LIVE UPDATES
Editorial

Dhuna elektorale, oguri i zi që na ndjek

23 Prill 2021, 07:13 Nga DOSJA
Dhuna elektorale, oguri i zi që na ndjek

Duket se tërmeti dhe pandemia i kanë ardhur për shtat qeverisë njësoj si Hirushes këpuca prej qelqi. Jam e bindur se ne ende nuk e kemi kuptuar se sa serioze është kriza në të gjitha aspektet.

Përveç kësaj, qeverisë pikërisht në momentin më “oportun” iu bashkangjitën edhe zgjedhjet të cilat duke qenë se janë në kushte të pabarabarta, të pazakonta dhe të paqëndrueshme, po gjenerojnë mosbesim të madh.

Brenda kësaj fushate, po flitet për vaksinën në mënyrën më mizore të mundshme dhe pandemia po përdoret totalisht për qëllime politike nga “shërbëtorët e mëdhenjë të kombit”.

Sot kemi një fushatë totalisht të polarizuar ku pushteti po shfrytëzon çdo mjet për të fituar sërish duke filluar nga fatkeqët e tërmetit dhe të vdekurit e pandemisë e duke shkuar deri tek kriminelët që i paskërkemi të shumtë në numër.

Pushteti i sotëm autoritar i kësaj qeverie, ka vendosur edhe një herë në lëvizje dhe ka promovuar një atmosferë polarizimi, duke gjeneruar ortekë mesazhesh kundër kujtdo që nuk mendon si ata, duke klithur se nëse nuk jemi si ata “duhet të na vijë turp”, se kërkimi i së vërtetës është thjesht dhe vetëm turpëzim.

Polarizimi i fjalimeve, duke vendosur gjithmonë në qendër të tyre se i keqi, armiku, atë që duhet ta eleminojmë e kemi gjithmonë përballë, është një nga faktorët kryesorë që nxisin dhunën politike, e kjo e fundit është bërë mjeti më i mirë i konkurrencës politike elektorale dhe një shprehje e qartë e bashkëjetesës jodemokratike midis qeverisë dhe kundërshtarëve të saj.

Në momentin kur qeveria nuk mundet ta mbajë pushtetin sipas standardeve demokratike, duke bindur votuesin se ajo është një mundësi e mirë për të qeverisur dhe se i ka përmbushur premtimet e saj, alternativa e vetme për të mbajtur pushtetin mbetet vetëm një: vjedhja e votës duke përdorur dhunën.

Sipas kënvështrimit tim, e gjitha kjo do të thotë se kemi rënë në dorën e nivelit më të lartë të dhunës politike, në të cilën po zhytet edhe ky proces zgjedhor.

Ajo që duhet të na shqetësojë më shumë ne, qytetarëve të thjeshtë, është varësia e politikës ndaj krimit të organizuar i cili i kthen proceset zgjedhore në mundësi ku grupet kriminale përpiqen të përfitojnë për të rikonfiguruar strukturat qeveritare në favor të tyre.
Dhuna politike ka qenë dhe siç duken bathët do të vazhdojë të jetë edhe në këto zgjedhje, sfida jonë më e madhe të cilën kemi tridhjetë vjetë që nuk po e fitojmë dot.

Përgjakja e fushatës risolli sërish përpara nesh frazën “le të flasin organet kompetente”, po cilat janë këto organe që nuk janë në dorë dhe të ndikuara nga politika?

Mosndëshkimi që ka karakterizuar deri më sot krimin politik dhe elektoral është mjeti më i mirë në mbrojtje të vazhdimësisë së këtyre krimeve.

Zgjedhjet tona do të vazhdojnë të jenë gjithmonë të futura në zonë të kuqe.

Të mëdha apo të vogla, por gjithmonë të pranishme, aktet e dhunës politike do të vazhdojnë të përshkojnë dhe t’i ngarkohen në kurriz proceseve tona zgjedhore.

Në këtë situatë i vetmi veprim dinjitoz, i detyrueshëm dhe i guximshëm i yni, si qytetarë, është të votojmë me ndërgjegje, mendim dhe me bindjen se vendi ynë në një ditë të vetme na beson dhe na jep mundësinë që ta shpëtojmë nga krimi, e nëse as këtë nuk e bëjmë dot, atëherë… në djall vafshim.

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

Editorial Editorial Meri Lika Meri Lika

Sondazh

Poll

Editorial 22 Prill 2021, 16:01

Berat Buzhala: Nëse fiton Edi Rama, ne do të ikim

Mundësia e ndryshimit të pushtetit, apo e vazhdimit të pushtetit, është vazhdimisht ngjarje interesante, por shpeshherë i tejkalon kornizat e një ngjarjeje thje...

Editorial 21 Prill 2021, 08:21

Çoroditjet e një ligji të çoroditur

Ka pak kohë që një ligj goditi si rrufe punën e gjithë studiove të auditorëve ligjor, kontabilistëve të miratuar por dhe të vetë bizneseve, të cilët pikërisht n...

Editorial 20 Prill 2021, 08:45

Prometeu ynë i zgjidhur dhe pa zjarr

Sot në Shqipëri, duket shumë e lehtë të shkatërrosh, krijosh institucione … ose dhe të eleminosh institucione. Luajtja e lojës se kryeministri është Prome...

Editorial 19 Prill 2021, 23:04

SPAK, një qen roje i PS

Që prej fillimit të javës që shkoi, pasi Lapsi.al botoi skandalin e grabitjes të të dhënave personale të qytetarëve të Tiranës, unë dhe kolegu im Armand Shkulla...

Editorial 19 Prill 2021, 15:15

Lapsi dhe SPAK si gome e krimeve te pushtetit

“Patronazhistet”, fatkeqesisht e kthyen daljen e te dhenave personale per publikun e thjeshte nga nje Megaskandal, ne nje Komedi. Dhe teksa Komedia vazhdon perd...

Editorial 14 Prill 2021, 07:39

Letër e hapur për patronazhisten time

E dashur patronazhistja imë A.SH.!Po të them që në fillim se, në momentin kur mora vesh për ekzistencën tënde dhe për më tepër se sa pranë më kishe qendruar gji...

Editorial 13 Prill 2021, 15:23

SPAK-u Patronazhist si Sopatë pa Bisht

Trinomi revolucionar “Shtet-Patronazhist-Pushtet”. Për herë të parë fjalën patronazhist, e dëgjova në Lukovë në shtatorin e vitit 1986. Isha student dhe gjithë ...

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën

Berisha: S'është parlamenti dyqani yt! Nikolla i pret fjalën. kryedemokrati: Hap mikrofonin se...

Shehaj-Spiroaplit: Këtu duhet të ishte Rama, por jua la turpin juve

Shehaj: Rama i fali plazhin Xhaçkës. Spiroapli: Nuk është nder statusi 'investitor publik'

Spiropali: Turp, llukunia juaj është një turp. (Deputetët e PD i bien me grushte tavolinave)

Spiropali i ‘del zot’ Ramës: Pak punë ka ai në Samit, do merret me ju, taksirtati im

Deputetët e PD largohen nga Kuvendi, Ahmetaj: Jeni sharë nga të gjitha anët e nuk keni bërë kështu

Tabaku: Rama shkoi si çeço në Samit, bëri të fortin fillimisht (Nikolla i mbyll fjalën)

Spiropali përplaset me Bardhin: Shumë gaz ke pasur këtë kohë! Nikolla: Mos flit nga vendi

Berisha para futjes në Kuvend: Më 7 korrik derdhet e gjithë Tirana, Rama do largohet

Rama s’përmbahet para gazetarëve bullgarë: Turp, ju jeni një turp dhe shumë lëmsh

Lajme të mira për Shqipërinë? Rama: Preferoj të mos mbetem në pritje