LIVE UPDATES
Editorial

Bastardja e Stambollit

Firmosja e dekretit të presidentit m’u duk si titulli i Elif Shafakut “Bastardja e Stambollit”, jo për nga përmbajtja e librit por thjesht nga mënyra e këtij procesi të farsëzuar.

5 Qershor 2022, 12:09 Nga Meri Lika
Bastardja e Stambollit
Meri Lika

Dëmi institucional që ka shkaktuar pushteti i Ramës, sipas mendimit tim, do të ketë efekte për disa dekada. Ai i është përkushtuar zbërthimit pjesë-pjesë të Kushtetutës duke shkatërruar balancat e pushteteve, duke zhdukur organizmat e kontrollit, duke kontrolluar gjithçka dhe duke e vënë në punë vetëm në interes të tij.

Firmosja e dekretit të presidentit m’u duk si titulli i Elif Shafakut “Bastardja e Stambollit”, jo për nga përmbajtja e librit por thjesht nga mënyra e këtij procesi të farsëzuar.

Fillimisht Rama u shfaq si njeriu i popullit, gjoja duke i lënë këtij të fundit dorë të lirë që të zgjidhte presidentit, “për herë të parë në histori”.

E në këtë larashëri ekstaze, u lëshuan të rrëmbenin karrigen, gra e burra me tituj e me ofiqe, të cilët ishin të bindur se i donte populli por më shumë të bindur ishin që do t’i donte dhe partia.
Pasi u argëtua me aktin e parë të skenarit të komedisë që filloi të vinte skenë, Rama e kaloi veprën tek akti i dytë.

Ai thirri opozitën “e gjallë”, që të propozonte emra dhe mbiemra burrash e grashë të cilëve ai me bujarinë e tij do t’iu linte karrigen e Haxhi Qamilit.

Njësoj si në aktin e parë kur mbajtësit e titujve shkencorë e akademik u vërsulën drejt karriges edhe akti i dytë nuk pati ndryshim. I vetmi ndryshim ishte se gjallesat e opozitës u vetëpompuan duke besuar me naivitetin e një budallai se do të ishin pikërisht ata të cilët do ta zotëronin karrigen e presidentit.
Opozita e “gjallë” u pushtua nga deliri i faktit se Rama po konsideronte pikërisht ata si partnerë dhe jo “të vdekurit” e Berishës, në këtë delir lëshuan lumin e kandidatëve (njëri më i mirë se tjetri) të bindur se tashmë karrigia ishte e tyre, por për fatin e keq ata nuk e kishin menduar se finaléja nuk do ishte e tyrja.

Me bishtin ndër shalë, grupi AliBardhi u ristruk në cepin ku po pret vendimin që gjykata t’iu japë partinë paçka se pa anëtarë.

Rama e kishte ruajtur për vete finalènë.

Një finalè e gjitha e zhvilluar në ajër. Ai vjen me avion nga USA, dekreti vjen me avion nga Turqia, lamashët e politikës aprovojnë me duar në ajër dhe në fund, presidenti Berom, mbërthen karrigen e shumë lakmuar për muaj të tërë.

Janë të panumërta ligjet, që kjo Qeveri i ka kaluar në kuvendin e saj të lyer me yndyrë velesitëse, të cilët janë hapur antikushtetues dhe zbatimi i tyre ka vazhduar me vetëdije duke llogaritur faktin se për sa kohë që Gjykata Kushtetuese, është duke i diskutuar për t’i shpallur si antikushtetuese, Rama mund të kryejë keqbërjet e tij pa asnjë kontroll.
Dhe deputet janë të komanduar të ecin me aksiomën “përderisa nuk janë në burg: votoni”.

Parodia e presidentit ishte vula e fundit e të keqës që po e mbyt shoqërinë tonë.

Sondazh

Poll

Editorial 27 Maj 2022, 11:58 Agron Gjekmarkaj

Po vjen Presidenti

Agron Gjekmarkaj Po vjen Presidenti! Kjo pranverë hyri e po del me ëndrra shumë. Më e spikatura prej tyre është ajo për ...

Editorial 27 Maj 2022, 11:28 Ben Blushi

Pse lufton Amerika me Rusinë?

  Ben Blushi PSE LUFTON AMERIKA ME RUSINË Bota është përgatitur prej gati një shekulli për një luftë të...

Editorial 23 Maj 2022, 18:22 Andi Bushati

Berisha fitoi, poshtë Berisha

Andi Bushati Noterizimi i fitores së Sali Berishës përmes votimit të 22 majit, një vit pasi ai u fshikullua nga “non grata&...

Editorial 18 Maj 2022, 12:56 Enton Abilekaj

Fitorja e një disfate të re

Edi Rama, Enkelejd Alibeaj dhe Enton Abilekaj Grupet parlamentare te opozitës morën të drejtën për të propozuar ekskluzivish...

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën

Berisha: S'është parlamenti dyqani yt! Nikolla i pret fjalën. kryedemokrati: Hap mikrofonin se...

Shehaj-Spiroaplit: Këtu duhet të ishte Rama, por jua la turpin juve

Shehaj: Rama i fali plazhin Xhaçkës. Spiroapli: Nuk është nder statusi 'investitor publik'

Spiropali: Turp, llukunia juaj është një turp. (Deputetët e PD i bien me grushte tavolinave)

Spiropali i ‘del zot’ Ramës: Pak punë ka ai në Samit, do merret me ju, taksirtati im

Deputetët e PD largohen nga Kuvendi, Ahmetaj: Jeni sharë nga të gjitha anët e nuk keni bërë kështu

Tabaku: Rama shkoi si çeço në Samit, bëri të fortin fillimisht (Nikolla i mbyll fjalën)

Spiropali përplaset me Bardhin: Shumë gaz ke pasur këtë kohë! Nikolla: Mos flit nga vendi

Berisha para futjes në Kuvend: Më 7 korrik derdhet e gjithë Tirana, Rama do largohet

Rama s’përmbahet para gazetarëve bullgarë: Turp, ju jeni një turp dhe shumë lëmsh

Lajme të mira për Shqipërinë? Rama: Preferoj të mos mbetem në pritje