LIVE UPDATES
Bota

Detaje të reja nga shpërthimi në Serbi, familjarët presin në dëshpërim pranë spitaleve

1 Prill 2022, 10:52 Nga DOSJA
Detaje të reja nga shpërthimi në Serbi, familjarët presin

SERBI- Shpërthimi në minierën “Soko” në Serbi, ku humbën jetën tetë minatorë, i cili ndodhi mëngjesin e sotëm rreth orës 5, dyshohet se ndodhi në rreth 600 metra nën tokë.

Sipas mediave serbe,  nuk është dëgjuar asnjë shpërthim në  qytet, i cili ndodhet 15 kilometra larg minierës.

Në të gdhirë, sirenat e ambulancës dhe policisë filluan të jehonin nëpër qytet, menjëherë e kuptuam se diçkaka ndodhur. Të gjithë jemi shumë të mërzitur, familjet e minatorëve janë mbledhur rreth Shtëpisë Shëndetësore në Sokobanjë, duke pyetur për të afërmit e tyre, kanë frikë” – thotë një dëshmitar.

Disa nga punëtorët janë transferuar në spitalin e Aleksinacit, ku para këtij institucioni kanë shkuar edhe të afërmit e tyre.

Drejtori i Spitalit të Përgjithshëm në Aleksinac, dr. Goran Vidic, tha se në terren janë katër ekipe nga Shtëpia e Shëndetësisë në Aleksinac, si dhe ekipet e Zajeçarit dhe Knjazhevcit që janë të përfshira. Ai tregon se në Spitalin e Përgjithshëm në Aleksinac janë trajtuar 18 minatorë të lënduar, 15 prej tyre me lëndime të lehta, dy me lëndime në bërryl dhe një me thyerje të pesë brinjëve, por fatmirësisht ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

“Të gjithë pacientët që nuk janë urgjent janë transferuar dhe janë anuluar operacionet e planifikuara, kemi mobilizuar repartet e tjera në godinë. Për momentin nuk kemi problem me kapacitetet “– shton doktori.

Ai tregon se janë në kontakt me menaxhmentin e minierës dhe se 49 minatorë kanë qenë në shërbim.

Situata këtu është e vështirë, ka të afërm, njerëzit janë të mërzitur. Fatkeqësisht, ky nuk është aksidenti ynë i parë. Aleksinac dhe rrethinat e tij janë të njohur për këtë, ka ndodhur dhe herë  tjetë r“– thotë Vidic.

Siç është paralajmëruar, në  Nish janë transferuar dy punëtorë me lëndime në gjoks dhe aty pritet të arrijnë edhe më shumë punëtorë.

LAJMI KRYESOR/Tragjedi në Serbi/Shpërthen miniera, 8 të vdekur dhe 18 të plagosur, ka ende të bllokuar

(d.a/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

rajoni rajoni goran vidic shperthen miniera ne serbi goran vidic shperthen miniera ne serbi

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë