LIVE UPDATES
Bota

Dermatologët japin KËSHILLAT: Rritja e temperaturave dhe maskat, nuk duhet harruar kremi i diellit

11 Maj 2021, 14:47 Nga DOSJA
Dermatologët japin KËSHILLAT: Rritja e temperaturave dhe maskat, nuk

ITALI- Vera është afër dhe të gjithë dëshirojnë të  çlirohen nga detyrimi i maskave anti-covid. Ekspertët e Sidemast, Shoqatës Italiane të Dermatologjisë kanë hartuar disa këshilla për të inkurajuar vështirësitë midis rritjes së temperaturave dhe mbrojtjes. Mediat e huaja shkruajnë se dermatologët italian kanë përgatitur disa këshilla që u kushtohen të rriturve dhe fëmijëve.

Pasquale Frascione, nënkryetar i Sidemast thotë se përkeqësimet e fytyrës mund të krijohen nga përdorimi i maskave.

Ato mund të shkaktohen për shembull nga përbërja e elastikut ose nga ndjeshmëria ndaj metalit që përdoret për të modeluar maskën në hundë. Por ato gjithashtu mund t’i atribuohen përdorimit të papërshtatshëm të maskës. Nëse tentojmë ta përdorim atë për një kohë të gjatë. Ose mund të ketë gjurmë të detergjenteve nëse maska, pasi të jetë larë, nuk është shpëlarë mirë, ose, nëse është dezinfektuar me një sprej pastrues, nuk është akoma e thatë ,”- tha ai.

Këshillat e zhvilluar nga dermatologët italianë mund të ndihmojnë në rivendosjen e një pamje të shëndetshme në atë që ndryshe pëcaktohet si “covidface”.

Kjo do të thotë një fytyrë që mund të plaket edhe pesë vjet në vetëm gjashtë muaj pandemi me theksimin e qeseve, rrathëve të errët, rrudhave , lëkurë të tharë, sy të shurdhër. Për këtë arsye, maskat e bardha të certifikuara CE duhet të vishen gjithmonë, në pëlhura natyrore ose hipoalergjike që mund të ndihmojnë lëkurën të marrë frymë. Ekspertët thonë nëse e dini që do të duhet të vishni maskën për një periudhë të zgjatur duhet të bëjmë kujdes të madh në zgjedhjen e produkteve për pastrimin dhe rutinën e hidratimit.

Hidratimi i lëkurës është tepër thelbësor prandaj dhe dermatologët me ardhjen e verës gjithashtu këshillojnë se nuk duhet të harrojmë një krem dielli sepse rrezet e diellit gjithashtu kalojnë përmes indeve.

(f.i/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

Bota Bota CoVID-19 Keshilat e Sidemast Pasquale Frascione shoqata italiane e dermatologjise CoVID-19 Keshilat e Sidemast Pasquale Frascione shoqata italiane e dermatologjise

Sondazh

Poll

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng