LIVE UPDATES
Bota

Tërmet me magnitudë 6.2 ballë në Indonezi, të paktën 34 viktima dhe mbi 600 të plagosur, paslëkundjet mund të shkaktojn

15 Janar 2021, 07:51 Nga DOSJA
Tërmet me magnitudë 6.2 ballë në Indonezi, të

INDONEZI– Vendi u trondit nga një tërmet me madhësi 6.2 ballë sot, i cili vrau të paktën 34 njerëz dhe plagosi më shumë se 600 të tjerë mes frikës se dhjetëra paslëkundje do të shkaktonin një tsunami.  Viktimat ishin bllokuar nën rrënojat e ndërtesave të shembura në qytetin e Mamuju, me ekipet e shpëtimit në kërkim të më shumë se qindra pacientësh dhe stafi në rrënojat e një spitali të shkatërruar.

Lëkundja në ishullin Sulawesi shkaktoi panik në mesin e banorëve të tmerruar ndërsa parashikuesit paralajmëruan se lëkundjet e pasmeve mund të ishin aq të forta, ose më të forta se tërmeti këtë mëngjes.

”Ka potencial për një cunami nga tronditjet pasuese, prisni për një cunami së pari sepse ato mund të ndodhin shumë shpejt,”– tha Dwikorita Karnawati, shefi i agjencisë meteorologjike të Indonesias.

Epiqendra e tërmetit ishte gati katër në veri-lindje të qytetit Majene në një thellësi prej rreth gjashtë miljesh.

“Informacioni i fundit që kemi është se 26 njerëz kanë vdekur … në qytetin Mamuju,”– tha Ali Rahman, kreu i agjencisë lokale për zbutjen e katastrofave.

Mijëra ishin larguar nga shtëpitë e tyre për të kërkuar siguri kur tërmeti goditi menjëherë pas orës 1 me kohën lokale të Premten në mëngjes, duke dëmtuar të paktën 60 shtëpi, tha agjencia. Tërmeti u ndje fuqishëm për rreth shtatë sekonda, por nuk shkaktoi një paralajmërim për tsunami.

Videot në mediat sociale treguan se banorët po iknin në tokë më të lartë me motorë dhe një fëmijë i bllokuar nën rrënoja ndërsa njerëzit përpiqeshin të hiqnin mbeturinat me duar të zhveshura. Disa ndërtesa u dëmtuan rëndë, duke përfshirë dy hotele, zyrën e guvernatorit dhe një qendër tregtare, raporton dailymail.

Disa orë më parë të Enjten, një tërmet me madhësi 5.9 goditi në të njëjtin rreth duke dëmtuar disa shtëpi. Agjencia e katastrofave në Indonezi tha se një seri tërmetesh në 24 orët e fundit kishin shkaktuar të paktën tre rrëshqitje të tokës dhe furnizimi me energji elektrike ishte ndërprerë.

Duke kaluar të ashtuquajturën ‘Unaza e Zjarrit’ të Paqësorit, Indonezia, një komb me aktivitet të lartë tektonik, goditet rregullisht nga tërmetet. Në vitin 2018, një tërmet shkatërrues me madhësi 6,2 ballë dhe tsunami pasues goditi qytetin e Palu, në Sulawesi, duke vrarë mijëra njerëz.

(d.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota termet ne indonezi termet ne indonezi

Sondazh

Poll

Bota 14 Janar 2021, 20:49

aksinimi në SHBA përballë një sërë sfidash

Shtetet e Bashkuara, të përballura kohët e fundit me një shtim të vdekjeve nga COVID-19, kanë nxjerrë për përdorim të gjitha dozat e vaksinave të disponueshme d...

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS