LIVE UPDATES
Ekonomi

INSTAT: Mbulimi vaksinal u përkeqësua edhe më tej pas pandemisë, rënia u thellua me 2021

Të dhënat zyrtare nga INSTAT tregojnë se në vitin 2021, vërehet një ulje e mbulesës vaksinale ndaj Difterisë, Tetanozit, Kollës së mirë, Fruthit, Rubeolës dhe Parotitit.

3 Gusht 2022, 06:58 Nga A.B
INSTAT: Mbulimi vaksinal u përkeqësua edhe më tej pas
Vaksinim

Për shkak të trashëgimisë nga komunizmi, Shqipëria renditej ndër vendet më përqindjen më të lartë të mbulimit vaksinal na rajon dhe me gjerë.

Por pandemia Covid-19 me masat kufizuese në lëvizje e përkeqësoi me tej ketë tregues, i cili edhe pas pandemisë shfaqi një ecuri jo të mirë.

Të dhënat zyrtare nga INSTAT tregojnë se në vitin 2021, vërehet një ulje e mbulesës vaksinale ndaj Difterisë, Tetanozit, Kollës së mirë, Fruthit, Rubeolës dhe Parotitit.

Psh, vaksina për fruthin u realizua vetëm në 89% nga 95 % para pandemisë më 2019 dhe 91 për qind gjatë vitit pandemik 2020. Mbulesa vaksinale për poliometlitin ishte 98 % nga 99 % para pandemisë. Për Rubeolën mbulesa vaksinale ishte 89.2% nga 95 % para pandemisë dhe 91% gjatë vitit pandemik 2020. Sipas tabelës bashkëngjitur shihet se, mbulesa vaksinale është përkeqësuar për të gjitha sëmundjet që parandalohen me vaksinë.

Rekomandimet e OKB dhe OBSH janë për një mbulim 100 % të popullatës me vaksina.

Shqipëria filloi prodhimin e vaksinave kundër shumicës së sëmundjeve të fëmijërisë që parandalohen me vaksina nga fundi i viteve.

Deri në kohën e ndryshimeve social-ekonomike, në fillim të viteve ’90-të, vendi ishte i pavarur – në kuptimin që prodhonte vetë vaksinë, por ky prodhim u ndërpre në vitin 1992 dhe në atë kohë ishte UNICEF-i që mbuloi nevojat për vaksinë, deri ne vitin 2006 ku shteti shqiptar filloi të mbulonte plotësisht nevojat për vaksina.

Një mbështetje për vaksina ka dhënë dhe GAVI – Aleanca Globale e Vaksinave dhe imunizimit.

Vaksinat ofrohen në maternitet dhe në sistemin e kujdesit shëndetësor parësor sipas një skeme të caktuar. Mbulesa vaksinale para pandemisë ishte mbi 90% dhe varion nga 95-99% në shkallë vendi me një mesatare prej 98% duke treguar për një cilësi të vlefshme të këtij shërbimi, duke ofruar këtë shërbim për çdo fëmijë, panvarësisht vendit ku banon apo gjendjes social-ekonomike, duke e bërë atë një tregues model të barazisë në ofrimin e këtij shërbimi.

Instituti i Shëndetit Publik ka përcaktuar standardet që duhet të këtë çdo qender shëndetësore në lidhje me vaksinimin dhe rolet që kanë aktorët e ndryshëm për të plotësuar këto standarte. Vaksinimi bën pjesë në paketën e shërbimeve të veçanta për fëmijët e cila ndiqet nga personeli infermier vaksinator dhe mjekët e konsultorit si dhe mjeku pediatër duke përfshirë përherë e më shumë mjekun e familjes, sidomos në fshat./MONITOR

vaksinim

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave