LIVE UPDATES
Politike

“Ata sa kanë dalë nga lufta, i ndihmoi NATO”, Çuçit i ‘rrëshket’ goja për forcat kosovare, justifikon papërgatitj

5 Shkurt 2020, 07:58 Nga DOSJA
“Ata sa kanë dalë nga lufta, i ndihmoi NATO”,

TIRANË– Ministri Bledi Çuçi ka lënë gojëhapur gjithë audiencën teksa u shpreh se forcat e emergjencave kosovare ishin më të përgatitura në lidhje me situatën e tërmetit, pasi sapo kanë dalë nga lufta. Habia shkon edhe më tej, kur Çuçi shtoi se forcat e Kosovës janë ndihmuar edhe nga NATO, duke justifikuar kështu faktin që forcat emergjente shqiptare nuk kishin as doreza për të gërrmuar nën rrënoja. 

Këto deklarata, ministri i Bujqësisë i tha një natë më parë teksa ishte i ftuar në emisionin “Përballë”, me gazetarin Lutfi Dervishi, teksa ky i fundit e pyeti ministrin se përse forcat shqiptare ishin më të papërgatitua se ato homologet kosovarë.

Forcat e emergjencës kosovare ishin më të përgatitura sepse Kosova vjen nga lufta dhe janë ndihmuar nga NATO,”- u shpreh Çuçi.

Gjithashtu gjatë bisedës në emision, Çuçi tha se pavarësisht kushteve, ishin forcat shqiptare ato që shpëtuan 85% të jetëve, ndërsa një pjesë e vogël është nxjerrë me ndihmën e forcave të ardhura nga vendet e tjera.

Shqipëria u godit nga një tërmet i fuqishëm më 26 nëntor që la pas 51 viktima. Mbi 900 persona mbetën të plagosur dhe u rrënuan mijëra banesa. Lëkundjet vazhduan edhe në fillim të këtij viti, teksa më 28 janar vendi u drodh sërish. Kryeministri Edi Rama ka ngritur ministrinë e rindërtimin dhe po fillon me rehabilitimin e njerëzve të prekur nga tërmeti. Ai është shprehur se gjithçka do të mbyllet brenda muajit qershor të vitit 2021.

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike bledi çuçi forcat e emergjencave kosovare forcat e emergjencave shqiptare tragjedia e 26 nentorit 2019 bledi çuçi forcat e emergjencave kosovare forcat e emergjencave shqiptare tragjedia e 26 nentorit 2019

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 24 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK