LIVE UPDATES
Bota

Dialogu i pozitës dhe opozitës në Serbi

15 Janar 2021, 08:17 Nga DOSJA
Dialogu i pozitës dhe opozitës në Serbi

SERBI- Autoritetet e Serbisë kanë premtuar në parim që dialogu me opozitën do të fillojë shumë shpejt. Janari është përmendur si kohë e fillimit, por tani po shihet se autoritetet po përdorin sërish armën e vjetër tashmë tradicionale politike, zvarritjen. Autoritetet e Serbisë thonë tani se ky dialog mund të fillojë në pranverë. Flitet për prill apo maj, që do të thotë se ky lloj dialogu do të zgjaste vetëm pak, për shkak të pushimeve të verës.

Gara me kohën

Justifikimet e dëgjuara rreth kësaj teme për Dushan Spasojeviqin, nga Fakulteti i Shkencave Politike, dëshmojnë se asnjë nga palët nuk e ka kuptuar seriozisht domosdoshmërinë e dialogut të brendshëm. Ndërsa gazetari Gjorgje Vlajiq thotë për DW,  se ai mendon që – “qeveria nuk e do aspak këtë dialog me opozitën dhe se ky dialog do të shtyhet deri në momentin kur të shpallen zgjedhjet. Qeveria me këto retorika vetëm do të tregojë një vullnet të mirë për bisedime, por në fakt nuk e dëshiron atë.”

Kuvendi i Serbisë njofton se ata janë duke punuar me opozitën, në një platformë për zgjedhje të drejta dhe të lira. Në opinion janë publikuar pjesë të dokumenteve jozyrtare, ku thuhet se po punohet për prezantimin e barabartë të subjekteve politike. Por ngjarjet e fundit në organizatën për prezantimin e barabartë, zgjedhja e njerëzve kryesorë nga subjekte të caktuara dhe dorëheqja e disa të tjerëve, dëshmojnë se gjërat po ecin mbrapsht.

Mundësitë e vogla për marrëveshje

Dushan Spasojevqi thotë për DW se gjërat në Serbi gjithmonë fillojnë nga e para: “Ne kishim kërkesat e ekipit të ekspertëve, rekomandimet e CRTE, kemi disa rekomandime të tjera të organizatave joqeveritare, patëm rekomandime pas negociatave në Fakultetin e Shkencave Politike. Mendoj se tashmë ka një analizë të qartë të asaj që është e gabuar dhe çfarë duhet të ndryshohet, por mendoj se disa kërkesa nuk janë formuluar mirë”. Edhe Gjorgje Vlajiq është skeptik se mund të ketë marrëveshje mes pozitës dhe opozitës në Serbi për kushtet e zgjedhjeve.

Kushte për zgjedhje

Fokusi në negociatat mes pozitës dhe opozitës është vënë tek liria e mediave dhe puna e Rregullatorit për Mediat Elektronike REM. Por zhvillimet e fundit brenda REM tregojnë se qeveria nuk është e gatshme për kompromis dhe se REM mbron me vendosmëri interesat e mediave të regjimit.

Kryetari i parlamentit të Serbisë, Ivica Daçiq, cili ka për qëllim që të luajë rolin e kryenegociatorit në anën e qeverisë, ka nxitur edhe më shumë skepticizmin për gatishmërinë e qeverisë për marrëveshje me opozitën. Daçiq tha se dialogu midis qeverisë dhe opozitës nuk është një temë që kërkon shumë nxitim, se kjo është një “punë anësore” për qeverinë. Sipas tij, opozita nuk duhet të mashtrohet se dialogu mund të zëvendësojë zgjedhjet. Dushan Spasojeviq mendon se – “kjo është një taktikë e vjetër e qeverisë, e cila beson se gjithçka është në rregull në Serbi dhe se nuk është e qartë pse opozita po proteston. Ndaj ky dialog do të jetë më shumë si një cirk që e kemi tani në parlament”.

Këtu shohim shumë qartë qëndrimin e qeverisë ndaj opozitës, vëren Gjorgje Vlajiq. Duket sikur ata janë duke thënë “këto janë kushtet për zgjedhje, e ju nëse doni mund të merrni pjesë, nëse nuk doni, ky është vendimi juaj politik”.

Vuk Jeremiq mendon se opozita duhet të dërgojë në dialog një ekip të përbashkët. Por analistët thonë se ky qëndrin nuk është real, për shkak të përçarjeve brenda opozitës. Opozita në Serbi po shpenzon më shumë kohë për harmonizimin e qëndrimeve mes vete, sesa për përmirësimin e kushteve. Ndërkohë që ende po mendohet se cila është strategjia më e mirë e opozitës, pjesëmarrja në zgjedhjet e ardhshme apo bojkotimi i tyre. Ka analistë që thonë se me një bojkot tjetër, opozita do të shkatërronte veteveten edhe më shumë, por kushtet për zgjedhje nuk janë të mira.

marrë nga DW

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota situata politike ne serbi situata politike ne serbi

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve