LIVE UPDATES
Ekonomi

Projektrregullorja/ Fondet e investimit të licencuara në BE do të marketohen dhe shiten në Shqipëri 

Në mënyrë që shoqëria e huaj administruese ose dega e shoqërisë së huaj administruese si dhe sipërmarrja e huaj e investimeve kolektive, të kryejnë veprimtari në vendin tonë, duhet të njihen nga Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare, sipas një njoftimi zyrtar.

25 Maj 2022, 07:33 Nga DOSJA
Projektrregullorja/ Fondet e investimit të licencuara në BE do të
Foto ilsutruese

Ligji i ri “Për sipërmarrjet e investimeve kolektive” parashikon ndër të tjera mundësinë e marketimit dhe shitjes për herë të parë në Shqipëri të fondeve të investimit të licencuara në një vend anëtar të BE-së.

Në mënyrë që shoqëria e huaj administruese ose dega e shoqërisë së huaj administruese si dhe sipërmarrja e huaj e investimeve kolektive, të kryejnë veprimtari në vendin tonë, duhet të njihen nga Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare, sipas një njoftimi zyrtar.

Për të realizuar këtë, në zbatim të kërkesave ligjore, Autoriteti ka hartuar projektrregulloren që përcakton procedurën, rregullat dhe dokumentacionin për njohjen e sipërmarrjes së investimeve kolektive me ofertë publike, të shoqërisë administruese apo degës së shoqërisë administruese të sipërmarrjeve të investimeve kolektive, të licencuara në një vend anëtar të BE-së. Kjo projektrregullore po i nënshtrohet procesit të konsultimit publik.

Në projektrregullore përcaktohen kriteret për procedurën e njohjes, si edhe detyrimi për transparencë ndaj investitorit, ku shoqëria administruese ose sipërmarrja e investimeve kolektive me ofertë publike që do të marketojë dhe shesë fondet në Republikën e Shqipërisë do t’u vërë personave të interesuar në dispozicion prospektin në gjuhën shqipe, si edhe dokumentin me informacionin kryesor për investitorin.

Gjithashtu, dokumenti i hartuar nga Autoriteti detajon mënyrën sesi mund të realizohet marketimi dhe shitja e kuotave të fondeve të investimit nga shoqëria administruese e njohur ose dega e saj, duke parashikuar licencimin e një banke si agjent shitjeje, sipas përcaktimeve të ligjit “Për sipërmarrjet e investimeve kolektive” dhe në përputhje me rregulloren për licencimin e agjentit të shitjes.

Projektrregullorja, sipas njoftimit mundëson për herë të parë marketimin dhe shpërndarjen e drejtpërdrejtë në Republikën e Shqipërisë të sipërmarrjeve të investimeve kolektive të licencuara në një vend anëtar të BE-së, duke krijuar kështu për investitorët në vendin tonë më shumë alternativa, si dhe akses për të investuar direkt në sipërmarrje të investimeve kolektive të licencuara në Bashkimin Europian./MONITOR

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE