LIVE UPDATES
Ekonomi

SHPJEGIMI- Si u krye evazion fiskal "nën hundën" e shtetit, mbulimi perfekt për mashtrimin

Monika Kryemadhi e cilësoi investigimin e sotëm si rastin më flagrant kur kryeministri Edi Rama dhe qeveria e tij janë kapur me "presh në dorë".

4 Korrik 2022, 21:46 Nga k.m.
SHPJEGIMI- Si u krye evazion fiskal "nën hundën" e shtetit,
Foto ilustruese

TIRANË- Zbulohet një skemë mashtimi me anë të TVSH-së, që u ka vjedhur miliona euro taksapaguesëve shqiptarë. Skema është më e thjeshtë sa nuk bëhet. Denoncimi u bë sot nga kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi. Në një konferencë për shtyp, në prani të gazetarëve, Kryemadhi e cilësoi investigimin e sotëm si rastin më flagrant kur kryeministri Edi Rama dhe qeveria e tij janë kapur me "presh në dorë". Janë hapur 24 kompani fantazmë, që kanë blerë kanë shitur duke bërë xhiro marramendëse.

SHPJEGIMI- Si u krye evazion fiskal "nën hundën" e shtetit,

Psh; kompania AMPP, e themeluar nga dy persona të moshuar, ka raportuar për një xhiro prej 19.5 milionë dollarësh. Duke marrë librin e shitjeve dhe blerjeve zbulohet mashtrimi. Kompania blen fruta ekzotikë, ujë dhe shet zhavorr, hekur madje dhe bitum. Frutat janë shkëmbyer me inerte, ushqimi, vaji janë shkëmbyer me asfalt dhe uji i pijshëm janë kthyer në beton.

SHPJEGIMI- Si u krye evazion fiskal "nën hundën" e shtetit,

Faturat janë nën 3 milionë lekë në mënyrë të tillë që lëvizja financiare të mos bëhet nëpërmjet llogarive bankare, ndërsa shitja e produktit beton është bërë me faturë bankare por rezulton që pagesat bankare nuk janë kryer. Përveçse nuk kryhen, kompanitë që kanë bërë blerjet nga këto kompanitë fiktive marrin dhe rimbursimin e TVSH-së. Kompanitë që kanë blerë fruta dhe ujë, i kanë pastruar 30 mln euro inceneratorit të Tiraanës. Ndërkohë, kompanitë e ndërtimit që kanë fituar koncesionet e ndërtimit dhe të rrugëve janë ato që kanë marrë 99.99% të tenderave publikë, pjesa kryesore janë kompani që kanë fituar të gjitha punët publike, ku i kanë shërbyer këto fatura për të rritur në mënyrë fiktive shpenzimet po përveç kësaj shërben dhe shërben pasi marrin dhe 20% e TVSH-së. Përveçse marrin para nga buxheti i shtetit këto kompani përfitojnë nga buxheti i shtetit dhe 20% e TVSH-së.

Për të humbur gjurmët, kompanitë shiten tek persona të tjerë, tek të moshuar si psh. Thanas Canit dhe Haxhire Gurakuqit, por edhe persona të tjerë që nuk kanë lidhje me botën e biznesit, si pensionistë dhe kamarierë. Këtë janë respektivisht 95 dhe 94 vjeç, por pretendohet se kanë blerë biznese me 35 milionë, gati 30 milionë dollarë.

SHPJEGIMI- Si u krye evazion fiskal "nën hundën" e shtetit,

SHPJEGIMI- Si u krye evazion fiskal "nën hundën" e shtetit,

Këto kompani janë përdorur edhe për në procesin e rindërtimit në mënyrë që të rriteshin fiktivisht kostot. Shumë kompani që kanë bërë blerje në këto kompani fiktive për të justifikuar kostot e rindërtimit, të cilat kanë ardhur si rezultat i përfitimit të pagesave përpara tenderave apo gjëra të tjera apo dhe përfitimin e tenderave të tjerë që kanë të bëjnë. Ka edhe kompani që kanë bërë tenderat e rrugëve.

SHPJEGIMI- Si u krye evazion fiskal "nën hundën" e shtetit,

SHPJEGIMI- Si u krye evazion fiskal "nën hundën" e shtetit,

Në total, evazioni fiscal kap shifrën e 189 milionë dollarësh , të cilat janë para të cilat kanë dalë nga buxheti i shtetit. Sepse pjesa më e madhe e tyre janë para që vijnë nga kompanitë që kanë marrë para nëpërmjet prokurimeve publike dhe nëpërmjet koncesioneve. Të gjitha dokumentat janë bërë publike për mediat, ndërsa Monika Kryemadhi premton një padi në SPAK për skandalin e publikuar sot. Ndërsa tregoi edhe mënyrën sesi kanë përfunduar në gjurmët e këtij hetimi.

Sipas saj, hetimi është bërë nga LSI dhe ekspertë të fushës, të cilët janë të paktë në numër për të mos dekonspiruar aksionin dhe hetimet e tyre. Ndërkohë që në Shqipëri ka plasur skandali, kryeministri Edi Rama dhe asnjë prej anëtarëve të kabinetit nuk ka bërë asnjë reagim lidhur me çfarë pretendohet.

monika kryemadhi skandali me evazionin fiskal

Sondazh

Poll

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila