LIVE UPDATES
Ekonomi

Nga ujësjellësit, rrugët dhe emergjencat, Qeveria ngrin 100 milionë euro në 28 projekte

Fondet në statusin “ngrirë” përbëjnë rreth 10 për qind të fondit total të investimeve publike të këtij viti të përcaktuara në aktin normativ nr 3.

26 Maj 2022, 07:07 Nga DOSJA
Nga ujësjellësit, rrugët dhe emergjencat, Qeveria ngrin 100
Rruge

Qeveria ka ngrirë fondet e investimeve për rreth 28 projekte me vlerë 12 miliardë lekë (100 mln euro) në buxhetin 2022 me qëllim për t’i paraprirë përkeqësimit të mundshëm të stabilitetit fiskal në kushtet e reja që prodhoi lufta në Ukrainë.

Sipas të dhënave nga dega e thesarit në Ministrinë e Financave fondet janë ngrirë për reformën e ujit, menaxhimin e mbetjeve, emergjencat civile dhe transportin rrugor, detar dhe hekurudhor, fondet për rininë dhe shumë projekte të tjera.

Fondet në statusin “ngrirë” përbëjnë rreth 10 për qind të fondit total të investimeve publike të këtij viti të përcaktuara në aktin normativ nr 3.

Infrastruktura e furnizimit me ujë është më e prekura. Projekti “Reforma e ujit” ishte parashikuar të financohej me rreth 4.3 miliardë lekë, projekti i dytë me vlerën më të lartë të financimit në të gjitha projektet e tjera të investimeve është ngrirë.

Lista e detajuar e investimeve nga Ministria e Financave tregon se janë “ngrirë” fondet në vlerën 1.7 miliardë edhe në transportin rrugor.

Emergjencat civile duket se janë institucioni më i goditur nga ngrirja e fondeve. Edhe pse vitet e fundit, tërmeti, përmbytjet dhe zjarret janë shtuar së tepërmi nga ndryshimet e klimës dhe emergjencat civile kanë nevojë të forcohen me tej, qeveria i ka ngrirë rreth 730 milionë lekë nga buxheti i këtij viti për emergjencat.

Më shumë se 1 miliardë lekë ose rreth 9 milionë euro për programin e menaxhimit të mbetjeve urbanë janë “ngrirë” dhe gjithashtu edhe 100 milionë lekë mbështetje për rininë.

Projekti më i madh i investimeve në këtë vit buxhetor është tuneli i Llogorasë me një financim prej 5,5 miliardë lekësh, për cilin financimi vazhdon normalisht.

Projekti i dytë më i madh është reforma e ujit me vlerë 4,3 miliardë lekë, për të cilën fondet janë ngrirë. Projekti i tretë më i madh për nga financimi buxhetor është kontrata për financimin e koncesionit të rrugës së Arbrit me 2,9 miliardë lekë dhe projekti i katërt më i madh është programi i rrugëve rurale me po 2.9 miliardë lekë.

Deri më tani Ministria e Financave e ka ndryshuar buxhetin 2022 tre herë me akt normativ, teksa po përgatit një akt të katërt ndryshimesh që pritet të publikohet këto ditë, ku do të ketë rialokime shpenzimesh.

Gjatë katër-mujorit të parë të ardhurat buxhetore ishin rreth 300 milionë euro më të larta se fakti i vitit të kaluar, por rreziqet janë shtuar për shkak të rritjes së kostos së borxhit dhe dobësimit të ekonomisë prej krizës së çmimeve të larta./MONITOR

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra