LIVE UPDATES
Aktualitet

Dorëheqje, largime dhe SHKARKIME! Ç’ndodhi në 2 javë në vend, kush la detyrën?

8 Prill 2022, 08:44 Nga DOSJA
Dorëheqje, largime dhe SHKARKIME! Ç’ndodhi në 2 javë

TIRANË– Politika dhe administrata shtetërore ‘gumëzhoi’ 2 javët e fundit me dorëheqjet, largimet dhe shkarkimet. Mbase fluksi ose ‘presioni’ i madh nga eprorët bëri që figurat e mëposhtme të linin detyrën por disa prej tyre nuk treguan arsyet. Largimet vijnë në një periudhë kur vendi është përfshirë në një krizë çmimesh, si pasojë e luftës që po vijon prej më shumë se 1 muaj në Ukrainë. 

Ç’NDODHI NË 2 JAVË?

Dorëheqja e fundit dhe pa një arsye konkrete është ajo e Kreut të Hekurudhës Shqiptare, Ani Dyrmishit. Më 6 Prill, në media u raportua se Dyrmishi do largohet nga posti që e mbante për 5 vite me radhë, kohë gjatë së cilës iu janë bërë dy atentate. Ende nuk ka një emër zëvendësues. 

Po më 6 prill, u lirua nga detyra prefekti i qarkut të Durrësit, Roland Nasto. Kjo nuk ishte dorëheqje por lirimin nga detyra me anë të vendimit të Këshillit të Ministrave, duke emëruar në vend të tij Emiljan Jani. Më herët Jani ka mbajtur postin e drejtorit në Drejtorinë Rajonale të Shërbimeve të Transportit Rrugor Durrës.

4 prill dha dorëhiqjen prefekti i Lezhës, Gjokë Jaku. Pas 3 vitesh në këtë funksion, Jaku bëri publike dorëheqjen nga posti dike mos dhënë asnjë aryse. Ai e ka ‘justifikuar’ me një shprehje të Martin Luter Kingut; “Jeta jonë fillon të mbarojë ditën kur heshtim përballë gjërave që kanë rëndësi”

Jo dorëheqje dhe as largim, por SHKARKIM. 26 Mars, ditë kur mediat raportuan se kryeministri Edi Rama shkarkoi nga posti si Drejtor i Postës Shqiptare, Ervin Bushatin. Kreu i qeverisë nuk e ka komentuar shkarkimin, madje as vetë Bushati.

“Sa i përket drejtorit kjo është risi në konferencën e shtypit. Unë nuk përgjigjem për vënie dhe largime drejtorësh. Nuk është fare temë për këtë sallë”, u shpreh Rama. Bushati i cili ishte në atë post prej 6 muajsh, u zëvendësua nga Anisa Kaltanji, e cila do të jetë përkohësisht në këtë post.

Dorëheqja që ende komentohet edhe pas 2 javësh, është ajo e Lulzim Bashës, nga kreu i Partisë Demokratike. Më 21 mars 2022, Dosja.al raportoi e para dorëheqjen e Bashës, i cili shpalli këtë vendim nga drejtimi i opozitës pas humbjeve të njëpasnjëshme elektorale dhe presionit në rritje. Ish-kreu i PD-së e shpalli dorëheqjen në një fjalim të mbajtur para grupit parlamentar demokrat.

A do ketë shkarkime të tjera? Mbetet për t’u parë pasi java ka dhe dy javë të tjera për të përfunduar… 

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet ani dyrmishi ervin bushati gjoke jaku largimet nga detyra lulzim basha roland nasto ani dyrmishi ervin bushati gjoke jaku largimet nga detyra lulzim basha roland nasto

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh