LIVE UPDATES
Bota

Donald Trump në Florida dhe Karolinën e Veriut, Joe Biden paraqet reklamën e re elektorale

9 Shtator 2020, 09:15 Nga DOSJA
Donald Trump në Florida dhe Karolinën e Veriut, Joe Biden paraqet

SHBA– Presidenti Trump mbajti një fjalim në një tubim pasdite në qyteti Jupiter, në pjesën jugore të shtetit Florida dhe në vazhdim vizitoi qytetin Winston-Salem, në Karolinën e Veriut, për një tubim në mbrëmje.

Presidenti Trump fitoi si në Florida ashtu edhe në Karolinën e Veriut në zgjedhjet 2016, por sondazhet në të dy shtetet e tregojnë atë duke ndjekur nga afër zotin Biden. Një humbje e Presidentit Trump në secilin shtet do të kufizonte ndjeshëm shanset e tij për të fituar një mandat të dytë.

Para se të nisej të martën, Presidenti Trump tha se fushata e tij po shkon “shumë mirë”, duke shtuar se shifrat e sondazheve që ai ka parë ishin “shumë të mira”. Ai gjithashtu trajtoi temën e dhunës në rrugë të lidhur me protestat ndaj padrejtësisë racore në disa qytete të Shteteve të Bashkuara, duke thënë se zoti Biden “nuk ka forcën” dhe “aftësinë mendore për të kontrolluar” situatën.

Fushata e zotit Biden debutoi një reklamë të re 60 sekondëshe në shtetet e betejës elektorale, ku përpiqet të përshkruhet gara presidenciale si një zgjedhje midis “errësirës” së mandatit Trump dhe mundësisë së një “fillimi të ri”.

“Ky është shansi ynë për të lënë errësirën e katër viteve të kaluara prapa nesh, për t’i dhënë fund zemërimit, fyerjeve, ndarjeve, dhunës dhe për t’ia filluar nga e para në Amerikë”, thotë zëri përshkrues kur hapet reklama. “Ne mund të ndalojmë së përqendruari tek një president që mendon se gjithçka ka të bëjë me të dhe të fillojmë të përqendrohemi në atë që është më e mira për ne.”

Fushata e zotit Biden tha se reklama është pjesë e një blerjeje kohe reklamash prej 47 milionë dollarësh këtë javë në transmetimet dhe platformat dixhitale në shtetet e betejës elektorale, duke përfshirë Arizonan, Floridan, Miçiganin, Minesotan, Nevadan, Karolinën e Veriut, Ohajon, Pensilvaninë dhe Uiskonsin.

Fokusi nga Presidenti Trump dhe zoti Biden në shtete specifike të ndara politikisht është një funksion i mënyrës se si përcaktohet rezultati i zgjedhjeve presidenciale amerikane, përmes Kolegjit Zgjedhor dhe jo një vote popullore kombëtare.

Zoti Biden, ruan prej muajsh epërsinë e tij ndaj Presidentit Trump në sondazhet kombëtare, me rreth 7 pikë përqindje, edhe pse epërsia e tij në shtetet e betejës elektorale është më e ngushtë.

Në Shtetet e Bashkuara përcaktohet presidenca përmes një forme indirekte të demokracisë, ku fituesi në secilin shtet merr të gjitha votat elektorale të atij shteti. Numri i votave elektorale të secilit shtet bazohet tek popullsia e tij.

Presidentët e ardhshëm duhet të fitojnë të paktën 270 nga 538 vota elektorale. Shtetet më të populluara – Kalifornia e kontrolluar nga demokratët me 55 vota dhe Teksasi i mbizotëruar nga Republikanët me 38 – kanë ndikimin më të madh. Shtatë shtete dhe kryeqyteti kombëtar, Uashington, kanë më pak vota elektorale, nga tre secili.

Marrë nga VOA

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota joe biden presidenti trump zgjedhjet e nentorit ne shba joe biden presidenti trump zgjedhjet e nentorit ne shba

Sondazh

Poll

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve