LIVE UPDATES
Editorial

Prometeu ynë i zgjidhur dhe pa zjarr

20 Prill 2021, 08:45 Nga DOSJA
Prometeu ynë i zgjidhur dhe pa zjarr

Sot në Shqipëri, duket shumë e lehtë të shkatërrosh, krijosh institucione … ose dhe të eleminosh institucione. Luajtja e lojës se kryeministri është Prometeu, dora vetë, është gjëja më e mirë që po bën kjo qeveri. Ajo po përpiqet të na krijojë iluzionin se kryeministri ynë është pikërisht ai që e krijoi zjarrin dhe se ne kemi fatin e madh, dhe jemi të vetmit të cilëve po iu ofrohet ta kenë këtë zjarr.

Deliri që ka pushtuar partinë në pushtet dhe deliri që ka pushtuar liderin e saj, se ai është Prometeu ynë është duke na kushtuar shtrenjtë.

Përballë gazetarit Ilir Babaramo, që sipas kryeministrit e kishte votues të sigurt të partisë së tij, kryministri nuk dha asnjë përgjigje në lidhje me korrupsionin e qeverisë së tij por, as për premtimet e pambajtura në këto tetë vjetë.

Duhet ta pranojmë se Iliri nuk ishte shumë “agresiv”, madje nëse “Prometeu” nuk donte të përgjigjej, Iliri arrinte në një moment që e braktiste pyetjen por, edhe pse i qetë, gazetari e nxorri nga kafazi i egërsirës së zbutur, atë që nuk qenkërka i zakonshëm si ne, atë që është specie e veçantë, atë që bën pjesë tek ai grusht njerëzish që kanë ndryshuar dhe po ndryshojnë botën, atë që është më shumë se sa i bindur se historia nuk do ketë më asnjë rresht për të shkruar as para por as pas tij.
“Prometeu ynë”, është në delirin e plotë se, para tij por dhe pas tij nuk ka ekzistuar dhe nuk ka për të ekzistuar më asgjë.

Në këto tetë vjetë kemi parë tundimin e madh që kryeministri ynë ka pasur dhe vazhdon të ketë për të mohuar dhe zhbërë gjithçka që është krijuar apo që edhe thjesht ka ekzistuar përpara ardhjes së tij në pushtet.

Çdo akt korrupsioni, shkatërrimi apo eleminimi institucionesh, paraqitet si revolucioni rilindas për popullin tonë. Mbushja me mbështetësit e tij kriminelë dhe të korruptuar të gjithë sistemit të drejtësisë, ekzekutivit, por dhe legjislativit, e ka çuar në një çoroditje totale shoqërinë tonë, duke e trajtuar vendin si nën një spastrim total.
Reforma në drejtësi, mua, më jep idenë e një hekurpunesi i cili e fut hekurin në zjarr për ta rrahur të nxehtë por në fakt nis ta rrahë kur hekuri është ftohur plotësisht.

Asnjë shqiptar nuk ka përfituar të mira apo jetë të përmirësuar, nga reformat rilindase, përveç sekserëve qeveritar, kriminelëve dhe pushtetarucëve servil.

Debati kryesor sot në Shqipëri ka të bëjë me një shtet shumë të varfër dhe shumë të vogël ku problemi nuk është si të zgjidhen problemet dhe t’i shërbehet qytetarit por, a kanë në dorë pushtetarët tanë, shumë Shtet apo pak Shtet.

Për “Prometeun” tonë nuk është aspak problem, madje është fare e lehtë, që të eleminojë me një të rënë të lapsit çdo institucion që atij i duket se i ndërpret rrugën, madje edhe të krijojë institucione sipas dëshirës si si SPAK apo OFL apo ministria e Elisa Spiropalit, për të zhytur vetëdijen tonë të humbur në idenë imagjinare se ky është i vetmi që po na mbron me të gjitha forcat.

Sigurisht që institucionet duhet të përmirësohen dhe rruga për përmirësim e tyre mund të përfshijë reformim, bashkim, zvogëlim ose zgjerim të tyre, por gjithmonë duke studiuar rolin dhe ndikimin pozitiv që do të kenë këto tek ne qytetarët.

Shteti i fortë nuk është ai që ka më shumë të punësuar në sektorin publik se sa në sektorin privat por, është ai që ofron qëndrueshmëri institucionale, parashikueshmëri dhe dobishmëri për qytetarët e tij, pavarësisht nga ideologjia e sundimtarit. Është ai shtet që ka zyrtarë të karrierës, të specializuar në fushën e tyre dhe që kanë efikasitet. Është ai që nuk delirizohet nga një kryeministër  të cilit i ka hipur në kokë të vetëquhet “Promete”.

Të luash me Lego duke bërë dhe zhbërë Shtetin, sipas dëshirës, nuk ndihmon në sundimin e ligjit, në krijimin e stabilitetit për investimet e huaja por dhe të brendshme.

“Prometeu ynë i zgjidhur” duke kërkuar mandatin e tretë vetëm me suksese imagjinare, është duke dashur të na lidh të gjithëve./ Dosja.al

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

Editorial Editorial edi rama ilir babaramo Meri Lika sherri rama-babaramo edi rama ilir babaramo Meri Lika sherri rama-babaramo

Sondazh

Poll

Editorial 19 Prill 2021, 23:04

SPAK, një qen roje i PS

Që prej fillimit të javës që shkoi, pasi Lapsi.al botoi skandalin e grabitjes të të dhënave personale të qytetarëve të Tiranës, unë dhe kolegu im Armand Shkulla...

Editorial 19 Prill 2021, 15:15

Lapsi dhe SPAK si gome e krimeve te pushtetit

“Patronazhistet”, fatkeqesisht e kthyen daljen e te dhenave personale per publikun e thjeshte nga nje Megaskandal, ne nje Komedi. Dhe teksa Komedia vazhdon perd...

Editorial 14 Prill 2021, 07:39

Letër e hapur për patronazhisten time

E dashur patronazhistja imë A.SH.!Po të them që në fillim se, në momentin kur mora vesh për ekzistencën tënde dhe për më tepër se sa pranë më kishe qendruar gji...

Editorial 13 Prill 2021, 15:23

SPAK-u Patronazhist si Sopatë pa Bisht

Trinomi revolucionar “Shtet-Patronazhist-Pushtet”. Për herë të parë fjalën patronazhist, e dëgjova në Lukovë në shtatorin e vitit 1986. Isha student dhe gjithë ...

Editorial 13 Prill 2021, 15:03

Të githë fajin patronazhistëve

Që prej të dielës, Lapsi.al po i kushton vëmendjen që meriton skandalit të përmasave jo të zakonshme, të vjedhjes së të dhënave të qytetarëve shqiptarë për qëll...

Editorial 13 Prill 2021, 12:51

Kapitalizmi nuk do të na shpëtojë nga Covid-19

Kur një qeveri drejtohet nga filozofia e lakmisë, aparteidi i vaksinave është i garantuar. 56 përqind e më shumë se 455 milion dozave të vaksinave anti-Covid ka...

Editorial 11 Prill 2021, 16:07

Grupi “puçist” i Rinasit

Në vitin e largët 1974, rrufetë e Zeus-it Enver nga Olimpi i marksizëm-leninizmit, do të binin pa mëshirë mbi ministrin e Mbrojtjes Beqir Balluku dhe gjeralët d...

Editorial 9 Prill 2021, 12:15

Dështimi në Rinas ka emrin Edi Rama

Skandali i bllokimit të hapësirës ajrore shqiptare, tregoi se nuk ka asgjë që mund ta detyrojë Edi Ramën të sillet si Kryeministër dhe kabinetin e tij të sillen...

Editorial 8 Prill 2021, 17:31

Shqiptarë, rrëzojeni Ramën!

Edi Rama aq shumë është plakur në dy vitet e fundit, sa të duket pothuajse edhe e pandershme që t’ia kushtosh një shkrim të plotë. Nuk po flas për plakjen e nje...

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën

Berisha: S'është parlamenti dyqani yt! Nikolla i pret fjalën. kryedemokrati: Hap mikrofonin se...

Shehaj-Spiroaplit: Këtu duhet të ishte Rama, por jua la turpin juve

Shehaj: Rama i fali plazhin Xhaçkës. Spiroapli: Nuk është nder statusi 'investitor publik'

Spiropali: Turp, llukunia juaj është një turp. (Deputetët e PD i bien me grushte tavolinave)

Spiropali i ‘del zot’ Ramës: Pak punë ka ai në Samit, do merret me ju, taksirtati im

Deputetët e PD largohen nga Kuvendi, Ahmetaj: Jeni sharë nga të gjitha anët e nuk keni bërë kështu

Tabaku: Rama shkoi si çeço në Samit, bëri të fortin fillimisht (Nikolla i mbyll fjalën)

Spiropali përplaset me Bardhin: Shumë gaz ke pasur këtë kohë! Nikolla: Mos flit nga vendi

Berisha para futjes në Kuvend: Më 7 korrik derdhet e gjithë Tirana, Rama do largohet

Rama s’përmbahet para gazetarëve bullgarë: Turp, ju jeni një turp dhe shumë lëmsh

Lajme të mira për Shqipërinë? Rama: Preferoj të mos mbetem në pritje