LIVE UPDATES
Editorial

Ti më mbushe me besim, moj e dashura shoqja Kim

Pas show-t të djeshëm në konferencën antikorrupsion, nuk mendoj se është një mëkat i madh që titullin e komedisë së Poncela-s ta bëjmë “Ne të korruptuarit jemi njerëz të ndershëm” dhe këtë moto shumë bukur mund ta kishte edhe ajo konferencë. E them këtë sepse ndikimi komik i saj ishte i garantuar.

14 Qershor 2022, 10:51 Nga Meri Lika
Ti më mbushe me besim, moj e dashura shoqja Kim
Meri Lika dhe Yuri Kim

Para më shumë se 20 vite më parë, kur u njoha me letërsinë hispanike dhe atë spanjolle, lexova tekstin e një komedie të Enrique Jardiel Poncela (shkrimtar dhe dramaturg spanjoll) me titull “Los ladrones somos gente honrada” (“Ne hajdutët jemi njerëz të ndershëm”).

Pas show-t të djeshëm në konferencën antikorrupsion, nuk mendoj se është një mëkat i madh që titullin e komedisë së Poncela-s ta bëjmë “Ne të korruptuarit jemi njerëz të ndershëm” dhe këtë moto shumë bukur mund ta kishte edhe ajo konferencë. E them këtë sepse ndikimi komik i saj ishte i garantuar. Paradën e antikorrupsionit dje na e bënë ata që akzuohen më shumë për korrupsion (me fakte e jo në erë), duke na shenjtëruar papërlyeshmërinë e tyre.

Ajo që më bëri më shumë përshtypje në këtë konferencë por jo vetëm në të, është pathosi dhe përkushtimi i ambasadores së vendit më të demokratizuar dhe thellësisht i deklaruar në luftën kundër korrupsionit, e cila me një lumturi të jashtëzakonshme vizuale na paraqet i me aftësi tetraciklinike të korruptuarit që e rrethonin dje.

Nuk kam ndërmend të them se si u ndjeva nga propaganda antikorrupsion e lubisë së korrupsionit shqiptar, qeverisë së rilindjes, sepse asaj duhet t’ia tregojmë vendin me votë, por dua të them se si u ndjeva nga mesazhi që më përcolli ambasadorja.

Mesazhi kryesor ishte “lum ne për ç’na dëgjojnë veshët, e mjerë ne për ç’na shohin sytë”.

Sipas mendimit tim krejt modest, kjo konferencë më tregoi se ne shqiptarët jemi të dënuar të kundrojmë edhe për shumë vite se si na vidhen paratë, pronat, pasuritë dhe ardhmja.

Nëse do dëgjoja ambasadoren dhe të korruptuarit e qeverisë tek flisnin dhe të mos hidhja asnjë sy tek realiteti dhe për më tepër të kisha edhe një goditje me pasojë humbjen e kujtesës, do të isha shumë e lumtur për pastërtinë e figurës së të korruptuarve të politikës së vendit tim, si dhe do të mbushesha me besim kur këtë pastërti figure me shpalos me të gjitha ngjyrat verbuese të ylberit dimplomatik edhe ambasadorja.

Fatkeqësisht, unë dhe si unë edhe shumë shqiptarë të tjerë, i hedhim përditë sytë tek realiteti dhe po ashtu fatkeqësisht, nuk vuajmë nga humbja e kujtesës. E në këto kushte të disfavorshme për reklamën politike sado që banderola të tilla të maskojnë peshën e kalbësisë së qeverisë, shumica e jonë mendon se pjesa më e madhe e politikanëve nuk janë njerëz të ndershëm.

Ndjeshmëria jonë sociale (shpresoj dhe uroj të jetë në rritje), ndaj efekteve shkatërruese të korrupsionit mund të jetë për shkak të faktit se "pakica e madhe" e sundimtarëve të korruptuar të politikës “e punëson” veten shumë energjikisht pikërisht tek ato “profesione”, të cilat ligji na i deklaron të fajshme ne popullit të thjeshtë.

Në një kohë kur vlerës së votës i ka humbur vlera, ne nuk na ngelet asgjë tjetër, por vetëm të rrimë duke kundruar buzëqeshjet piramidale, apo cilindrike të të korruptuarve që na flasin për antikorrupsionin, e të mbushemi me besim se nga kjo e keqe e madhe do të na shpëtojë shoqja Kim./Dosja.al

editorial meri lika yuri kim mberrin ne tirane konferenca anti-korrupsion

Sondazh

Poll

Editorial 11 Qershor 2022, 17:45 Ditmir Bushati

Tri mesazhet e Kancelarit në Ballkan!

Olaf Scholz Mesazhi i parë ka të bëjë me simbolikën, e cila në politikë të jashtme reflekton veprimin politik. P&eu...

Editorial 9 Qershor 2022, 15:10 Arber Zaimi

Po me urën ç’pati Rama?

Ura që lidh Velipojën me Ulqinin do të ishte me të vërtetë punë me vlerë, kur të kryhet. Prandaj duhet mbësh...

Editorial 7 Qershor 2022, 11:48 Monitor

Si po varfërohen më shumë të varfërit

Varferi Në median angleze, të shkruar e televizive, janë të pafund artikujt, kronikat dhe lidhjet direkte për efektet që ka s...

Editorial 5 Qershor 2022, 15:42 Enton Abilekaj

Një gjeneral kapet rob

Bajram Begaj TIRANË- Pasi shkruajti historinë e tranzicionit me fitoren e mandatit të tretë, pas kontestimeve të opozitës p&...

Editorial 5 Qershor 2022, 12:09 Meri Lika

Bastardja e Stambollit

Meri Lika Dëmi institucional që ka shkaktuar pushteti i Ramës, sipas mendimit tim, do të ketë efekte për disa dekada. Ai i &e...

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën

Berisha: S'është parlamenti dyqani yt! Nikolla i pret fjalën. kryedemokrati: Hap mikrofonin se...

Shehaj-Spiroaplit: Këtu duhet të ishte Rama, por jua la turpin juve

Shehaj: Rama i fali plazhin Xhaçkës. Spiroapli: Nuk është nder statusi 'investitor publik'

Spiropali: Turp, llukunia juaj është një turp. (Deputetët e PD i bien me grushte tavolinave)

Spiropali i ‘del zot’ Ramës: Pak punë ka ai në Samit, do merret me ju, taksirtati im

Deputetët e PD largohen nga Kuvendi, Ahmetaj: Jeni sharë nga të gjitha anët e nuk keni bërë kështu

Tabaku: Rama shkoi si çeço në Samit, bëri të fortin fillimisht (Nikolla i mbyll fjalën)

Spiropali përplaset me Bardhin: Shumë gaz ke pasur këtë kohë! Nikolla: Mos flit nga vendi

Berisha para futjes në Kuvend: Më 7 korrik derdhet e gjithë Tirana, Rama do largohet

Rama s’përmbahet para gazetarëve bullgarë: Turp, ju jeni një turp dhe shumë lëmsh

Lajme të mira për Shqipërinë? Rama: Preferoj të mos mbetem në pritje