LIVE UPDATES
Ekonomi

Problemet e fiskalizimit: nga dublimi deri te mosshfaqja e faturave! Biznesi kërkon shtyrjen e afatit

Në letrën drejtuar ministres së Financave Delina Ibrahimaj dhe drejtorit të përgjithshëm të Tatimeve Ceno Klosi kontabilistët thonë se ende vijojnë të hasen me problematika të pazgjidhura për procesin e fiskalizimit.

1 Gusht 2022, 06:56 Nga A.B
Problemet e fiskalizimit: nga dublimi deri te mosshfaqja e faturave! Biznesi
Kompjuter

Instituti i Kontabilistëve të Miratuar (IKM) kërkon sërish shtyrjen e afatit të periudhës pa gjoba për fisklaizimin.

Në letrën drejtuar ministres së Financave Delina Ibrahimaj dhe drejtorit të përgjithshëm të Tatimeve Ceno Klosi kontabilistët thonë se ende vijojnë të hasen me problematika të pazgjidhura për procesin e fiskalizimit.

Ndër problemet më të shpeshta që hasen sipas tyre është mosfiskalizimi i deklaratës tatimore, problemet me faturat e blerjeve, të bëra në monedhë të huaj direkt nga SelfCare. Nga persona fizikë të vetëpunësuar vijon të mos shfaqen transaksionet e blerjeve si edhe në pasqyrat mujore, dublimi i faturave te shitjes në sistem, mosshfaqja e faturave të blerjes në SelfCare në disa raste, transaksionet e shitjeve në platformë me më shumë se 500 faqe nuk transferohen në Excel, etj. Gjithashtu një problem tjetër është edhe mos fiskalizimi i faturave të karburanteve gjatë ditëve kur nuk funksiononte sistemi SelfCare.

Për të gjitha këto shqetësimi të përsëritura anëtarët e IKM-së theksojnë se nuk kanë gjetur ende zgjidhje. Sipas tyre të gjitha këto mangësi do të sjellin pasaktësi në deklarimin e muajit korrik i cili do të bëhet direkt nga platforma SelfCare si dhe do të penalizojë bizneset për mos deklarim të saktë të tatimeve.

Në këto kushte kontabilistët kërkojmë nga DPT një përgjigje ne lidhje me këto probleme si dhe afatin e zgjidhjes se tyre. “Gjithashtu, në pamundësi të zgjidhjes brenda datës 31 Korrik 2022 të shikohet mundësia e shtyrjes së afatit të fiskalizimit dhe të zbatimit të penaliteteve deri në zgjidhjen e këtyre problemeve pasi nuk mund te penalizohen tatimpaguesit për probleme që nuk varen prej tyre por nga vetë sistemi i fiskalizmit”, theksohet në letrën e IKM.

Më 30 qershor 2022 përfundoi afati i periudhës pa penalitete për fiskalizimin e bizneseve të vogla. Periudha pa penalitete ishte e parashikuar të përfundonte më 31 dhjetor 2021, por për shkak të numrit të ulët të bizneseve të fiskalizuara u shty edhe me 6 muaj. Faza e parë e fiskalizimit nisi zbatimin më 1 janar 2021 për transaksionet pa para në dorë mes sipërmarrjeve dhe enteve publike. Faza II, që nisi më 1 korrik, përfshiu në procesin e ri të faturimit, transaksionin pa para në dorë mes bizneseve. Në këtë fazë u hasën probleme me bllokimin e portalit SelfCare për shkak të mbingarkesës. Në fazën përfundimtare, që konsiderohet dhe më delikatja, u përfshinë nga 1 shtatori i vitit të kaluar 92,000 biznese të vogla për shitjet me para në dorë.

Kërkesë për shtyrjen e afatit të fiskalizimit dhe deklarimit nga platforma SefCare

Ministër i Financave dhe Ekonomisë

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve

Me anë të kësaj shkrese kërkojmë t’ju vëmë në dijeni për disa problematika që Kontabilistët e Miratuar anëtarë të Institutit të Kontabilistëve të Miratuar (IKM) kanë hasur në punën tyre gjatë implementimit të fiskalizimit. Për disa nga problemet e mëposhtme IKM ka dërguar edhe më parë kërkesa për rregullimin e tyre, por ato vazhdojnë të shfaqen akoma duke mos gjetur zgjidhje.

Në takimin e zhvilluar në datë 23.06.2002 me zv/Ministren Znj. Vasilika Vjero si dhe përfaqësues të DPT u diskutuan problemet e ngritura në mënyre të përsëritur nga profesionistët Kontabilistë të Miratuar dhe bizneset në lidhje me zbatimin e ligjit për faturën elektronike. Në takim u premtua se do të njoftoheshim dhe do te bëheshin publike rast pas rasti zgjidhjet e problemeve të ngritura nga IKM.

Nga takimi deri më sot nuk kemi marrë ndonjë përgjigje në lidhje me zgjidhjen këtyre problemeve, ku më të rëndësishmet janë; deklaratat doganore dhe përpilimi i faturës të fiskalizuar për doganimet, Faturat e blerjeve, të bëra në monedhë të huaj direkt nga SelfCare nga Persona Fizike të vetëpunësuar, nuk shfaqen në Transaksionet e Blerjeve si edhe në Pasqyrat mujore, dublimi i faturave te shitjes në sistem, mosshfaqja e faturave të blerjes në SelfCare në disa raste, transaksionet e shitjeve në platformë me më shumë se 500 faqe nuk transferohen në Excel, etj. Gjithashtu një problem tjetër është edhe mos fiskalizimi i faturave të karburanteve gjatë ditëve kur nuk funksiononte sistemi SelfCare. Si do të veprohet me ato?

Të gjitha këto mangësi do të sjellin pasaktësi në deklarimin e muajit Korrik i cili do të bëhet direkt nga platforma SelfCare si dhe do të penalizojë bizneset për mos deklarim të saktë të tatimeve.

Në këto kushte kërkojmë nga DPT një përgjigje ne lidhje me këto probleme si dhe afatin e zgjidhjes se tyre. Gjithashtu, në pamundësi të zgjidhjes brenda datës 31 Korrik 2022 të shikohet mundësia e shtyrjes së afatit të fiskalizimit dhe të zbatimit të penaliteteve (Gjoba) deri në zgjidhjen e këtyre problemeve pasi nuk mund te penalizohen tatimpaguesit për probleme që nuk varen prej tyre por nga vetë sistemi i fiskalizmit.

Ne i qëndrojmë kërkesës sonë që duhet të dilet me një dokument zyrtar, udhëzim, sqarim apo formë tjetër e njohur nga ligji, në lidhje me vijimin e këtij procesi dhe me mos penalizimin e tatimpaguesve, me qëllim që tatimpaguesit të kenë mundësi të jenë të informuar dhe të qartë për ecurinë e këtij procesi.

Mbetemi në pritje të një përgjigje të shpejtë si dhe të njoftimi zyrtar nga ana juaj në lidhje me kërkesat e IKM./MONITOR

biznesi

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave