LIVE UPDATES
Ekonomi

Ndryshon buxheti, rriten shpenzimet, shtesat shkojnë për të paguar punët e rindërtimit të lëna në mes

Sipas aktit normativ të botuar në Fletoren Zyrtare shpenzimet shtesë do të shkojnë kryesisht për programin e rindërtimit, që do të mbulojnë një pjesë të tyre ndërsa pjesa tjetër është planifikuar të plotësohet nga paratë e projekteve që nuk janë realizuar sipas planit.

7 Dhjetor 2022, 17:03 Nga k.m.
Ndryshon buxheti, rriten shpenzimet, shtesat shkojnë për të
Foto ilustruese

Qeveria ka rishikuar sërish buxhetin me akt normativ, duke rritur pritshmëritë për të ardhurat dhe zërin e shpenzimeve. Me ndryshimet e fundit, të ardhurat rriten me 5 miliardë lekë duke arritur në 581.8 miliardë lekë dhe po kaq janë shtuar edhe shpenzimet buxhetore duke prekur nivelin e 665.6 miliardë lekëve.

Sipas aktit normativ të botuar në Fletoren Zyrtare shpenzimet shtesë do të shkojnë kryesisht për programin e rindërtimit, që do të mbulojnë një pjesë të tyre ndërsa pjesa tjetër është planifikuar të plotësohet nga paratë e projekteve që nuk janë realizuar sipas planit.

“Në varësi të ecurisë së projekteve të rindërtimit, ministri përgjegjës për Financat rialokon fondet, të cilat janë ngurtësuar nëpërmjet vendimeve të Këshillit të Ministrave”, thuhet në Aktin Normativ duke bërë që përmes këtyre fondeve shtesë të bëhet likuidimi i faturave për investimet e kryera.

Në fillim të vitit qeveria kishte alokuar një fond prej 20 miliardë lekë për këtë proces, por me rishikimin e fundit të buxhetit fondet për këtë qëllim rriten duke bërë që totali i tyre të arrijë në 32.4 miliardë lekë.

Ndërhyrje të tjera në buxhet përfshijnë një shtesë fondi prej 1 miliardë lekë për bashkitë e vendit, kryesisht për shlyerjen e detyrimeve të prapambetura që është edhe një nga problematikat më të mëdha të pushtetit vendor.

Po ashtu, rritet fondi rezervë në 3.5 miliardë lekë, shkurtohet me gati 700 milionë lekë fondi për politikat e pagave krahasuar me aktin normativ të korrikut si dhe fondi prej 3 miliardë lekë i planifikuar për shpronësimet shfuqizohet përmes këtij akti normativ.

Ndërkohë, deficiti buxhetor vijon të mbetet i pandryshuar dhe sipas Financave qëndron në nivelin e 83.8 miliardë lekëve. deficit faktik I buxhetit të shtetit specifikohet në dokument mund për financohet përmes huamarrjes në tregun e brendshëm deri në kufirin maksimal prej 33 miliardë lekë, ndërsa pjesa tjetër përmes huamarrjes nga burime të huaja./TopChannel

rindertimi

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN