LIVE UPDATES
Bota

CDU-ja gjermane në prag të zgjedhjeve për të zëvendësuar Angela Merkel

15 Janar 2021, 08:12 Nga DOSJA
CDU-ja gjermane në prag të zgjedhjeve për të

GJERMANI– Kur Angela Merkel të largohet si kancelare këtë Shtator, ajo do të lërë dhe partinë konservatore që ka qenë një forcë politike praktikisht e pakontestueshme në Gjermani për 16 vjet dhe aktualisht drejton sondazhet politike me 15 pikë përqindjeje të larta, sipas një artikulli të publikuar nga The Guardian.

E megjithatë Bashkimi Demokristian (CDU) mund të zgjedhi këtë të Shtunë duke zgjedhur si udhëheqësin e saj të ri një nga rivalët e saj më të gjatë në politikë, një njeri që përfaqëson një kthim në të kaluarën para Merkel jo vetëm për sa i përket vlerave ideologjike por edhe stili i udhëheqjes.

Avokati milioner Friedrich Merz, i cili u shkarkua nga Merkel si udhëheqës i grupit parlamentar të CDU në 2002, është favoriti midis mbështetësve të partisë për të marrë qendrën e djathtë në zgjedhjet federale më 28 shtator 2021 që do të vendosë se kush do të pasojë Merkel si kancelare e Gjermanisë.

SPD ka emëruar ministrin e financave Olaf Scholz si kandidatin e tyre; të Gjelbrit pritet të paraqesin njërin nga bashkë-udhëheqësit Robert Habeck dhe Annalena Baerbock.

Midis popullsisë më të gjerë, Merz shihet si një figurë përçarëse që kthehet në epokën neoliberale të Demokratëve të Krishterë, dikush me më shumë gjasa që të dëbojë votuesit e qendrës besnikë të Merkelit në krahët e të Gjelbërve ose SPD të qendrës së majtë sesa rivalët e tij të CDU Armin Laschet dhe Norbert Röttgen.

Në këtë kongres dixhital të partisë këtë të Premte dhe të Shtunë, lidershipi i ardhshëm i CDU do të vendoset nga 1,001 delegatë nga shoqatat lokale, rajonale dhe shtetërore të partisë të cilët duhet të sheshojnë nostalgjinë ideologjike me realpolitik.

“Një CDU e udhëhequr nga Friedrich Merz do të thotë një CDU në opozitë. Por ky është çmimi që shumë delegatë duket se janë të gatshëm të paguajnë për t’u kthyer në CDU-në e pa filtruar të vjetër.” – tha një anëtar i parlamentit dhe mbështetës i Röttgen.

Laschet, Kryeministri popullor i shtetit të North-Rhine Westphalia, u shfaq si kandidati i dukshme e vazhdimësisë pasi e mbrojtura e Merkel ,Annegret Kramp-Karrenbauer njoftoi dorëheqjen e saj si kryetare e CDU në shkurt 2020 pasi u përpoq të pohonte autoritetin e saj mbi një rebelim partie në lindje. Por ndërsa Laschet gëzon vlerësime të larta miratimi në shtetin më të populluar të Gjermanisë dhe mbështetjen e heshtur të selisë së partisë, këmbanat e alarmit u ndanë për disa në konferencën e sigurisë së Mynihut vitin e kaluar, kur Laschet këmbënguli të fliste në gjermanisht në një debat të panelit në gjuhën angleze mbi të ardhmen e BE.

Röttgen, kandidati tjetër kryesor, një ish-ministër i mjedisit dhe kryetar aktual i komitetit të punëve të jashtme të Bundestag, por arriti të manovronte veten në vendin e dytë në sondazhe me një fushatë dixhitale që provon për të ekuilibruar qëndrimin e brendshëm konsensual të Merkel me një axhendë më proaktive të politikës së jashtme.

Ndërhyrjet e herëpashershme, një intervistë në të cilën ai duket se e shoqëronte homoseksualitetin me pedofilinë, një sulm ndaj udhëheqjes së partisë së tij që i kujtoi disa Donald Trump, tjetërsoi jo vetëm disa votues, por edhe anëtarët e partisë së tij.

Megjithatë, ai kaloi pjesën më të madhe të vitit 2020 prapa skenave, duke thirrur delegatë për biseda joformale dhe madje duke thirrur rivalët e tij në ditëlindjet e tyre.

Për shumë konservatorë gjermanë, Merz mban premtimin e një qëndrimi politik të identifikueshëm qartë, pas dy dekadash nën një udhëheqëse, pragmatizmi i së cilës e ka parë atë të kapërcejë vijat e kuqe të partisë së saj për energjinë bërthamore, imigracionin dhe ndarjen e borxheve në të gjithë Evropën. Në dy debate televizive, Merz ishte shpesh më i shpejti për t’u përgjigjur me një përgjigje të shkurtër po ose jo. Ai ka argumentuar shumë mirë që deklaratat e taksave duhet të jenë aq të thjeshta sa të vendosen në një qilim birre.

Marka e tij e modës së vjetër të konservatorizmit i ka fituar adhurues jo vetëm midis delegatëve të kalitur, por edhe politikanëve më të rinj të CDU, siç është kryetari 35-vjeçar i partisë në qytetin kozmopolit të Hamburgut.

 “Në vitet e fundit kemi parë një polarizim politik në skajet e spektrit politik. Nën Merz, ai polarizim do të zhvendoset në qendër”. – tha Christoph Ploß.

Kritikët thonë se imazhi i drejtpërdrejtë i Merz-it është një mirazh. 65-vjeçari ka bërë fushatë mbi premtimin për ta bërë modelin ekonomik të Gjermanisë më të qëndrueshëm për mjedisin dhe përshkroi ndryshimin e klimës si një mega subjekt, por ka qenë më specifik për ndalimet që ai do të shmangte sesa politikat që ai do të prezantonte.

 ‘’Pozicioni i Merz ka qenë në mënyrë të vazhdueshme dhe taktikisht i paqartë. Ai rrallë do të mbajë një qëndrim të qartë për iniciativat evropiane si fondi i rimëkëmbjes pandemike, por vetëm thotë se BE ndjek një ‘vijë shumë të mirë’ me paketat e shpëtimit financiar.”– tha Lucas Guttenberg, zëvendës drejtor i qendrës së mendimit të Zhak Delors.

“Komente të tilla janë krijuar si një dremitje për një numër të konsiderueshëm të Demokratëve të Krishterë të cilët janë rritur mosbesim ndaj vendeve të tjera anëtare gjatë epokës së Merkelit. Dhe për sa kohë që CDU ruan frikën e saj se Gjermania do të mashtrohet nga pjesa tjetër e Evropës, çdo hap drejt integrimit të mëtejshëm do të bëhet vetëm nën presion ekstrem”.– shtoi Guttenberg.

Mbështetësit e Merz pranojnë që pikëpamjet përçarëse të kandidatëve të tyre mund t’i fusin votuesit liberalë të CDU-së në krahët e një partie të gjelbër gjermane gjallëruese dhe qendrore. Nga ana tjetër, ata shpresojnë, pikëpamjet e tij mbi imigracionin dhe liberalizimin e tregut mund të fitojnë përsëri votuesit të cilët janë zhvendosur në ekstremin e djathtë Alternativa für Deutschland, një supozim që sondazhet vënë në dyshim.

“Nuk ka shumë që CDU mund të fitojë nga skajet e së djathtës. AFD është ngritur kryesisht në pjesën e prapme të votave të alokuara më parë për partitë e tjera të vogla të djathta ekstreme dhe jo-votuesit anti-demokratikë, të cilët nuk kanë gjasa të kthehen papritmas në Demokristianë. Nëse ndonjë gjë, Merz si drejtues i CDU do të rrisë shanset që Gjermania të drejtohet nga një koalicion i majtë. “-tha Manfred Güllner, drejtor i Institutit Forsa për Kërkime Sociale.

Nëse Merz do të dilte triumfues në votimin e së Shtunës, ai ka të ngjarë të vazhdojë të vijoj edhe si kandidat zyrtar i partisë së tij për zgjedhjet federale të Shtatorit. Me Laschet dhe Röttgen, situata mund të jetë më pak e qartë.

Nuk ka asnjë kufizim kushtetues për sa kohë një kancelare gjermane mund të qëndrojë në detyrë, por Merkel ka thënë vazhdimisht se nuk dëshiron të shërbejë një mandat të pestë, një mesazh që ajo përsëriti në fjalimin e saj televiziv të Vitit të Ri dy javë më parë.

Zgjedhjet shtetërore në Baden-Württemberg dhe Rhineland-Palatinate në 14 Mars do të shërbejnë si një tregues i hershëm nëse një nga tre kandidatët mund të plotësojë vakumin e autoritetit të krijuar nga largimi i saj i pashmangshëm.

(d.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota zgjedhjet ne gjermani zgjedhjet ne gjermani

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve