LIVE UPDATES
Ekonomi

Parregullsitë në prokurimet publike, janë realizuar vetëm 45% e investimeve kapitale për 9 -mujorin

Financimi i brendshëm është realizuar në masën 42.9 për qind të planit vjetor të ndryshuar, ndërsa Investimet nga të ardhurat e arsimit të lartë janë realizuar në masën 53.8 për qind të planit vjetor fillestar dhe të ndryshuar.

2 Dhjetor 2022, 09:47 Nga A.B
Parregullsitë në prokurimet publike, janë realizuar vetëm
Foto ilustruese

Parregullsitë në prokurimet publike, pas të cilave ka një lumë ankesash nga pjesëmarrësit në gara po pengojnë përdorimin sipas programit të fondit buxhetor të investimeve kapitale.

Në këtë mënyrë taksat e shqiptarëve humbin efektivitetin. pasi investimet kapitale janë zëri më produktiv i buxhetit për ndikimin që ka në rritjen ekonomike dhe përmirësimin e cilësisë së jetës.

Ministria e Financave ka njoftuar se, krahasuar me planin vjetor, për 9 mujorin e vitit 2022, shpenzimet kapitale janë realizuar në masën 42.4 për qind të planit vjetor sipas buxhetit fillestar dhe 45.1 për qind të planit vjetor sipas ndryshimeve në aktin normativ

Sipas kësaj ecurie qeveria ka në dispozicion për të shpenzuar edhe 55 % të zërit të investimeve vetëm në tre muaj.

Financimi i brendshëm është realizuar në masën 42.9 për qind të planit vjetor të ndryshuar, ndërsa Investimet nga të ardhurat e arsimit të lartë janë realizuar në masën 53.8 për qind të planit vjetor fillestar dhe të ndryshuar.

Ministria e Financave ka shpjeguar për Kuvendin se, ngadalësimi i investimeve publike në 6-mujorin e pare te vitit, si rezultat i rritjes së lartë dhe të menjëhershëm të çmimit te hekurit, çimentos dhe disa materialeve të tjera të ndërtimit.

Shumë kompani u gjendën përballë faktit që me kontratat publike te miratuara mund të shkonin drejt humbjeve financiare duke rrezikuar punësimin dhe te ardhmen e kompanive. Për këtë qëllim u miratua në qershor të këtij viti edhe një AN i cili synoi zhbllokimin e situatës, sqaroi Ministria e Financave.

Edhe në vitet normale kur situata e çmimeve nuk ishte problem, qeveria ka përqendruar përdorimin e fondeve të investimeve në muajin dhjetor. Sipas të dhënave zyrtare nga Ministria e Financave, investimet kapitale faktike më 2021 arritën një vlerë prej 128 miliardë lekësh (mbi 1 miliard euro), por 32 % e kësaj vlerë 42 miliardë lekë ( 340 milionë euro) u dhanë gjatë muajit dhjetor.

Një shkak tjetër që bëhet pengesë pothuajse çdo vit janë procedurat e ngadalta të prokurimeve qe në shumicën e rasteve shkojnë drejt ankimimeve.

Parregullsitë në tenderë dhe mungesa e konkurrencës i kanë shtuar ankesat të cilat kërkojnë kohë deri sa të sqarohen nga Komisioni i Prokurimit Publik dhe shpesh gjykatat.

Shpenzimet kapitale, për periudhën 9 mujore të vitit 2022 kanë një realizim në masën rreth 50.7 miliard lekë, ku financimi i brendshëm është realizuar në masën rreth 25.1 miliard lekë. Financimi i huaj ka shënuar një realizim prej rreth 11.4 miliard LEK ose 70.5 për qind të planit të periudhës.

Fondi i rindërtimit është realizuar në masën rreth 13.7 miliard LEK ose 95.7 për qind në raport me fondet e planifikuara për këtë periudhë. Nga shpenzimet për fondin e rindërtimit rreth 4.4 miliard LEK janë shpenzime nga Qeverisja Qendrore dhe 9.3 miliard LEK janë shpenzime nga Qeverisja Vendore.

Financimi i huaj është realizuar në masën 32.9 për qind të planit vjetor sipas buxhetit fillestar dhe 33.5 për qind të planit vjetor të ndryshuar me akt normativ.

Fondi i rindërtimit është realizuar në masën 68.4 për qind të planit vjetor fillestar dhe të ndryshuar./MONITOR

kapitale

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha