LIVE UPDATES
Politike

Dvorani kërkon me ngul rikthimin në KED, bashkon forcat me Vitore Tushën! Mesazhi në telefon që shqetësoi edhe Berishën,

23 Gusht 2020, 06:40 Nga DOSJA
Dvorani kërkon me ngul rikthimin në KED, bashkon forcat me Vitore

TIRANË– Ardian Dvorani kërkoi disa ditë më parë rikthimin e tij në Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, institucion që dikur e drejtonte vetë ai. Përmes një letre drejtuar Vitore Tushës, zv.kryetares, e cila ka marrë kompetencat e drejtimit të KED deri në zëvendësimin e Dvoranit, ky i fundit shprehte qartë ambicjen për t’u rikthyer dy muaj pasi Këshilli i Lartë Gjyqësor vendosi përfundimin e mandatit të tij.

Në një letër të dërguar Tushës, Dvorani përmend edhe një komunikim të mëparshëm që ka pasur me të, duke shtuar më pas edhe argumenta ligjore se përse duhet të rikthehet në KED.

Dvorani ka gjetur një hapësirë në ligj dhe arsyeton se mandati mbaron kur gjatë vitit kalendarik ndryshon funksionin, duke u caktuar në bazë të shortit nga Presidenti i Republikës në funksione të tjera. Kërkesa e tij për rikthim ka lëvizur ujrat edhe në politikë. Duke marrë parasysh “betejën” e zhvilluar për emërimet ne Gjykatë Kushtetuese, një reagim i ashpër i presidentit Ilir Meta është i pritshëm, por ka qënë ish-kryeministri Sali Berisha, ai që nuk është kursyer në akuza.

Berisha pretendon se me mbështetjen e kryeministrit Edi Rama, Dvorani kërkon rikthimin në KED, duke akuzuar gjyqtarin se kishte “blerë” një anëtar të KED-së. Ish-kreu i qeverisë nuk flet me emra por duke marrë parasysh frazën “e nderuar znj.Vitore Tusha, nëpërmjet një njoftimi paraprak me mesazh telefonik në datën 18.08.2020” në letrën e Dvoranit, lihet të kuptohet se tanimë e përfshirë është edhe Vitore Tusha. 

“Nëse ka blerë apo rregulluar me urdhër të Edvinit ndonjë anëtar KED nuk mund të them, por atë që mund të themi miq është se ky dhunues i ligjeve dhe kushtetutes, vendin e ka në birucë,“-shkruan Berisha.

Edhe kjo e fundit, njësoj si Dvoranit i ka përfunduar mandati i ushtrimit të detyrës që më vitin 2017. Mbetet për t’u parë në muajt në vazhdim se çfarë po ndodh brenda KED. Përse kërkon Dvorani me ngulm rikthimin, dhe pse kërkesa për rikthimin në detyrë e një gjyqtari mori vëmendjen e ish-kryeministrit të vendit?

POSTIMI I PLOTË:

Adrian Dvorani po kerkon KED!

Ai me mbeshtetjen e narkomafies me ne krye Edvin Hajdutin, kerkon te rikthehet ne Komisionin e Emerimeve ne Drejtesi, KED.

Miq, ju duket e pabesueshme por ish gjykatesi qe qendroi ne detyre 7 vjet pa mandat, qe ka vendin ne qeli sepse fshehu 100 milione lek ne procesin e vetingut, qe vendoste per vite ne gjykaten e larte me tezakun e tij, qe dhunoi ligje dhe kushtetute ne krye te KED, konstatuar kjo edhe nga Komisioni e Venecias, kerkon te rikthehet ne krye te KED per te vazhduar misionin e tij ne sherbm te partise.

Me kete kerkese mafiozi Dvoran deshmon per te shumten e te shumten here se jo ligji, kushtetuta por krimi dhe keqperdorimi i tij jane etje e pashuar e tij. Nese ka blere apo rregulluar me urdher te Edvinit ndonje anetr ne KED nuk mund te them, por ate qe mund te themi miq eshte se ky dhunues i ligjeve dhe kushtetutes, vendin e ka ne biruce. sb

(k.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike ardian dvorani dvorani ne ked sali berisha vitore tusha ardian dvorani dvorani ne ked sali berisha vitore tusha

Sondazh

Poll
Politike 22 Gusht 2020, 12:32

LAÇ- Nis ndërtimi i 524 apartamenteve në Laç, të cilat u dëmtuan nga tërmeti i 26 nëntorit të vitit të kaluar. I pranishëm në këtë kantier ndërtim...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh