LIVE UPDATES
Aktualitet

Zbardhet vendimi/ Vrau vëllain e mitur të objektivit, drejtësia francezë shpëton nga ekstradimi ish-policin Skënder Seferi

1 Nëntor 2019, 11:44 Nga DOSJA

Drejtësia Franceze ka vendosur të refuzojë ekstradimin e ish-efektivit të policisë së Lezhës Skender Seferi i dënuar me 5 vite burgim me vendim të formës së prerë. Seferi, në vitin 2010 gjatë një aksioni policor për kapjen e disa personave, vrau pa dashje 15-vjeçarin A.Skandaj, i cili ishte vëllai i njërit prej objektivave, që Patrulla e Policisë ku bënte pjesë dhe Skënder Seferi, kishte synim të ndalonte në 14 korrik 2010.

Çështja penale kundër Seferit ndodhet në gjykatën e Lartë për shqyrtim ndërkohë në Gjykatën e Apelit Shkodër ai është dënuar me 5 vite burg. Ndërkohë në vendimin e gjykatës së Rennes në Francë, e cila refuzon ekstradimin e ish-policit në Shqipëri thuhet se: “…vendimi i gjykatës së Apelit, aktualisht është në pritje për t’u shqyrtuar nga Gjykata Supreme shqiptare dhe kjo nuk është përmendur nga autoritet shqiptare as në kërkesën e parë, as në informacionet e komunikuara në kuadrin e hetimeve të para plotësuese të datës 15 shkurt 2019, qëllimi i të cilave ishte pikërisht që të verifikonte karakterin përfundimtar të dënimit të dhënë në lidhje me zotin Seferi, pra dënimin për të cilin më sipër nuk është përfunduar…”.

Në vendimin e gjykatës Franceze më tej thuhet se…në këto kushte, duke parë pasigurinë që ekziston mbi mbajtjen e dënimit dhe dënimit të dhënë kundër Skënder Seferit, është e arsyeshme të hidhet poshtë vendimi i kërkesës së paraqitur nga autoritetet shqiptare për dorëzimin e tij pranë këtyre autoriteteve…”.

Policia kërkonte t’i kapte vëllain, por qëlloi 15-vjeçarin

Rreth orës 16:32 të datës 14 korrik 2010, Policia Gjyqësore e Komisariatit të Policisë së Rrethit Lezhë, është njoftuar se në afërsi të kryqëzimit të rrugës për në fshatin Kallmet, persona të paidentifikuar kishin grabitur 3 shtetas nga Mali i Zi.

Në vijim, në rrethin e dyshuar të këtyre personave prej policisë janë përcaktuar Ardit Skandaj, Vladimir Nikolli, Flori Nikolli dhe Sokol Jashari. Për rrjedhojë, policia ka organizuar punën për identifikimin dhe kapjen e personave që dyshohet të kenë marrë pjesë në kryerjen e kësaj vepre penale.

Për të bërë të mundur zbulimin e autorëve të ngjarjes dhe kapjen e tyre, në datën 17 korrik 2010 policia ka mbajtur në vëzhgim policor të dyshuarit Ardit Skandaj dhe Flori Nikolli.

Bashkë me ta ka qenë dhe vëllai i shtetasit Ardit Skandaj, Armando Skandaj…

Rreth orës 14:00 të kësaj date të tre këta persona kanë qenë duke udhëtuar me mjetin tip “Benz-Mercedez” me targë TR-7870-R në drejtim të qytetit Lezhë, në afërsi të tregut të qytetit, për në drejtim të “Urës së Cenit”. Duke qenë në ndjekje të tyre, policia, në afërsi të “Urës së Cenit” ka ngritur një postobllok, duke synuar të bllokojë me mjete dhe motomjete, të vendosur nga përpara dhe nga pas, mjetin me targë TR7870R, i cili ishte në lëvizje. Në momentin që mjeti me targë TR7870R është afruar në postobllokun e ngritur nga policia, në mjet ndodheshin dëshmitari Ardit Skandaj, i cili drejtonte mjetin, dëshmitari Flori Nikolli, i cili ndodhej i ulur në sediljen e parë të mjetit dhe i ndjeri Armando Skandaj, i cili ndodhej i ulur në sediljen e pasme të mjetit, në anën e majtë të mjetit, pas sediljes së shoferit.

Në një moment mjeti me targë TR7870R është ndaluar në vendin e ngjarjes, në drejtim të tij janë afruar punonjësit e policisë, të cilët kanë tentuar të hapin dyert e mjetit, por nuk kanë mundur për shkak se ishin mbyllur nga brenda.

Në këtë rast policia është prezantuar me zë nga jashtë mjetit, duke u bërë me dije personave që ndodheshin brenda që ishte Policia e Shtetit, duhej të ndalonin dhe të dilnin nga mjeti.

Ndër punonjësit e policisë të cilët kanë qenë të pranishëm në këtë fazë të operacionit bënin pjesë dhe Mirgen Vata, Kujtim Ndoj, Gjon Kola, Rakip Bajraktari dhe Skender Seferi, i cili në atë kohë punonte oficer në Drejtorinë e Policisë së Qarkut Lezhë.

Personat që ndodheshin brenda mjetit nuk i janë bindur urdhërit të policisë, nuk kanë hapur dyert e makinës, duke mos dalë prej saj.

Pasi policia është munduar të bllokojë mjetin në vendin e ngjarjes, mjeti i drejtuar nga dëshmitari Ardit Skandaj ka ecur përpara, duke goditur mjetet dhe motomjetin e policisë, ka çarë me forcën e lëvizjes së mjetit të tij pengesat e vendosura nga policia dhe është nisur të largohet me shpejtësi në drejtim të kryqëzimit të semaforëve të qytetit Lezhë. Në këtë moment në vendngjarje është qëlluar me armë nga forcat policore me qëllim ndalimin e mjetit, por pa u bërë të mundur.

Menjëherë policia është vënë në ndjekje të mjetit, të cilin e ka gjetur të ndaluar në superstradën Lezhë-Shkodër, përkatësisht në rrugën për në banesën e shtetasit Mark Tom Laci. Gjatë këqyrjes së mjetit me targë TR7870R, policia gjyqësore ka konstatuar se ai ndodhej jashtë rrugës, i pozicionuar me drejtim lëvizje Lezhë-Shkodër. Në sediljen e pasme të mjetit, në krahun e majtë, është gjetur i ndjeri Armando Skandaj, vëllai i drejtuesit të mjetit Ardit Skandaj, i vdekur dhe me shenja të dukshme dëmtimi e rrjedhje gjaku në kokë.

(F.g/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet ekstradimi i skender seferit gjykata franceze skënder seferi vrasja e armando skandaj ekstradimi i skender seferit gjykata franceze skënder seferi vrasja e armando skandaj

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!