LIVE UPDATES
Ekonomi

Shërbimet online, Lika: Të mbahen sportelet hapur, ka problematika

Në një intervistë ajo u shpreh se problematikë parësore mbetet përdorimi i shërbimit nga moshat e treta, të cilët nuk janë brez i internetit dhe mund të hasin në vështirësi.

26 Maj 2022, 13:32 Nga Meri Lika
Shërbimet online, Lika: Të mbahen sportelet hapur, ka problematika
Meri Lika

Meri Lika ka folur rreth mbylljes së sporteleve të institucioneve në lidhje me shërbime të ndryshme të cilat nga 1 maji kanë kaluar online.

Në një intervistë ajo u shpreh se problematikë parësore mbetet përdorimi i shërbimit nga moshat e treta, të cilët nuk janë brez i internetit dhe mund të hasin në vështirësi.

Zonja Lika, siç dihet nga data 1 maj të gjitha shërbimet e institucioneve shtetërore kanë kaluar online. Si mendoni ju është arritje kjo lloj mënyre shërbimi dhe a ka problematika?

Sigurisht që ofrimi i online i shërbimeve është shumë i rehatshëm në kuptimin e mos humbjes së kohës, të ecejakeve nëpër rrugë e zyra, të pritjeve të radhëve të gjata e të tjera të tilla por ndërprerja e shërbimeve fizike në mënyrë të menjëhershme si dhe mbyllja e çdo sporteli të cilët më parë kanë ofruar shërbimet ka sjellë shumë problematika për qytetarët dhe për bizneset.

Cilat janë problematikat sipas mendimit tuaj?

Ajo që është më e prekshme në momentin e parë janë shërbimet për moshën e tretë, e cila nuk është moshë e internetit dhe për të marrë një dokument të thjeshtë për shembull me shumën e pensionit, është e detyruar të drejtohet nëpër zyra dhe të paguajnë për këto aplikime.

Por nuk është vetëm kjo problematikë. Gjatë punës sime, e cila një pjesë të madhe të saj është e lidhur drejpërdrejtë me këto shërbime, kam hasur problematika të shumta të cilat shoqërohen edhe me penalitete.

Çfarë problematikash, për shembull, ka hasur biznesi?

Unë do të përmend disa raste të cilat i kam hasur vetë me klientët e mi por edhe kolegët e mi.

- Një biznes i ri i cili sipas ligjit i duhet të bëj deklarimin e pronarëve përfitues. Ky biznes ka si ortak kryesor një shoqëri të huaj dhe për të kryer këtë deklarim nevojiten dokumentet e ortakut kryesor, pra të shoqërisë së huaj. Këto dokumente përfshijnë, ekstraktin e shoqërisë (pas apostiles i përkthyer dhe i noterizuar në gjuhën shqipe), statuti i shoqërisë së huaj (i përkthyer dhe i noterizuar) në shqip, dhe dokumente të tjera por nuk po i përmend sepse problematikat në sistemin online i kanë këto dy dokumente.
Në momentin kur shoqëria kryen aplikimin dhe i duhet të ngarkojë dokumentacionin, të cilët kanë shumë faqe në gjuhën e huaj, kanë pothuajse po aq faqe në përkthimin në shqip, plus edhe noterizimin, dokumentin e vulës apostile dhe deklaratën e përkthyesit, pra siç kuptohet kapaciteti i tyre në MB është i madh, është e pamundur të ngarkohen dokumente më të mëdhenjë se 5 MB.
Shoqëria detyrohet ta ndaj dokumentacionin dhe njërën pjesë ta ngarkojë ku duhet dokumenti dhe pjesën e dytë tek seksioni “Të tjera”. E pas kësaj aplikimi refuzohet me shpjegimin se mungon përkthimi i dokumentacionit në gjuhë të huaj (ndërkohë që përkthimi është por thjesht është i ngarkuar tek seksioni “Të tjera”).

- Problematikë tjetër, edhe kjo në deklarimin e pronarëve përfitues, është sërish me një shoqëri të huaj e cila është aksionere kryesore në një shoqëri të krijuar në Shqipëri dhe kur gjatë aplikimit kërkohet të vendoset emri i shoqërisë së huaj që ka shumicën e aksioneve, qeliza ose kutia ku duhet të shkruhet emri pranon vetëm 30 karaktere ndërkohë që emri i shoqërisë së huaj ka 50 karaktere.

Aplikuesi e shkruan emrin me shkurtim por aplikimi i refuzohet me argumentin, sepse nuk është shkruajtur emri i plotë i shoqërisë aksionere. Pas kësaj aplikuesi detyrohet të drejtohet në zyrat e Qendrës Kombëtare të biznesit por atje askush nuk përgjigjet dhe i japin e-mailin, si të vetmen mundësi për komunikim.

Biznesi i drejtohet e-mailit dhe në mënyrë automatike i vjen përgjigja.
Siç mund të shihet edhe në foto përgjigja e e-mailit është në datën 18 maj, por që prej asaj date dhe deri më sot pra në datën 25 maj nuk ka asnjë reagim për problematikën e ngritur nga subjekti.

Ndërkohë që subjekti e ka të pamundur të kryej deklarimin e pronarit përfitues, ligji parashikon penalitete pasi kalojnë afatet. Por nuk është ky problemi i vetëm që ka biznesi, gjatë kohës që ai orvatet të zbatojë ligjin, e ka të pamundur të hap një llogari bankare për arsye se asnjë bankë e nivelit të dytë nuk e hap llogarinë bankare pa ekstraktin e regjistrit të pronarit përfitues. Kjo pamundësi për t’ia dalë e vendos biznesin përpara paaftësisë për të paguar pagat e punonjësve të tij.

Problematikë tjetër haset edhe në rastet e ndryshimeve të biznesit bazuar në vendimet e aksionerëve. Aplikimi shkon deri në momentin kur duhet të klikohet “Dërgo aplikimin” dhe sapo klikohet dërgimi i aplikimit sistemi nuk gjeneron numër gjurmimi për aplikimin por automatikisht shkon në faqen kryesore të e-albanias gjë që do të thotë se sistemi nuk e ka marrë aplikimin.
Edhe në këtë rast, nëse kalon afati 30 ditor dhe vendimi i aksionerëve nuk dorëzohet, subjekti penalizohet.

- Ka edhe probleme të tjera për dorëzimin e pasqyrave financiare për shoqëritë me administrator të huaj, sepse sipas Qendrës Kombëtare të Biznesit, fillimisht subjekti duhet të deklarojë administratorin e huaj që më pas të kryhen procedurat.
Por kjo hallkë është një absurditet sepse administratori është i deklaruara si në Qendrën Komëbtare të Biznesit po ashtu edhe në sistemin tatimor. Por problemi më i madh nuk është kjo është se për të kuptuar se përse është i pamundur dorëzimin i pasqyrave financiare duhet të kalosh zyrave të cilat refuzojnë të të shërbejnë fizikisht por duhet vetëm të komunikosh online me to. Por kthimi i përgjigjeve online zgjat ndërkohë që afatet kalojnë.

Por për qytetarët a keni dijeni ju se çfarë problematikash ka shërbimi online?

Në fakt puna ime lidhet me bizneset dhe jo me individët por duke ndihmuar një të afërmin tim ka vërejtur një problematikë në lidhje me aplikimin për pension.
Në rubrikën ku qytetari duhet të aplikojë për pension janë të përcaktuara se cili është dokumentacioni që duhet të ngarkojë qytetari dhe cili është dokumentacioni që institucioni e siguron vetë.

Siç shihet qytetari duhet të ngarkojë në sistem vetëm 3 dokumente. Por në fakt gjatë aplikimit sistemi i kërkon një lum me dokumente, plotësime e deklarime.
Edhe pas plotësimit dhe ngarkimit të gjithë dokumentacionit aplikimet refuzohen me shpjegimin se gjithë dokumentacioni duhet të dërgohet pranë Drejtorisë Rajonale të Sigurimeve Shoqërore edhe me postë.

E thashë edhe më parë problemin më të madh e ka mosha e tretë, të cilët për çdo shërbim duhet të drejtohen ta kërkojnë kundrejt pagesës këtë shërbim, nëpër zyra të cilat çuditërisht kanë reklamuar ofrimin e këtyre shërbimeve përpara sesa qeveria të nxirrte vendimin.

Sipas mendimit tuaj, si mund të eleminohen këto problematika?

Për mendimin tim, duhet të vazhdojnë të funksionojnë sportelet të cilat të ofrojnë shërbimin për të gjitha rastet kur sistemi nxjerr problematika. Nëse nuk do të ketë më sportele duhet që të pezullohen penalitetet të cilat vijnë si rezultat i kalimit online për procedurat e ndryshme. Penalitetet duhet të pezullohen deri në momentin që sistemi të funksionojnë mirë.
E njëjta problematikë do të haset edhe me procesin e fiskalizimit për të cilin penalitetet fillojnë nga data 1 korrik por ndërkohë që sistemi nuk funksionon mirë.

(d.a/dosja.al)

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS