LIVE UPDATES
Ekonomi

Drafti/ Dhuratat dhe trashëgimitë në të holla jashtë familjes do tatohen 15%

Projektligji parashikon ndryshime për taksimin e profesioneve të lira, si të vetëpunësuar që ofrojnë shërbime, duke kaluar në një sistem të ri që është taksimi progresiv. Të ardhurat e kësaj kategorie, pas zbritjes së shpenzimeve për qira, drita etj do të taksohen si të ardhurat e të punësuarve, pra me normë tatimi progresive.

26 Maj 2022, 07:21 Nga DOSJA
Drafti/ Dhuratat dhe trashëgimitë në të holla jashtë
Dhurata

Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka nisur hartimin për ndryshimin e ligjit për “Tatimin mbi të ardhurat” i ndryshuar i miratuar për herë të parë në vitin 1998.

Projektligji parashikon ndryshime për taksimin e profesioneve të lira, si të vetëpunësuar që ofrojnë shërbime, duke kaluar në një sistem të ri që është taksimi progresiv. Të ardhurat e kësaj kategorie, pas zbritjes së shpenzimeve për qira, drita etj do të taksohen si të ardhurat e të punësuarve, pra me normë tatimi progresive.

Gjithashtu drafti i ri për herë të parë do të përfshijë edhe konceptin e taksimit të dhuratave në të holla dhe të trashëgimisë në të holla me normë tatimi 15%.

Me ndryshimet ligjore taksimi i të hollave të dhuruara apo të trashëguara do të përfshihen në grupimin “të ardhura të tjera”, që nuk parashikohen në legjislacionin aktual. Nga taksimi do të përjashtohhen dhurimet dhe trashëgimitë brenda familjes.

Ndërsa të ardhurat nga lojrat e fatit do të vazhdojnë të taksohen me të njëjtë normë 15%. Në draftin e ndryshuar të ligjit për tatimin mbi të ardhurat baza tatimore vjetore përbëhet nga: Të ardhurat vjetore të tatueshme e punësimit; Të ardhurat vjetore të tatueshme të biznesit; Të ardhurat vjetore të tatueshme të investimeve dhe Të ardhurat e tjera vjetore të tatueshme.

Ndër të tjera ndryshimet ligjore parashikojnë të mbajnë të pandryshuar lehtësitë dhe përjashtimet të tatim fitimit për disa kategori, si: IT, hotele, agroturizëm, shoqëritë e bashkëpunimit shoqëror etj.

1.Të ardhurat e tjera përbëhen nga:

a.Të ardhura nga lojërat e fatit dhe kazinotë;

b.Të ardhurat në të holla nga trashëgimia dhe dhurimet perjashtuar trashegiminë dhe dhurimet ndëmjet lidhjeve prind-femijë, bashkeshort-bashkëshorte dhe vëllezër-motra, dhe kur vertetohet se këto të ardhura të trashëguara apo të dhuruara kanë qënë të taksuara më parë tek trashëgimlënësi apo dhuruesi.

2.Të ardhurat e tjera vjetore të tatueshme përcaktohen si shuma e përgjithshme e të ardhurave sipas pikave në paragrafin 1 më lart dhe të marra nga një tatimpagues gjatë periudhës tatimore.

Lehtësitë dhe përjashtimet tatimore të parashikuara në Ligjin Nr. 8438, datë 28.12.1998 “Për tatimin mbi të ardhurat” i ndryshuar do vazhdojnë të aplikohen si më poshtë:

a.Për personat juridikë, të cilët ushtrojnë aktivitet për prodhimin/zhvillimin e software-ve, tatimi mbi fitimin me normën 5% do zbatohet deri në fund të vitit 2022.

b.Për personat juridikë, të cilët zhvillojnë veprimtari ekonomike sipas ligjit nr. 38/2012, “Për shoqëritë e bashkëpunimit bujqësor”, shkalla e tatimit mbi fitimin është 5 % do zbatohet deri në fund të vitit 2025.

c.Për subjektet (persona juridike dhe persona fizikë), të cilat zhvillojnë veprimtari pritëse të certifikuar si “agroturizëm”, sipas legjislacionit në fuqi në fushën e turizmit, shkalla e tatimit mbi fitimin 5 % do zbatohet sipas parashikimit të paragrafit 4 të nenit 28 të Ligjit Nr. 8438, datë 28.12.1998 “Për tatimin mbi të ardhurat”, i ndryshuar.

d.Për personat juridikë, të cilët ushtrojnë veprimtari ekonomike në industrinë automotive, shkalla e tatimit mbi fitimin 5 % do zbatohet deri në fund të vitit 2025

e.strukturat akomoduese “Hotel/Resort me katër dhe pesë yje, status special”, sipas përcaktimit në legjislacionin e fushës së turizmit dhe që janë mbajtës të një marke tregtare të regjistruar dhe njohur ndërkombëtarisht “brand name”, përjashtimi nga tatimi mbi fitimin korporatv do vazhdojë të zbatohet sipas përcaktimeve të pikës “g” të nenit 18 të Ligjit Nr. 8438, datë 28.12.1998 “Për tatimin mbi të ardhurat”, i ndryshuar.

f.Për personat juridikë me të ardhura deri 14 milion lekë, norma e tatimit mbi fitimin korporativ 0 % e parashikuar në Ligjin Nr.8438, datë 28.12.1998 “Për tatimin mbi të ardhurat”, i ndryshuar, do aplikohet deri në fund të vitit 2026.

g.strukturat akomoduese “Hotel/Resort me katër dhe pesë yje, status special”, sipas përcaktimit në legjislacionin e fushës së turizmit dhe që janë mbajtës të një marke tregtare të regjistruar dhe njohur ndërkombëtarisht “brand name”.

Përjashtimi nga tatimi mbi fitimin i parashikuar sipas këtij paragrafi, aplikohet për një periudhë 10-vjeçare për ato struktura, të cilat përfitojnë statusin special deri në dhjetor 2024. Efektet e përjashtimit fillojnë në momentin e fillimit të veprimtarisë ekonomike të structures akomoduese, por jo më vonë se 3 vjet nga marrja e statusit special.

1.Shkalla e tatim fitimit është:

a.0% për tatimpaguesit me të ardhura deri në 14,000,000 lekë në vit.

b.15% për tatimpaguesit me të ardhura mbi 14,000,000 lekë në vit. (Ndryshuar me efekt nga 1 Janari 2021 me Ligj Nr. 106/2020, botuar në Fletoren Zyrtare Nr. 154, datë 26.08.2020)

2.Për personat juridikë, të cilët ushtrojnë aktivitet për prodhimin/zhvillimin e softëare-ve, tatimi mbi fitimin është 5%. Këshilli i Ministrave përcakton, me vendim, aktivitetet që përfshihen në fushën e prodhimit/zhvillimit të softëare-ve, si dhe procedurat për zbatimin e këtij paragrafi. (Ndryshuar me Ligj nr. 105/2017, dt. 30.11.2017. Botuar në FL.Z. nr. 222, dt. 19 dhjetor 2017)

3.Për personat juridikë, të cilët zhvillojnë veprimtari ekonomike sipas ligjit nr. 38/2012, “Për shoqëritë e bashkëpunimit bujqësor”, shkalla e tatimit mbi fitimin është 5 %.

4.Për subjektet, të cilat zhvillojnë veprimtari pritëse të certifikuar si “agroturizëm”, sipas legjislacionit në fuqi në fushën e turizmit, shkalla e tatimit mbi fitimin është 5 %. Kjo shkallë aplikohet për një periudhë 10-vjeçare për personat juridikë që përfitojnë statusin “subjekt i certifikuar agroturizmi”, deri më 31 dhjetor 2021. Aplikimi i shkallës së reduktuar fillon në vitin tatimor pasardhës, pas përfitimit të statusit “subjekt i certifikuar agroturizmi. (Ndryshuar me Ligj nr. 39/2018, dt. 09.07.2018. Botuar në FL.Z. nr. 134, dt. 18 shtator 2018. Hyn ne fuqi prej dates 1 janar 2019).

5.Për personat juridikë, të cilët ushtrojnë veprimtari ekonomike në industrinë automotive, shkalla e tatimit mbi fitimin është 5 për qind. Këshilli i Ministrave përcakton me vendim aktivitetet, kriteret dhe procedurat për zbatimin e kësaj pike. (Shtuar me Ligj nr. 84/2019 dt. 18.12.2019. Botuar në FL.Z. Nr. 184, dt. 31.12.2019)./MONITOR

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave