LIVE UPDATES
Aktualitet

EKSKLUZIVE/ Ja kush është çifti vlonjat që vodhi 2 mln € makineri ndërtimi në Itali, biznesmeni ‘bamirës’ që rrahu

1 Nëntor 2019, 12:54 Nga DOSJA
EKSKLUZIVE/ Ja kush është çifti vlonjat që vodhi 2 mln

ITALI- Eduart Alikaj, pronari i kompanisë së ndërtimit “Edal-Vlora Construction”, dhe bashkëjetuesja e tij, Çeljeta Dalipaj, janë dy kokat e organizimitskemës së vjedhjes së makinerive të ndërtimit në Itali. Dosja.al ka arritur të mësojë identitetin e biznesmenit vlonjat që u arrestua 2 ditë më parë, në operacionin “Digger” të drejtuar nga prokurori Matteo Centini. Personi që shihni në këtë foto është biznesmeni vlonjat, Eduart Alikaj i cili arriti të ndërtonte një skemë të mirëfilltë super vjedhjesh me vlerë në veri të Italisë.

Por kush është Eduart Alikaj, “bamirësi” që rrahu punonjësit e Tis Park për 50 lekë parkim?

Një burrë vanitoz që arriti të merrte çmimin “Protagonisti i Vitit”, është Eduart Alikaj, ndërkohë që në Vlorë, ai njihet si ‘bamirësi’. Burime për Dosja.al, bëjnë me dije se Alikaj ka ndërtuar një sërë veprash publike në këtë qytet, të cilat redaksia e Dosja.al është duke i verifikuar dhe do t’ju informojmë në vijim, si edhe punime rrugësh falas për qytetarët.

Emri i 47-vjeçarit ka dalë në media për herë të parë në vitin 2016, kur ai u përfshi në një konflikt me thika, ku mbetën të plagosur 3 persona. Asokohe u raportua se më 12 dhjetor 2016, Alikaj u konfliktua me punonjësit e “Tispark”, dhe se shkak i sherrit dhe konfliktit fizik ishte bllokimi i makinës së Alikajt në parkingun me pagesë në qytetin e Vlorës. 

Ndaj mes Alikajt dhe mikut të tij Hënes Dalipaj nisi sherri me punonjësit e kompanisë,TIS Park shpk”.  Alikaj kishte parkuar mjetin e tip ML me targa AA 777 KP dhe kishte refuzuar të bënte pagesën prej 50 lekësh në orë. (Një tipar jo i zakontë për një bamirës si Alikaj).

Pamjet e Alikajt të gjakosur bënë xhiron e rrjetit, ndërkohë që në vitin 2018, dëgjuam sërish për emrin e tij…

shkurt të vitit 2018, Eduart Alikajt iu dogj makina tip “Benz” në qendër të Vlorës, ndërsa vetë Alikaj, sfidoi autorët në Facebook, ku tha se do t’i jepte shpërblim 10 herë sa vlera e “Benz-it”, personit që dogji mjetin nëse i tregon ‘porositësit’.

Digger, operacioni që nisi nga një eskavator i braktisur, makineritë e vjedhura i zgjidhte gruaja

Mediat italiane dhanë detaje lidhur me shpërbërjen e këtij grupi, të drejtuar nga çifti vlonjat. Grupi kryente vjedhjet në veri të Italisë dhe i eksportonte makineritë në Shqipëri, ku ato përdoreshin për ndërtimin e rrugëve, dhe tenderat publikë.

Operacioni nisi nga një eskavator i ‘braktisur’ në Villanova nel Piacentino, ku një qytetar telefonoi policinë pasi kishte parë disa persona duke e vëzhguar mjetin. Menjëherë policia zbuloi se makineria ishte e vjedhur në Parma.

Eskavatori kishte një numër shasie të rreme dhe ishte fshehur për t’u marrë disa ditë më vonë për transferimin jashtë Italisë. Hetimi filloi në korrik 2018 dhe përfundoi pas gjashtë muajve. Grupi kishte personat që kryenin vjedhjet, të tjerë që ndryshonin numrat e shasive dhe sipërmarrësit që lëshuan fatura false për shitje.

Grupi ka realizuar 6 vjedhje në kantieret e ndërtimit në Italinë Veriore, duke nisur që nga (Dalmine, Ridiamo, Tortona, tre në Fontevivo), me një vlerë prej 2 milionë eurosh. Alikaj shkoi në Itali, bashkë me shtetasen Çeljeta Dalipaj, me të cilën ka edhe fëmijë dhe bashkëjetojnë herë në Vlorë e herë në Itali.

Në total, grupi ishte i përbërë nga 9 persona. Pajisjet i zgjidhte Çeljeta, ndërsa menjëherë dy shqiptarë të tjerë hynin në lojë, dhe bënin të mundur që makineritë të mos gjurmoheshin duke bërë modifikimin e tyre. Ndërkohë që italianët, lëshonin fatura të rreme sikur mjetet ishin blerë në Itali, dhe i dërgonin në adresa false, duke i zhdukur përgjithmonë nga Itali. Përmes portitAnconës, këto makineri hynin në Shqipëri, ku përdoreshin për të ndërtuar rrugët që Alikaj kishte fituar me tendera publikë.

Eduart Alikaj dhe Çeljeta Dalipaj, bashkë me të akuzuarit e tjerë ndodhen në burg, dhe akuzohen si pjesë e një grupi kriminal që merrej me vjedhje dhe pastrim parash. Ata u arrestuan falë GPS në një prej mjeteve të vjedhura, që ndodhej në autostradë në Modena. Në atë moment, policia arrestoi dy punëtorët shqiptarë të punësuar nga çifti, e më pas në pranga u vunë edhe dyshja nga Vlora.

(F.g/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet arrestohen shqiptaret ne itali celjeta dalipaj eduart alikaj operacioni digger arrestohen shqiptaret ne itali celjeta dalipaj eduart alikaj operacioni digger

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN