LIVE UPDATES
Ekonomi

2022, volumi i transportit të mallrave u ul në porte dhe hekurudha, u rrit nga ajri

Për muajin dhjetor 2022 volumet tregtare të mallrave janë shfaqur me rënia në transporton ajror dhe detar, ndërsa transporti hekurudhor është me rritje. Nga të dhënat e fundit të INSTAT volumi i mallrave të transportuar me ajër është 176,6 ton, duke u ulur me 11,7% në krahasim me dhjetor 2021.

27 Janar 2023, 14:03 Nga k.m.
2022, volumi i transportit të mallrave u ul në porte dhe hekurudha, u
Foto ilustruese

Ulet volumi i transportit të mallrave në porte dhe hekurudha, ndërsa vijon rritjen me transportin ajror. Sipas të dhënave të publikuara nga INSTAT për vitin 2022, volumi i mallrave të transportuar me ajër është 2.064,7 ton, duke u rritur me 1,4%, krahasuar me 2021. Volumi i mallrave të ngarkuara/shkarkuara në porte është 3.804,4 mijë ton, duke u ulur me 20,6%, krahasuar me vitin 2021. Ndërsa volumi i mallrave të transportuar me hekurudhë është 19.983 mijë ton-kilometër, duke u ulur me 20,4%, krahasuar me vitin 2021.

Për muajin dhjetor 2022 volumet tregtare të mallrave janë shfaqur me rënia në transporton ajror dhe detar, ndërsa transporti hekurudhor është me rritje. Nga të dhënat e fundit të INSTAT volumi i mallrave të transportuar me ajër është 176,6 ton, duke u ulur me 11,7% në krahasim me dhjetor 2021. Në porte, është 309.1 mijë ton, duke u ulur me 17,4% dhe me hekurudhë është 1.739 mijë ton-kilometër, duke u rritur me 6,2%, krahasuar me dhjetor 2021.

Transporti i pasagjerëve në 2022 është me rritje për transportin detar dhe ajror. Transporti me hekurudha vijon të jetë me rënie. Konkretisht referuar treguesve në vitin 2022 numri i pasagjerëve që kanë udhëtuar me linja ajrore është 5.238.302 pasagjerë, duke u rritur me 78,9%, krahasuar me vitin 2021. Numri i pasagjerëve që kanë udhëtuar me linjë detare janë 1.367.008 pasagjerë, duke u rritur me 58,4 %, krahasuar me vitin 2021. Numri i pasagjerëve që udhëtojnë me linjë hekurudhore është 10.604 pasagjerë, duke u ulur me 55,8%, krahasuar me vitin 2021.

Në muajin Dhjetor 2022, transporti ajror i pasagjerëve zë 84,4% të transportit gjithsej. Numri i fluturimeve është 3.018 duke u rritur me 25,3%, krahasuar me muajin Dhjetor 2021. Numri i pasagjerëve që kanë udhëtuar me linja ajrore është 408.137 pasagjerë, duke u rritur me 50,4%, krahasuar me Dhjetor 2021.

Numri i pasagjerëve që udhëtojnë me linjë detare në muajin dhjetor 2022 ishte 75.237 pasagjerë. Krahasuar me dhjetor 2021, ky tregues është rritur me 27,3%. Numri i pasagjerëve që udhëtojnë me linjë hekurudhore është 123 pasagjerë. Krahasuar me dhjetor 2021, ky tregues është ulur me 83,9%. Në vitin 2022, volumi i mallrave të eksportuara me hekurudhë është rritur me 89,8 %, me ajër është rritur me 6,4% dhe me det është rritur me 1,2%, ndërsa volumi i mallrave të eksportuara me tokë është ulur me 17,3%, krahasuar me vitin 2021.

Për muajin dhjetor 2022, volumi i mallrave të eksportuara me det është rritur 1,1%, ndërsa me tokë është ulur me 15,6% dhe me ajër është ulur me 15,7%, krahasuar me dhjetor 2021. Për vitin 2022, volumi i mallrave të importuara me hekurudhë është ulur me 91,2%, me ajër 15,1%, me tokë 10,3% dhe me det është ulur me 3,6%, krahasuar me vitin 2021./Monitor

transporti i mallrave

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN