LIVE UPDATES
Aktualitet

Kanabisi mjekësor/ Flet Alimehmeti: Krijon varësi dhe risk të lartë për abuzim

8 Prill 2022, 13:36 Nga DOSJA
Kanabisi mjekësor/ Flet Alimehmeti: Krijon varësi dhe risk të

TIRANË- Legalizimi i kanabisit për përdorim mjekësor, duket se është shashka e radhës e kryeministrit Edi Rama për të tërhequr vëmendjen e opinionit publik nga shqetësimet reale. Sipas mjekut Ilir Alimehmeti, e tha qartë se përdorimi në masë të gjerë i kanabisit në mjekësi, nuk është një çështje edhe aq shqiptare, pasi do të duheshin studime shumë serioze, për të cilat padyshim nuk diskutohet që do të duheshin laboratorë shumë më të zhvilluar.

Në një intervistë për Fax News, Alimehmeti tha se mjekimi i fundit që është miratuar me nënprodukte të kanabisit ka ndodhur në 2018, por nuk rezulton se nuk ka ndonjë efekt të njohur për sëmundje të caktuara. 

“Studimet për përdorimin mjekësor të kanabisit janë të pakta, që në 1970 kanabisi është cilësuar medikament i skedës 1, në të njëjtin nivel me heroinën, ku ka mundësi të larta për abuzim, dhe nuk kanë një siguri të pranuar. Kjo është në SHBA, ndërkohë që 36 vende atje e kanë lejuar kanabisin mjekësor, ndërsa qeveria federale jo. Është një produkt që ka qenë më parë i përdorur si mjekim, ka disa lloje që kanë marrë përdorim nga FDA, zakonisht për trajtimin e epilepsisë, në forma shumë të rralla, numri i personave këtu do të ishte tejet i vogël. Edhe në disa raste për kimioterapinë. Të gjitha studimet janë bllokuar, ka fusha potenciale për përdorimin, por fillimisht kjo duhet të hiqet nga skeda. Ne në Shqipëri nuk i përdorim mjekimet me bazë kanabisi. Nuk e ndajmë dot, sa kohë që nuk ka studime, do të jenë kompanitë ato që do të vendosin nëse ju intereson në aspektin ekonomik. Kemi të paktën dy nënprodukte të kanabisit, THC, që është përgjegjëse për ndjesinë e të droguarit, dhe CHD, trupi ka hapësirë për ti testuar këto dy lloj produktesh, por kjo derisa aktet ligjore mund ta lejojnë, kur them ne, e kam fjalën për të gjithë njerëzit, jo për ne në Shqipëri. Kjo duhet të verifikohet përmes studimeve,”– tha Alimehmeti.

(k.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet ilir alimehmeti ilir alimehmeti

Sondazh

Poll

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska