LIVE UPDATES
Aktualitet

Mblidhet KLP, jepet ‘OK’ për stafin e Olsian Celës, 10 emrat e magjistratëve të rinj që hyjnë në Prokurorinë

20 Janar 2020, 10:03 Nga DOSJA
Mblidhet KLP, jepet ‘OK’ për stafin e Olsian Celës, 10

TIRANË- Këshilli i Lartë i Prokurorisë është mbledhur sot dhe ka miratuar ditën e sotme emrat e rinj të ndihmësmagjistratëve në Prokurorinë e Përgjithshme. Në këtë seance janë të pranishëm 10 anëtarë, pasi mungon anëtari Besnik Cani. Cani përballet sot me shkallën e fundit të Vettingut, që është Kolegji i Posaçëm i Apelimit. KPA do të japë sot vendimin nëse Cani duhet të jetë më brenda sistemit të drejtësisë apo jo. Ndërkohë KLP ka vijuar duke miratuar në unanimitet, emra që i bashkohen stafit të Olsian Celës në PP për një periudhë 5-vjeçare. Kështu, Pranvera Pustina është përcaktuar si shefe kabineti.

Olsi Dado është përcaktuar si shefi i Marrëdhënieve me Jashtë në PP, por edhe postin e Drejtuesit të Sektorit të Dekriminalizimit, post ky që deri më tani, është mbajtur nga Arben Kraja. KLP ka miratuar edhe emrin e Arens Çelës, që është komanduar ndihmës- magjistrat në Prokurorisë së Përgjithshme.

Ndërkohë që KLP ka pranuar edhe dorëheqjen e kancelares së prokurorisë së Apelit Durrës, Rudina Shermadhi, sipas kësaj të fundit për arsye familje. Gjithashtu Komisioni i Vleresimit te Veprimetarise Etike dhe Profesionale  ne KLP paraqiti projekt-aktet për miratimin e relacioneve për verifikimin e pasurisë, figurës dhe integritetit si dhe kushteve të tjera ligjore të kandidatëve për t’u emëruar magjistrat Prokuror, pas diplomimit në Shkollën e Magjistraturës në vitin akademik 2018-2019 për 10 magjistratët e rinj per secilin prej tyre kandidateve.

 

Njoftimi i KLP:

Miratohet me 10 vota pro i projektaktit për pranimin e dorëheqjes së kancelares se Prokurorisë prane Gjykates së Apelit Durres, znj. Rudina Shermadhi. Kerkesa e saj per arsye familjare.

Miratohet unanimisht projektakti për komandimin e magjistrates Pranvera Pustina si ndihmësmagjistrate ne Prokurorinë e Përgjithshme per nje periudhe 5 vjeçare duke filluar nga dt. 20.01.2020 sipas kerkeses adresuar KLP nga Prokurori i Pergjithshem.

Miratohet unanimisht  projektakti për komandimin e magjistrati Ols Dado ne pozicionin e ndihmësmagjistrati ne Prokurorinë e Përgjithshme per nje periudhe 5 vjeçare duke filluar nga dt. 20.01.2020 sipas kerkeses adresuar KLP nga Prokurori i Pergjithshem.

Miratohet unanimisht  projektakti për komandimin e magjistrati Arens Çela ne pozicionin e ndihmësmagjistrati ne Prokurorinë e Përgjithshme per nje periudhe 5 vjeçare duke filluar nga dt. 20.01.2020 sipas kerkeses adresuar KLP nga Prokurori i Pergjithshem.

Ndërsa, kandidatë për t’u emëruar magjistratë prokurorë, pas diplomimit në Shkollën e Magjistraturës në vitin 2018-2019 janë: Adnan Hoxha, Alba Dhima, Aurora Hajro, Ermira Manelli, Florian Boriçi, Gjergji Ceka, Ledion Tema, Gëzim Spahiu, Pierind Çukaj dhe Xhoana Mehmetaj

(a.m;f.g/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet arens çela magjistratet e rinj mbledhja e klp ols dado pranvera pustina rudina shermadhi arens çela magjistratet e rinj mbledhja e klp ols dado pranvera pustina rudina shermadhi

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE