LIVE UPDATES
Aktualitet

DOKUMENTET-SKANDALI/ Si “përpiu” 1.4 miliardë lekë nga bashkia Kamëz kompania e nipit të Sadri Abazit, Alko Impex vodhi

24 Nëntor 2020, 09:40 Nga DOSJA

TIRANË- Dosja.al sjell skandalin e rëndë që implikon bashkinë Kamëz dhe kompaninë Alko Impex, në një tender të zhvilluar në vitin 2018. Më herët ju keni lexuar sesi me dokumente false, kompania e nipit të deputetit të Partisë Socialiste, Sadri Abazi, Arbër Abazit mundi të marrë 1.3 milionë euro nga Bashkia e Kavajë (https://dosja.al/ekskluzive-skandali-kompania-e-nipit-te-sadri-abazit-mashtroi-bashkine-kavaje-gllaberoi-1-mln-euro-me-deklarim-fals-dhe-inxhinier-te-rreme/),

ndërsa me të njëjtën metodë tentoi të gllabërojë gati 3.5 milionë euro në të paktën dy bashki të tjera, Elbasan dhe Korçë, ku për fat të mirë një denoncim shpëtoi paratë e shqiptarëve, nga një kompani e licensuar jo për pastrim mbetjesh, por me siguri për falsifikim dokumentesh. (https://dosja.al/dokumentet-gllaberimi-i-radhes-si-tentoi-te-merrte-3-5-mln-euro-tendera-me-letra-false-kompania-e-nipit-te-deputetit-sadri-abazi-mashtrimi-u-kap-nga-bashkia-e-elbasanit-shpetoi-dhe-korca/)

Por, historia vazhdon. Në vitin 2018, Bashkia Kamëz ka zhvilluar një tender për pastrimin dhe grumbullimin e mbetjeve, me vlerë 1.4 miliardë lekë. Kontrata me formë PPP, i jep mundësinë privatit, Alco Impex të mbledhë plehrat e Bashkisë Kamëz për 12 vite. Por çfarë ka ndodhur më pas? Kompania duhet të provonte që kishte në organikë një drejtues teknik me eksperiencë pune më shumë se 5-vjeçare në fushën e trajtimit të mbetjeve.

Dhe Alko Impex, nuk është treguar kursimtare. Në listën e dorëzuar, pjesë e dokumentave të paverifikuara kurrë nga zyrtarët e bashkisë Kamëz, kompania ka prezantuar emrat e shoqërisë, nga dega e Kosovës si vijon: Alaudin Behluki, Kujtim Gashi, Selver Beqiri, Agon Jakupi, Ajetn Gashi, Hamdije Idrizi, Bekim Selmani dhe Sylejmon Latifi.

Të gjithë këta emra janë prezantuar si drejtuesit teknik që do të kryenin punimet pas fitimit të kontratës. Por a ekzistojnë vërtetë këta shtetas? 

Dosja.al i verifikoi emrat e tyre njëri pas tjetrit, por disa na rezultuan se janë “fantazma”. E nisim nga i pari; Alaudin Behluli, sipas verifikimeve nuk rezulton fare pjesë e Alko Impex në Kosovë dhe në listëpagesat e kompanisë. 

I dyti është edhe më interesant; Kujtim Gashi me numër identifikimi 1172679958, rezulton se i ka vjedhur numrin e identifikimit shtetasit kosovar, Fatlum Fejza. 

Ndërsa tek i treti, Alko Impex, ka prezantuar Lutfi Sadikun me numër identifikimi 100755352, një numër personal me 9 shifra, ndërkohë që qytetarët e Kosovës janë të pajisur me dokumente identifikimi me 10 shifra? Ku shkoi e 10-a? 

Sylejman Latifi me numër identifikimi 1102645010, nuk është i pajisur fare me këtë numër personal siç prezanton kompania Alko Impex. 

Selver Beqiri me numër identifikimi 1013242140, ka vjedhur numrin personal të shtetasit të Kosovës Ilmi Ajvazi. 

Siç mund të shihet qartë në verifikimin e bërë nga Dosja.al, një kompani e licensuar me emra të rremë dhe “fantazma” që iu kanë vjedhur numrat personalë të shtetasve të Kosovës, kanë fituar miliarda nga tenderat e Bashkive në Shqipëri. Torta e madhe, nuk është vetëm në tenderat e ministrive, pasi luga është shpërndarë kudo, dhe dikush e mban në brez, gati në çdo rast. Bashkia Kamëz i dha 1.4 miliardë lekë kompanisë së nipit të deputetit Sadri Abazi, pa i verifikuar fare kush ishin emrat që do të bënin punën, pa kaluar asnjë filtër verifikimi, pa parë asnjë shembull nga punët e mëparshme. Ndërkohë që Prokuroria ende nuk ka parë asgjë, ne vazhdojmë. Denoncimet për Alkoimpex sa vijnë dhe shtohen. 

(Dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet alkoimpex bashkia kamez sadri abazi skandali me nipin e sadri abazit alkoimpex bashkia kamez sadri abazi skandali me nipin e sadri abazit

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh