LIVE UPDATES
Ekonomi

Bixhozi online dhe mbrojtja e të dhënave, në 2021 u mbyllën 125 faqe

Vetëm në vitin e kaluar, nga Autoriteti i Mbikëqyrjes së Lojërave të Fatit u kërkua mbyllja e 76 domain-eve apo faqeve online që mundësonin këtë aktivitet të paligjshëm. Ndërkohë që jo të rralla kanë qenë episodet e Policisë së Shtetit e cila ka vënë nën arrest persona të ndryshëm të cilët në ambiente të dedikuara lejonin zhvillimin e lojërave të fatit online.

18 Maj 2022, 07:06 Nga DOSJA
Bixhozi online dhe mbrojtja e të dhënave, në 2021 u mbyllën
Bixhoz

Pavarësisht se lojërat e fatit u mbyllën si aktivitet pak vite më parë, dhe në vend funksionojnë vetëm katër kazino të autorizuara, ajo që është e pamundur të shmanget janë lojërat online.

Vetëm në vitin e kaluar, nga Autoriteti i Mbikëqyrjes së Lojërave të Fatit u kërkua mbyllja e 76 domain-eve apo faqeve online që mundësonin këtë aktivitet të paligjshëm. Ndërkohë që jo të rralla kanë qenë episodet e Policisë së Shtetit e cila ka vënë nën arrest persona të ndryshëm të cilët në ambiente të dedikuara lejonin zhvillimin e lojërave të fatit online.

Por një tjetër aktivitet për të cilin është kërkuar mbyllja e faqeve ka qenë ai që lidhet me kërcënimin e të dhënave personale.

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare njoftoi se edhe nga Komisioneri për Mbrojtjen e të Dhënave Personale ka pasur të paktën katër kërkesa për mbyllje domain-esh dhe një pjesë jo e vogël është kërkuar nga Autoriteti i Mediave Audioovizive.

“Gjatë vitit 2021 janë paraqitur disa kërkesa nga Autoriteti i Mbikëqyrjes së Lojrave të Fatit (AMLF), Autoriteti i Mediave Audiovizuale (AMA) dhe Komisioneri për të Drejtën e Informimit dhe Mbrojtjen e të Dhënave personale (KDIMDP), për mbylljen e aksesit nga ISP-të për 125 domaine me përmbajtje të paligjshme. Në zbatim të nenit 15, të ligjit 9918/2008 i ndryshuar, AKEP i ka përcjellë shkresat e këtyre institucioneve tek ISP-të.

Konkretisht, institucionet dhe numri i domaineve, për të cilat është kërkuar mbyllje aksesi, jepen më poshtë: • AMLF: 76 domaine; AMA: 45 domaine; KDIMDP: 4 domaine.

Bazuar në listat e paraqitura nga këto institucione vërehet se në asnjë rast nuk ka pasur kërkesa për mbyllje aksesi domainesh me “.al”” thuhet në dokumentin e AKEP.

I njëjti ndalet edhe tek domainet .al ku për vitin 2021 numri është 5931. “Numri total i domaineve me “.al” dhe nëndomaineve, në fund të vitit 2021 është 25740. Në terma statistikorë vihet re se gjatë vitit 2021, ka sërish një rritje të numrit total të domaineve të regjistruar, krahasuar me vitin 2020, me 1711 domaine të regjistruar më tepër gjatë vitit 2021” thuhet në raport./MONITOR

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra