LIVE UPDATES
Ekonomi

Do shtohen lekët në qarkullim/ Çfarë efekte ka? Shpjegimi i ekspertit Ardian Civici

4 Prill 2020, 05:15 Nga DOSJA
Do shtohen lekët në qarkullim/ Çfarë efekte ka? Shpjegimi

Tiranë- Mbrëmjen e djeshme në emisionin “Open”, guvernatori i bankës qendrore foli për shtim të parave në qarkullim. Për të kuptuar se çfarë ndodh prej kësaj lëvizje të bankës ne pyetëm ekspertin e ekonomisë, zotin Ardian Civici.

Çfarë efektesh ka shtimi i monedhës në qarkullim?

“Shtimi i monedhës në qarkullim është një nga instrumentet ose mjetet që përdoret zakonisht nga bankat qendrore. Natyrisht, në raste ekstreme ose raste shumë të veçanta, për të shtuar masën monetare në qarkullim dhe nënkupton dy elementë:
Elementi i parë ka të bëjë me prerjen e parave të reja dhe hedhjen e tyre në qarkullim që natyrisht do të furnizonte me likuiditet bizneset, individët edhe bankat, por ka një risk shumë të madh sepse shoqërohet me rritje të inflacionit, me ulje të fuqisë blerëse dhe me rritjen e çmimeve. Ajo që është më e mundshme, siç e theksoi guvernatori në intervistën e tij, ka të bëjë me ato që quhen politika jokonvencionale, monetare, të cilat nënkuptojnë që përveç uljes së normës bazë të interesit, e cila aktualisht në Shqipëri është në nivelin 0.50%, që nënkupton që kreditë dhe përqindjet e interesit të tyre do të bëhen më të lira, që kostoja e parasë bëhet më e lirë dhe natyrisht favorizohet edhe kreditimi në kushte më lehtësuese.

Por përveç kësaj, flitet shumë dhe për atë që quhet lehtësimi sasior. Politikat e lehtësimit sasior që bëjnë bankat qendrore, dhe janë politika jo konvencionale, të cilat nënkuptojë ndërhyrjen direkt të bankës qendrore si aktor në treg, duke blerë që një pjesë të borxhit të qeverisë, qoftë edhe një pjesë të borxhit të koorporatave, ose biznesit, në mënyrë që tregu të pastrohet nga disa detyrime të kësaj natyre, që bllokojnë kanalet e likuiditetit, funksionimin normal të tregjeve financiare dhe monetare, dhe nga ana tjetër është një hedhje e re monetare në qarkullim.

Natyrisht kjo do të kërkonte dhe është instrument tipik, për vendet me tregje financiare të zhvilluara, me tregjet ku ekzistojnë edhe bursat, edhe mundësia për të futur, për të blerë qoftë obligacione ose aksione të koorporatave, apo edhe një pjesë të borxhit shtetëror, dhe mendoj që në Shqipëri për momentin, nëse do vijë çështja që të agravohet situata, edhe mund të përdoret si instrument, por besoj që do të jetë nga instrumentat e fundit, për të cilat në mund të kërkojmë që të kemi likuiditet në sistem. Aq më tepër, që deri tani tregu bankar është likuid por edhe banka e Shqipërisë garanton që ka të gjithë likuiditetin e nevojshëm dhe gjithë instrumentat për ta përcjellë këtë likuiditet në treg, qoftë për bankat tregëtare qoftë për një pjesë bizneseve nëpërmjet mekanizmit të kredisë, me kushte lehtësuese”.

Marrë nga Top Channel 

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

ekonomi ekonomi ardian civici do shtohen lekët në qarkullim ardian civici do shtohen lekët në qarkullim

Sondazh

Poll
Ekonomi 2 Prill 2020, 11:18

Euro bie ndjeshëm, ja me sa po këmbehet sot

Shqipëri-Monedha e përbashkët ka vijuar tendencën e fortë rënëse edhe gjatë ditës së sotme. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një euro u këmbye sot m...

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!