LIVE UPDATES
Bota

Detyra e këtij brezi politikanësh është të krijojë një “botë serbe”, Vulin reagon pas ngjarjeve në Cetinjë

7 Shtator 2021, 19:07 Nga DOSJA
Detyra e këtij brezi politikanësh është të krijojë

SERBI– Ministri i Punëve të Brendshme të Serbisë, Aleksandër Vulin, vlerësoi se ngjarjet në Cetinje të Malit të Zi të dielën tregojnë qartë se sa e rëndësishme është që të gjithë serbët të jenë të bashkuar dhe të veprojnë gjithmonë si një popull i vetëm politik.

Sipas Aljazeera, ai i tha TV Pink se detyra e këtij brezi politikanësh është të krijojë një “botë serbe” për të mbrojtur serbët.

Nëse nuk e krijojmë, kam frikë se nuk do të mirëpresim gjeneratën e ardhshme të serbëve. Shikoni shkallën e urrejtjes dhe humorit anti-serb të shkaktuar nga asgjëja. Ngjarjet e djeshme në Mal të Zi mund të krahasohen vetëm me linçimin e Presidentit Serbisë, Aleksandër Vuçiç në Srebrenicë gjashtë vjet më parë,” tha Vulin.

Serbia nuk ka aspirata territoriale

Ai vuri në dukje se Serbia nuk ka aspirata për një centimetër të vetëm të territorit të askujt jashtë kufijve të saj, por se nuk duhet të ketë aspirata për “13 përqind të territorit të quajtur Kosovë”.

Mos kini ide të tilla për të copëtuar Serbinë, në mënyrë që të ruani paqen dhe sigurinë në Ballkan. Pra, Ballkani është i sigurt, paqësor dhe i qëndrueshëm vetëm kur Serbia nuk mendon për serbët dhe kur ju mund të bëni çfarë të doni për serbët ”, theksoi Ministri i Punëve të Brendshme të Serbisë.

I pyetur për të komentuar deklaratën e Patriarkut serb Porfirio, i cili tha se snajperistët në Malin e Zi u përpoqën të parandalonin kurorëzimin e Mitropolitit Joanicius të Malit të Zi dhe Litoral, Vulin tha se kjo nuk do të ishte hera e parë që vrasja e Mitropolitit Janikus nga një snajperist ishte duke u përgatitur.

Unë nuk mund ta konfirmoj, as nuk mund ta mohoj, por ajo që mund t’ju kujtoj është se disa kohë më parë, Mitropoliti aktual Ioannicius u qëllua në Hotel Crown Plaza, dhe kjo, u konfirmua, nga një snajper. Natyrisht, nuk është e pamundur që gjëra të tilla të ndodhin,” tha Vulin.

Ai shtoi se nëse kjo mund të kishte ndodhur në Beograd në atë kohë, pse jo në Cetinje.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Rajoni Rajoni aleksander vulin aleksander vulin

Sondazh

Poll

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën