LIVE UPDATES
Ekonomi

Huaja për hotelerinë rritet me ritme të shpejta, tani është sektori i katërt më i kredituar i ekonomisë

Në fund të muajit maj, portofoli i kredisë për këtë sektor arriti një rekord të ri historik, në 34.2 miliardë Lekë ose rreth 290 milionë Euro. Krahasuar me të njëjtën perudhë të një viti më parë, portofoli i kredisë për hotelerinë është rritur me pothuajse 26%. Kjo normë rritjeje është gati tre herë më e lartë se rritja mesatare e portoflit të kredisë për bizneset private në të njëjtën periudhë.

2 Gusht 2022, 07:02 Nga A.B
Huaja për hotelerinë rritet me ritme të shpejta, tani
Foto ilustruese

Hoteleria është bërë sektori i katërt më i kredituar i ekonomisë shqiptare, duke lënë pas edhe energjetikën.

Të dhënat e Bankës së Shqipërisë tregojnë se portofoli i kredisë për sektorin e akomodimit dhe shërbimit ushqimor është rritur me ritme të larta edhe në pjesën e parë të këtij viti, në vijim të një tendence pozitive të periudhës pas pandemisë.

Në fund të muajit maj, portofoli i kredisë për këtë sektor arriti një rekord të ri historik, në 34.2 miliardë Lekë ose rreth 290 milionë Euro. Krahasuar me të njëjtën perudhë të një viti më parë, portofoli i kredisë për hotelerinë është rritur me pothuajse 26%. Kjo normë rritjeje është gati tre herë më e lartë se rritja mesatare e portoflit të kredisë për bizneset private në të njëjtën periudhë.

Tashmë, sektori i hotelerisë renditet i katërti për nga vlera e tepricës së kredisë, pas tregtisë, ndërtimit dhe industrisë përpunuese.

Në një masë të caktuar, rritja e portofolit të kredisë për sektorin e akomodimit mund të jetë ndikuar edhe nga ristrukturimet. Pas shpërthimit të pandemisë, Banka e Shqipërisë krijoi lehtësi rregullatore për të mundësuar ristrukturime sa më të gjata të kredive, lehtësi që ishin në fuqi deri në fund të vitit 2021. Duke qenë se turizmi ishte ndër sektorët më të goditur nga pandemia, sidomos në vitin e parë, besohet se bizneset e këtij sektori kanë qenë ndër përfituesit e këtyre lehtësive. Ristrukturimet e kredive zakonisht lidhen me shtyrjen e pagesave ose shpërndarjen e tyre në afate më të gjata kohore, ndaj ndikojnë në një amortizim më të ngadaltë të portofolit të kredisë. Megjithatë, edhe shifrat e kredisë së re shfaqin një ecuri pozitive.

Sipas Bankës së Shqipërisë, për pesëmujorin 2022 kredia e re për sektorin e hotelerisë arriti në 4.9 miliardë lekë, në rritje me 40% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Rritja e vazhdueshme e turizmit në dekadën e fundit ka nxitur edhe një rritje të investimeve në sektorët e lidhur me të dhe sidomos në struktura të reja akomoduese. Këto investime janë nxitur pjesërisht edhe nga lehtësitë fiskale të aplikuara nga qeveria shqiptare për hotelet me katër dhe pesë yje, që kanë si qëllim shtimin e strukturave të turizmit elitar në vend.

Mbështetur në të dhënat e Instat, vitin e kaluar u miratuan leje për ndërtime të reja të hoteleve për një vlerë totale prej 5.2 miliardë lekësh, në rritje me 78% krahasuar me një vit më parë. Gjithmonë sipas Instat, në fund të vitit të kaluar Shqipëria kishte gjithsej 1256 hotele apo struktura të tjera akomoduese, me gati 36 mijë dhoma adhe mbi 85 mijë shtretër. Megjithatë, në vitet e fundit ka gjithashtu një tendencë në rritje të shfrytëzimit për turizëm edhe të apartamenteve apo strukturave të tjera private.

Shifrat e tregojnë se këtë vit turizmi se po rimëkëmbet me ritme të shpejta pas pandemisë. Për pesëmujorin 2022, numri i vizitorëve në strukturat akomoduese është rritur me 66% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Rritja është veçanërisht e lartë në segmentin e vizitorëve jorezidentë në Shqipëri, me 89% më shumë.

Për pesë muajt e parë të vitit, hyrjet e shtetasve të huaj në Shqipëri u rritën me 55% dhe tejkaluan madje edhe shifrat e regjistruara në periudhën e para pandemisë, në vitin 2019. /MONITOR

hoteleri ekonomi

Sondazh

Poll

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal

Do jetë i pranishëm në protestën për vdekjen e 7-vjeçares? Meta: Varet nga axhenda ime

'Shteti ka rënë'/ Meta: Koha e mjekimit për Ramën po vjen, jemi në gjendje emergjence

Tragjedia në Himarë 'harrohet' nga drejtuesit e skafeve, në Sarandë qarkullojnë shumë pranë fëmijëve

Vrau të miturën në breg të detit, Policia Kufitare heq skafin nga vendngjarja

Ç'duhet të ndodhë që të vihet mësim? Disa orë pas tragjedisë, skafet lëvizin lirshëm në Himarë

"O Tani, jam unë, nuk doja"/ Momenti pas vrasjes së fëmijës, Tase mbi gomone, i kërkojnë llogari

'Plumbin do hash'/ MOMENTI kur ish-komisari i Himarës shikon fëmijën e vdekur, njerëzit: Vriteni!

Fëmija përplaset nga skafi në Himarë, i mituri merret nga ambulanca, policia rrethon zonën

Ndërtuan pa leje një mol dhe hodhën inerte në det, arrestohen 3 persona në Vlorë

Vrau partneren në Elbasan, Mici në gjyq: Nuk e mbaj mend ditëlindjen, s’kam lekë për avokat

Gara për projektin Milot-Fier, Rama: Akuzat se kompania ishte paracaktuar një vrimë në ujë

Rama: Do transformojë ekonominë dhe turizmin, afron ndjeshëm jugun me veriun e vendit