LIVE UPDATES
Ekonomi

Heqja e taksës së hirrës dhe kremit të qumështit, Bashkimi i Prodhuesve: Shtuan 5% kostot për kruasantët dhe çokollatat

Shoqata Bashkimi i Prodhuesve Shqiptarë pohon se vendosja e këtyre taksave ka rënduar kostot e prodhuesve minimalisht me një rritje prej 5%, duke i bërë kompanitë eksportuese jokonkurruese në tregjet e vendeve të tjera.

1 Dhjetor 2022, 07:05 Nga A.B

Heqja e taksës së hirrës dhe kremit të qumështit,

Vendosja nga 1 janari 2022 e taksës së hirrës dhe kremit të qumështit që importohet në Shqipëri në vlerën e 150 lekë për kg ka rritur kostot deri 5% për linjat e prodhimit të çokollatave, kruasantëve, biskotave dhe të tjera produkte të kësaj natyre.

Taksa për produktin e hirrës dhe të kremit të qumështit u vendos me paketën fiskale të vitit të kaluar. Pak ditë më parë Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka depozituar në Kuvend projektligjin për heqjen e taksës për këto dy produkte. Ndryshimet e propozuara vijnë pas konsultimeve të ndërmarra me prodhuesit vendas.

Shoqata Bashkimi i Prodhuesve Shqiptarë pohon se vendosja e këtyre taksave ka rënduar kostot e prodhuesve minimalisht me një rritje prej 5%, duke i bërë kompanitë eksportuese jokonkurruese në tregjet e vendeve të tjera.

“Këto taksa shtonin barrën e prodhuesve vendas dhe po ndikojnë te konkurrueshmëria, kur ndërkohë importuesit e kruasantëve apo biskotave janë të përjashtuar nga këto taksa”, pohoi kryetarja e bordit drejtues të Bashkimit të Prodhuesve Shqiptarë Hilda Baraj.

Një nga prodhuesit e kruasantëve në vend pohoi se nga vendosja e taksës kostot e prodhimit i janë rritur 2 deri 3%.

“Taksa që paguanin për hirrën ishte disa herë më e lartë se çmimi i shitjes së produktit”.

Për kompanitë e prodhimit shqetësuese është edhe çmimi i lartë i energjisë elektrike. Prodhuesit e lidhur me tensionin e lartë 35 volt nga 1 nëntori po paguajnë çmimin e energjisë 49 lekë për kWh.

Kërkesa e shoqatës për heqjen e këtyre taksave është mbështetur edhe te disa faktorë, si kostoja e larta e taksës në raport me çmimin e produktit, ndikimi i papërfillshmëm te të ardhurat e buxhetit dhe humbja e konkurrencës.

“Është jashtë çdo lloj logjike që një produkt i cili blihet nga ana jonë me një çmim rreth 80-90 lekë/kg të taksohet në masën 150 lekë/kg. Në dijeninë tonë, në Shqipëri nuk ka asnjë lloj industrie që të prodhojë këto lloj produktesh, rrjedhimisht nuk kemi të bëjmë me ndonjë stimulim të prodhimit vendas. Fabrikat e qumështit nuk kanë ndonjë interes dhe nuk kanë nevojë të importojnë hirrë qumështi.

Impakti në të ardhurat e buxhetit është pothuajse i papërfillshëm, pasi e gjithë sasia vjetore e importuar në rang vendi për hirrën e qumështit, është rreth 500-600 ton.

Në tregun shqiptar po hyjnë artikujt që ne prodhojmë nga vendet e tjera të rajonit, me një çmim shumë me te ulët se çmimi jonë, duke na konkurruar në mënyrë të padrejtë. Edhe sikur këto lende të para të prodhohen në vend (hirra e qumështit), vendet e zonës së BE-së ku ne eksportojmë një sasi të konsiderueshme të artikujve tanë, nuk i pranojnë këta artikuj”, argumenton Bashkimi i Prodhuesve.

Ministria e Financave dhe Ekonomisë thekson gjithashtu në relacion se të ardhurat e arkëtuara nga vendosja e këtyre taksave janë të ulëta. Për periudhën janar-shtator sipas relacionit të draftit janë arkëtuar 13,6 mln lekë nga taksa e hirrës dhe kremit të qumështit. Deri në fund të vitit parashikohet të arkëtohen 18 mln lekë. /MONITOR

prodhuesit heqja e takses kremi i qumeshtit

Sondazh

Poll

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve