LIVE UPDATES
Aktualitet

30-vjetori i RENEA-s/ Nano: Do jemi pranë jush! Çuçi:Do të sjellim dron inteligjentë

12 Nëntor 2021, 09:28 Nga DOSJA
30-vjetori i RENEA-s/ Nano: Do jemi pranë jush! Çuçi:Do

TIRANË – Reparti i Neutralizimit të Elementit të Armatosur (RENEA) feston sot 30-vjetorin e themelimit të saj. Në ceremoninë e mbajtur për përvjetorin e themelimit të njësisë më elitare të policisë në Shqipëri morën pjesë Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi, Drejtori i Përgjthshëm i Policisë Gledis Nano, anëtarë të Komisionit të Sigurisë dhe pjesëmarrës të tjerë. Nano kujtoi në veçanti 5 dëshmorët e RENEA-s dhe siguroi se shteti shqiptar do të jetë mbështetje të plotë të saj në çdo aksion.

“RENEA është histori suksesi. Në këto operacione të vështira, kemi patur veç suksesit edhe humbje të efektivëve. Kanë humbur jetën 5 punonjës që janë shpallur ‘Dëshmorë të Atdheut’ dhe janë plagosur 18 të tjerë, duke u përballur me keqbërësit. Luan Haxhia, Lulzim Sulullari, Arben Ujka, Elham Elezi dhe Ibrahim Basha që janë memorizuar përjetësisht duke u gdhendur në altarin e kombit. Misioni i këtij reparti mbetet shërbimi maksimal dhe me vetëmohim për mbrojtjen e jetës dhe pronës së qytetarëve në çdo rrethanë. Në operacionet  e kërkim-shpëtimit ndaj tyre janë shpëtuar me qindra jetë në rastet e fatkeqësive natyrore. Historia dhe misioni i RENEA ka vetëm një mesazh, ne jemi në shërbimin tuaj në çdo kohë, duke mbrojtur jetën me jetë”, u shpreh drejtori i Policisë së Shtetit Gledis Nano.

Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi vlerësoi përkushtimin dhe suksesin e RENEA-s. Ai çmoi profesionalizmin e forcave speciale në përballje me elementë të rrezikshëm të armatosur, shpëtimin e qytetarëve gjatë fatkeqësive natyrore.

“I nderuar Drejtori i Përgjithshëm i Policisë, të nderuar anëtarët të komisionit të sigurisë, të nderuar pjesëmarrës. Kanë kaluar 3 dekada me suksese të jashtëzakonshme, me sakrificat e njerëzve që në 12 nëntor 1991 kur u pargëzua si RENEA. Ky emër ka bashkëshoqëruar çdo operacion të bujshëm të rrezikshëm të policisë së shtetit. Është elita e policisë. Ky titull nuk është dhënë me proçes burokratik. Është arritur me jetë të humbura me betejat pa kompromis me krimin. E ka fituar me djersë, me aksione në terrene të vështira në përballje me krimin dhe forcat e natyrës. Gjatë rrugëtimit të vet, ky repart ka pësuar ndryshime të rëndëishme për të arritur në modelin që jemi sot. Kjo njësi ka kryer 2827 operacione me rreziksmëri të lartë.RENEA ka shpëtuar shumë jetë njerëzish nga fatkeqësitë natyrore duke patur nivel të lartë përgatitje dhe një përkushtim të lartë me natyrën.Nga RENEA kanë humbur jetën djem të shkëlyer, emrat e tyre janë përjetësuar në memorien e kujtesës. I fundi nga këta është Ibrahim Basha. I përjetshëm qoftë kujtimi I tyre. Njerëzit nuk harrojnë asnjëherë se si i keni bërë ju të ndiheni. Forcat RENEA kanë ndihmuar në veçanti të jetojmë më të sigurtë në jetët dhe punët tona. Keni krijuar stabilitetin që ndiejmë çdo ditë dhe sigurinë kombëtarë. Në radhët e Policisë së Shtetit kemi oficerë profesionistë nga ekspertë ndërkombëtarë.Kemi parashikuar investime për teknologji moderne, dron inteligjentë, radar për të lehtësuar punën tuaj.

Sot RENEA është akomoduar në ambjentet e reja për një njësi elitare. Programet janë hartuar me asistencën e forcave gjermane dhe GSG-9. Trajnimet e përbashëkt kanë rritur kapacitetet profesionale për të përballuar sa më mirë situatat në terren.Me rastin e këtij përvjetori dua të siguroj çdo efektiv të RENEAS dhe Policisë së Shtetit gadishmërinë në përballjen me krimin dhe fenomeneve të tjera të paligjshme. Dëshiroj t’ju inkurajoj në realizimin e objektivave tuaja për krijimin e nëj të ardhme më të sigurtë për familjen dhe vendin tonë”, deklaroi ministri i Brendshëm Bledi Çuçi.

Në këtë ceremoni nuk mori pjesë efektivi i RENEA-s Xen Alushi, i cili kritikoi në rrjetet sociale eprorët e tij për trajtim selektiv dhe preferencial të punonjësve të RENEA-s. Ai u bë njohur në vitin 2019 kur shpëtoi një familje në Durrës, e cila ishte bllokuar.

(d.v/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore politike 30 vjetori i reneas bledi çuçi gledis nano 30 vjetori i reneas bledi çuçi gledis nano

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 24 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK