LIVE UPDATES
Bota

Dialogu Kosovë – Serbi/ Palmer: Njohja e ndërsjellë rruga drejt integrimeve evropiane

1 Qershor 2021, 17:33 Nga DOSJA
Dialogu Kosovë – Serbi/ Palmer: Njohja e ndërsjellë rruga

Zëvendës Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Matthew Palmer, tha të martën në Prishtinë se për Shtetet e Bashkuara, synimi kryesor në bisedimet Kosovë – Serbi është një marrëveshje që do të çojë në njohjen e ndërsjellë, e cila hap rrugën për integrimin evropian të të dyja vendeve.

Ai i bëri këto komente në një konferencë të përbashkët me gazetarë me të dërguarin e posaçëm të Bashkimit Evropian për bisedimet Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, në kuadër të vizitës së përbashkët në Prishtinë.

“Qëllimi kryesor i kësaj vizite është përgatitja e takimit të parë të nivelit të lartë ndërmjet kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe presidentit Aleksandër Vuçiç, që do të mbahet për pak ditë”, tha zoti Lajçak, pa saktësuar datën e këtij takimi që është paralajmëruar për mesin e muajit qershor.

Zoti Palmer tha se Shtetet e Bashkuara mbështesin fuqishëm bisedimet ndërmjet palëve.

“Synimi i bisedimeve është normalizimi i plotë i marrëdhënieve. Për Shtetet e Bashkuara synimi është njohja e ndërsjellë që do të hap rrugën për anëtarësimin e Serisë dhe Kosovës në Bashkimin Evropian”, tha zoti Palmer.

Serbia vazhdon të kundërshtojë pavarësinë e Kosovës të shpallur më 17 shkurt të vitit 2008, me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe vendeve kryesore të Bashkimit Evropian dhe është zotuar se nuk do ta njohë atë, duke kërkuar siç thuhet, një zgjidhje kompromisi, ndërsa Kosova e cilëson të panegociueshme pavarësinë e saj.

Zoti Plamer tha se nuk u takon Shteteve të Bashkuara dhe as Bashkimit Evropian që të përcaktojnë cilat do të jenë kompromiset e domosdoshme por u takon palëve dhe se trysnia mbi palët qëndron në dëshirat dhe ambiciet e tyre për të ecur në rrugën evropiane.

“Kjo do të kërkoj trajtimin dhe zgjidhjen e çështjeve dhe kjo besoj se krijon nxitjen për palët që të trajtojnë sfidat dhe të identifikojnë kompromiset e domosdoshme dhe të hapin rrugën përpara me lehtësimin e zotit Lajçak dhe ekipit të tij dhe mbështetjen e Shteteve të Bashkuara”, tha zoti Palmer.

Dy të dërguarit u takuan gjatë vizitës në Prishtinë me përfaqësuesit më të lartë të institucioneve dhe partive politike dhe përgjatë takimeve, roli amerikan është cilësuar i domosdoshëm për një marrëveshje të qëndrueshme.

“Shtetet e Bashkuara nuk janë palë në procesin e bisedimeve, por jemi partnerë në këtë proces. Jemi të angazhuar në mënyrë aktive duke punuar me Beogradin e Prishtinën, duke punuar me zotin Lajcak dhe ekipin e tij në mbështetjen e një marrëveshjeje për normalizimin e plotë. Kjo është një pjesë e rëndësishme e përpjekjeve të përbashkëta të Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian për të mbështetur dhe çuar përpara synimin për integrimet euroatlantike për gjithë Ballkanin Perëndimor”, tha zoti Palmer.

Ndonëse zhvilluan takime të ndara e të përbashkëta, vizita e diplomatëve Palmer dhe Lajçak shihet si një mesazh i bashkërendimit transatlantik i munguar në të kaluarën e afërt.

“Jam i kënaqur të them se bashkëpunim transatlantik mbi bisedimet dhe Ballkanin Perëndimor është i shkëlqyeshëm”, tha zoti Lajçak, duke theksuar se ky vit ka “potencial që të jetë një vit i mirë për marrëdhëniet ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Ballkani Perëndimor”.

Kosova, Serbia dhe katër vendet tjera të rajonit, Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Bosnja dhe Mali i Zi aspirojnë Bashkimin Evropian por ndodhen në faza të ndryshme të proceseve integruese. Mali i Zi dhe Serbia janë në pritje të hapjes së kapitujve të rinj në negociatat me Bashkimin Evropian, ndërsa Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut janë në pritje të fillimit të negociatave. Por, çështja ka ngecur në kundërshtimin e Bullgarisë për hapjen e negociatave me Shkupin dhe kjo ka bërë që të pësojë edhe Shqipëria, e cila ka përparuar në rrugën e saj së bashku me Maqedoninë e Veriut.

Kosova është e fundit në proces dhe përparimi i saj varet nga përparimi i bisedimeve me Serbinë e cila ndonëse favorite, nuk mund të përmbushë synimet integruese pa marrëveshje me Kosovën.

VOA

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

diaspora diaspora albin kurti matthew palmer miroslav lajčák albin kurti matthew palmer miroslav lajčák

Sondazh

Poll

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel

Momenti kur peshkarexha “Geni” kapet duke u furnizuar me naftë nga anija libiane

Shpërthimi me tritol në banesën e Shefit të Krimeve, babai: Ishte i fuqishëm

Ministri Çuçi: Në 2022 kemi pasur 49 viktima

Rruga e Krastës, zyrtari i PS: Do të bojkotojmë zgjedhjet lokale

Banorët e Mamurrasit në protestë: Mjetet e tonazhit të rëndë që kalojnë orar pa orar na shqetësojnë

U helmuan nga uji në lokal, flet administratorja e hotelit në Shkodër: Uji ka qenë i ambalazhuar

Rrethohet nga FNSH dhe RENEA shtepia e Ervis Martinajt

Telefonata URGJENTE! Noka i ka bllokuar Foltoren, Nikolla harron mikrofonin hapur: Po e përjashtoj