te 20 anetare, PS kishte vetem nje”, shton më tej ai.

REAGIMI I PLOTË

Ne #26MAJ1996, ne votimet e treta parlamentare qe pas renies se #DIKTATURES; #PARTIASOCIALISTE NUK KISHTE ASGJE! As Presidentin-ai ishte kryetar i PD, as Kuvendin, as Qeverine, as Policine, as Ushtrine, as Shik, as Prokurorine, as gjykatat e shkalles se pare, te dyte-gjykatesit ishin emeruar nga nje shkolle ne Plepa 6 mujore per jurist, as Gjykaten e Larte-Zef Brozin, kryegjykatesin e kishin perzene me Shik nga Shqiperia, as Gjykaten Kushtetuese-atje kishin vene kryegjyqtar dike qe ish te perndjekurit e rrahur nga PD e shquanin si vegel te eger te ish diktatures; Nuk kishte as Kryetarin e partise, Ai kishte tre vite ne nje burg te mirefillte politik; Nuk kishte as ekonomine, ajo ishte mirefilli PIRAMIDALE e ndaj saj me zor te madh flisje se nje pjese e popullit qe merrte e jepte leke me fajde, te mbyste kunder kesaj “MIREQENIEJE”; Aaaa po, nuk kishim as TEATER, ishte bere Bingo Ydhi; Nuk di nese Budinat punonin aty, por e di qe ne ate teater fati, te madhin Kadri Roshi e nëmnin si te majte!

Nuk kishte televizione, ishte vec nje, publik e kishte statusin por ne te cilin shfaqej vec partia ne pushtet, Presidenti i saj, Qeveria, nje pjese e Parlamentit dhe Partia Socialiste vetem kur duhej sulmuar. Nuk kishte #Zgjedhje, por kishte votime mbi baze dhune shteterore, kriminale e barbare, per shkak te bindjeve politike e zgjedhjes qe beje; Ne nje KQZ te stermadhe-diku te 20 anetare, PS kishte vetem nje;

Ne komisione votimi, fiks pas ores 8.00 te mengjesit, per shkak te dhunes shteterore PS nuk kishte me asnje anetar, por neper spitale ne kishim plot te tille deri ne mesdite! UNE JAM DESHMITAR DHE JAM GATI TE DESHMOJ PARA CDO PROKURORI QE DO TE HETOJE KETE KRIM DHE CDO KRIM SHTETEROR MBI TE DREJTEN PER TE ZGJEDHUR E PER TU ZGJEDHUR NE KETE VEND! Nderkohe, PS kishte shume idealizem, shume fuqi prej idealizmit, bashkim, solidaritet ne cdo moshe, besim e vendosmeri per te mos u dorezuar; Kishte perfaqesim vendosur me gare, kishte te rinj ardhur nga FRESSH si kandidate, nuk kishte interesa ekonomike e pronesore ate kohe; Zoteruesit e tyre kishin hyre si anetare ne Piramida-Partia e Madhe Ekonomike e Presidentit, ishin rehat aty! Kjo eshte #Lista26Maj.

(A.B. Dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike dhunimi i braces erion brace dhunimi i braces erion brace

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh