LIVE UPDATES
Ekonomi

Shqiptarët, qytetarët që paguajnë energjinë më të shtrenjtë në Ballkan, tabela krahasuese me rajonin

Serbia, nga të dhënat e tabelës, rezulton se ka çmimin më të ulët në rajon.

25 Shtator 2022, 14:53 Nga F.M
Shqiptarët, qytetarët që paguajnë energjinë më
Tabela me të dhënat

TIRANË- Ekonomisti Eno Janko ka publikuar një tabelë ku shihet çmimi I energjisë elektrike që paguajnë shqiptarët, krahasuar me ato të vendeve të rajonit. Në një postim në Facebook, Janko thotë se çmimi i vendosur nga qeveria shqiptare është më i larti nga të gjithë. Krahasuar me Maqedoninë e Veriut, Kosovën e Serbinë, Shqipëria jo vetëm që nuk është vendi i vetëm që nuk po e rrit çmimin e energjisë elektrike, por qytetarët shqiptarë po e paguajnë më shumë nga të gjithë shërbim. Serbia, nga të dhënat e tabelës, rezulton se ka çmimin më të ulët në rajon.

Postimi i plotë:

CMIMET E ENERGJISE ELEKTRIKE PER FAMILJARET NE SHQIPERI DHE NE VENDET E BALLKANIT PERENDIMOR.
Sot per nje pjese te konsumatoreve familjare ne Shqiperi qe do te konsumojne mbi 800 këh ne muaj, pas 1 Tetorit cmimi u rrit nga 9.5 lek per këh pa TVSH ne 42 leke per këh ose rreth 4.5 here me shume.
Kjo rritje e cmimit te energjise elektrike nga ana e qeverise se Republikes se Shqiperise u be duke u justifikuar me rritjen e cmimit te energjise ne tregjet nderkombetare, duke paraprire me nje fushate propagandistike disa mujore nga ana e qeverise dhe kryeministrit te vendit se gjoja Shqiperia ishte i vetmi vend qe nuk i ka rritur cmimet e energjise ne te gjithe Evropen dhe se ata po bejne nje sakrifice shume te madhe per qytetaret shqiptar.
Per te kuptuar sesa e vertete eshte kjo sakrifice e KM, ne tabelen e meposhtme po paraqesim disa nga tarifat aktuale te energjise elektrike ne disa nga vendet fqinje (te marra nga entet e tyre rregullatore te energjise) duke i krahasuar me tarifat e energjise elektrike ne Shqiperi.
Nga te dhenat rezulton se ne Kosove qytetaret qe konsumojne deri ne 800 këh ne muaj, per energjine e harxhuar gjate nates nga ora 22.00 - 07.00 paguajne nje cmim prej 3.37 leke/këh ose 2.82 here me te ulet se cmimi qe paguajne konsumatoret familjare ne Shqiperi, ndersa per energjine e harxhuar nga ora 07.00 - 22.00 ato paguajne 7.87 leke/këh ose rreth 1.21 here me te ulet se ne Shqiperi.
Per qytetaret e Kosoves qe konsumojne me shume se 800 këh ne muaj, cmimi gjate nates nga ora 22.00 - 07.00 eshte 6.88 leke/këh ose rreth 6.1 here me i ulet se cmimi qe do te paguajne konsumatoret familjare ne Shqiperi pas dates 1 Tetor dhe per energjine e harxhuar nga ora 07.00 - 22.00 ato paguajne nje cmim 14.59 leke/këh ose rreth 2.88 here me pak sesa ne Shqiperi.
Maqedonia e Veriut e ka te ndare pagesen e energjise elektrike per familjaret ne kater fasha sic paraqitet ne tabele.
Qytetaret maqedonas per energjine elektrike qe konsumojne gjate nates nga ora 22:00 deri ne 07.00 paguajne nje cmim shume te ulet rreth 1.16 leke/këh, ose rreth 8.2 here me te ulet se cmimi me i ulet qe paguajne konsumatoret familjare ne Shqiperi, ndersa per energjine qe konsumojne nga ora 07.00 - 22.00 ato paguajne si me poshte:
Per konsumin deri ne 210 këh ne muaj qytetaret maqedon paguajne nje cmim 8.11 leke leke/këh ose rreth 1.17 here me te ulet se ne Shqiperi.
Per konsumin 210 -630 këh ne muaj qytetaret maqedon paguajne nje cmim 8.77 leke leke/këh ose rreth 1.08 here me te ulet se ne Shqiperi.
Per konsumin 630 - 1050 këh ne muaj qytetaret maqedon paguajne nje cmim 9.86 leke leke/këh, ose 3.8 % me shume se cmimi nen 800 këh ne Shqiperi dhe rreth 4.26 here me te ulet se cmimi mbi 800 këh ne Shqiperi.
Per konsumin mbi 1050 këh ne muaj qytetaret maqedon paguajne nje cmim 26.3 leke/këh ose rreth 1.6 here me te ulet se ne Shqiperi.
Ne SERBI te gjithe konsumatoret familjar paguajne te njejtin cmim prej 8.07 leke/këh, pavaresisht nga sasia e konsumit te energjise elektrike. Krahasuar me cmimin me te ulet ne Shqiperi qytetaret serbe paguajne nje cmim rreth 1.18 here me te ulet, ndersa ne krahasim me qytetaret shqiptar qe konsumojne mbi 800 këh ne muaj, qytetaret serbe paguajne nje cmim rreth 5.2 here me te ulet.
Diferencat e mesiperme te çmimeve te energjise thellohen akoma me shume sepse ne Shqiperi paguhet edhe 20 % TVSH mbi ćmimin, ndersa ne Kosove paguhet nje norme TVSH e reduktuar 8 %, ne Maqedoni 5 %, etj.
Pas ketyre te dhenave eshte fare e qarte se Shqiperia jo vetem qe nuk eshte i vetmi vend ne bote qe nuk po e rrit cmimin e energjise elektrike ne kushtet e krizes, por qytetaret shqiptar jane ata qe po paguajne tarifa shume me te larta sesa qytetaret e vendeve te tjera te rajonit tone.

kriza ekonomike prej luftes

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE