LIVE UPDATES
Ekonomi

Shqiptarët të lodhur nga puna!

Ina C. e donte vendin e saj të ri të punës dhe ishte shumë e motivuar për të punuar. Menaxherët e saj ishin të kënaqur me angazhimin, profesionalizmin dhe përkushtimin e lartë.

20 Gusht 2022, 07:02 Nga A.B
Shqiptarët të lodhur nga puna!
Foto ilustruese

Konfliktet në vendin e punës, fluksi i lartë, si dhe mungesa e kënaqësisë në punën që bën janë disa nga faktorët kryesorë që shkaktojnë ezaurimin mendor të punonjësve. Si mund të menaxhohet kjo situatë që kompania të performojë në kapacitetin maksimal, si dhe shëndeti mendor i punonjësve të mos cenohet?

Ina C. e donte vendin e saj të ri të punës dhe ishte shumë e motivuar për të punuar. Menaxherët e saj ishin të kënaqur me angazhimin, profesionalizmin dhe përkushtimin e lartë.

Ajo punoi me orë të tëra për t’u siguruar që stafi të menaxhohej siç duhet, se afatet ishin respektuar dhe se puna e ekipit ishte asgjë më pak se e jashtëzakonshme. Në dy muajt e parë, ajo organizoi e vetme një konferencë të madhe marketingu me të gjitha detajet e konferencës dhe plotësimin e saj në kapacitet. Ishte një arritje e jashtëzakonshme.

Megjithatë, në javët e fundit para ngjarjes, nivelet e stresit arritën nivele aq të larta sa ajo vuajti nga simptoma të rënda të ‘burnout’, të cilat përfshinin ndjenjën e rraskapitjes fizike dhe emocionale, gati deri në depresion dhe vuante nga problemet e gjumit.

Ajo u udhëzua të merrte pushim nga puna. Ajo nuk mori pjesë në konferencë dhe kishte nevojë për një rikuperim të gjatë përpara se të arrinte performancën e saj të mëparshme dhe nivelet e mirëqenies. Simptomat e saj të këtij ezaurimi kishin ardhur nga stresi për një kohë të gjatë dhe shterimi i burimeve të saj, me kalimin e kohës.

Rritja e stresit në vendin e punës është një shqetësim në rritje dhe u kushton si profesionistëve, edhe organizatave.

Marrëdhëniet me shëndetin dhe mirëqenien e korporatave janë një mënyrë për të reduktuar stresin në vendin e punës dhe një mundësi për të krijuar lidhje më të forta në një hapësirë ​​bashkëpunimi për punonjësit, gjë që do të përmirësojë gjithashtu elasticitetin e organizatës suaj.

Ky artikull do të përshkruajë se si duket një tërheqje për shëndetin dhe mirëqenien e korporatës. Avantazhet e përdorimit të tyre për punonjësit tuaj dhe ndryshimi midis një tërheqjeje tradicionale të korporatës dhe një tërheqjeje për shëndetin dhe mirëqenien e korporatës.

Lidhja midis punës në distancë, sëmundjes mendore dhe angazhimit në ekip

Viti 2020 përshpejtoi përshtatjen ndaj punës në distancë, i cili sforcoi ndjeshëm bashkëpunimin në ekip. Puna në distancë ndikoi ndryshe në shëndetin mendor të punonjësve. Secili anëtar i ekipit kishte një sërë çështjesh të ndryshme për t’u marrë me të.

Ndërsa për disa, qëndrimi në shtëpi, së bashku me kujdesin për fëmijët, shkollimi dhe financat e paparashikueshme, ndikuan në shëndetin e tyre.

Të tjerët u ndikuan nga vetmia dhe mungesa e lidhjes të cilat rezultuan të jenë më stresuese për punonjësit beqarë dhe më të rinj të ekipit.

Shëndeti mendor është bërë një nga sfidat më të mëdha për punonjësit dhe punëdhënësit për të menaxhuar me dinamikën e punës në zhvillim të vazhdueshëm.

Një tërheqje për mirëqenien e shëndetit të punonjësve dhe korporatës jo vetëm që do të rigjallërojë angazhimin e ekipit; është gjithashtu mundësia për të krijuar shëndet më të mirë dhe kohë për të reflektuar mbi përdorimin e aftësive më të mira përballuese kur jeni nën stres të rëndë.

Erald Pashaj, ekspert punësimi, shprehet për “Monitor” se, udhëtimet e stafit (staff retreat) ndikojnë pozitivisht në përmirësimin e situatave ezauruese të shëndetit profesional të punonjësve, ndonëse shpeshherë, ngatërrohet me aktivitete argëtuese.

“Të pimë birra është tjetër aktivitet, të bëjmë ‘staff retreat’ është tjetër. Shpesh, kompanitë e ngatërrojnë atë. Ne duhet që të tërhiqemi ndonjëherë me stafin tonë, në mënyrë që ta rigjenerojmë për nesër. Fjala kyçe është NESËR. Pra, si ne nesër do të kemi një forcë më të angazhuar dhe më të motivuar për të punuar”, – pohon ai.

Cilat janë përfitimet e një tërheqje për shëndetin dhe mirëqenien e korporatës?

Ndërsa nivelet e stresit në vendin e punës vazhdojnë të rriten, shumë kompani e njohin rëndësinë dhe vlerën e vetëkujdesit të punonjësve. Ata ndërtojnë elasticitet, duke mbështetur ekipet dhe individët dhe duke marrë kohë për t’i edukuar dhe për t’i shpërblyer ata me pushime të qëllimshme për rikuperim.

Tërheqjet e shëndetit dhe mirëqenies së korporatave mbështesin punonjësit për të jetuar jetë të shëndetshme, gjë që ndihmon organizatat të bëhen më të forta, më të shkathëta dhe të bëjnë biznes më të mirë. Tërheqja do t’i lejojë punonjësit të përmirësojnë produktivitetin, efektivitetin dhe kreativitetin e tyre.

Tërheqjet kanë ndikim pozitiv në mungesën e punonjësve dhe nxisin kënaqësinë në punë, gjë që u mundëson organizatave të ruajnë talentin e tyre kryesor./MONITOR

puna shqiptare

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra