LIVE UPDATES
Bota

Deklarata e fortë e analistit serb: Ndarja e Kosovës tani është hedhur poshtë edhe nga SHBA

4 Qershor 2019, 17:20 Nga DOSJA
Deklarata e fortë e analistit serb: Ndarja e Kosovës tani

Dusan Janjiq, njëri nga analistët serbë, më i informuari për atë po ndodhë në relacionet Kosovë –Serbi dhe përpjekjet ndërkombëtare për të arritur marrëveshje, ka thënë se aktualisht është hedhur poshtë ndarja edhe tek njerëzit e Trump.

Janjiq duke folur rreth John Bolton, Këshilltar për Siguri Kombëtare ka thënë se në resorin që ai e drejton brenda Shtëpisë së Bardhë nuk po mund të vijnë deri te një “letër” dhe të pajtohen për “linjat” e ndarjes.

“Cili është tregimi për njerëzit rreth Trump, më saktësisht për Boltonin, këtë nuk e di askush. Me sa e di unë në ato konsultimet e fundit në National Security Council, kjo përfundimisht ëshët hedhur poshtë, së paku tash për tash, pasi nuk po mund të vijnë deri te një letër rreth kësaj rreth linjave” ka theksuar ai.

Janjiq, që është edhe drejtues i Forumit për Marrëdhënie Ndëretnike, ka thënë se tash përmendet një afat i ri për marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë, që është muaji shkurt.

“Pra, këtu bëhet fjalë për nevojat e Trumpit, që ai ta ketë situatë të qartë se me cka ai për Ballkanin do të del para demokratëve në zgjedhje. Trumpit nuk i intereson se cfarë kanë nënshkruar Thaçi e Vuciqi. E nëse kjo nuk ndodhë ai do të ketë ndonjë përgjigje të fortë, ai i do përgjigjet e forta, sic ka bërë me Meksikën, brenda natës do të ketë sanksione edhe ndaj njërës edhe ndaj palës tjetër (Prishtinës dhe Beogradit)” ka theksuar ai.

Janjiq ka folur edhe rreth takimit Haradinaj –Merkel më 6 qershor duke thënë se Kryeministri i Kosovës do të përballet me kërkesën e Merkel për suspendimin e taksës.

“Sa i përket takimit Haradinaj Merkel, kjo është diçka e vështirë, do t’i thuhet ose do t’i suspendoni taksat para Parisit ose në Paris të bëhet e ditur se është suspenduar taksa ose më nuk do të ketë bisedime partneriteti” ka theksuar ai.

Por a ka marrë fund ideja e ndarjes apo e korrigjimit të kufijve brenda BE’së apo cili është qëndrimi i dy aktorëve kryesorë Francës dhe Gjermanisë rreth kësaj.

“Sa i përket Francës, ata gjithmonë kanë qenë të obsesionuar me përvojën e Algjerisë, dhe ata gjithmonë do të sjellin ndonjë hartë, do të ndanin pak territor, janë edhe kolonial ata, por BE i shtyn që të mos luajnë ashtu me territore të huaja. Pasi shërbimet sekrete ushtarake franceze janë të involvara në këtë, tash Macron e ka tregimin se si të tërhiqet, herën e parë ishte tërhequr në një mënyrë të pashmebulltë duke e lënë Vuciqin në rendin e 13’të (100 vjetori i përfundimit të Luftës së Parë Botërore), ndërsa më vonë provoi të balancohet pak. Por ai (Macron), nuk e ka problem Vuçiqin, problemi i tij është se a është duke qeverisur me krejt aparatin shtetëror të Francës” ka theksuar analisti serb teksa ka folur në një emision televiziv në Serbi.

Janjiq ka thënë se tani fokusi i Parisit dhe Berlinit është që takimi në kryeqytetin francez të nënkuptojë vazhdimin e bisedimeve ose “ta ngjallë të vdekurin”.

Janjiq ka thënë se do të diskutohet për formatin e ri të bisedimeve duke thënë se aty do të ketë edhe përfaqësues të Quint’it si vëzhgues ndërkohë që do të flitet edhe për rolin Rusisë. Sipas tij, ende nuk është e qartë se a do të ftohen atje edhe shtetet tjera të Ballkanit perëndimor apo do të shkojnë vetëm shqiptarët dhe serbët.

Ai ka theksuae se marrëveshja Kosovë –Serbi është duke u ndërtuar

“Në esencë marrëveshja tani po ndërtohet, ka ekipe që janë duke e bërë këtë, janë individët, OJQ’të, Ministritë. Në Gjermani e keni një ekip në Bundestag që e bën këtë dhe një në Kancelari dhe ata i harmonizojnë ato, por fjalën e tyre duhet ta thonë edhe Thaçi e Vuçiq. Aktualisht në Gjermani ka vetëm disa pika për politikën ndaj Ballkanit Perëndimor, në Kancelari (Merkel), ka diçka më shumë dhe këto në publik shpesh i thotë Bodo Weber, e francezët kanë diçka të shkruar më shumë sepse ata i duan hartat” ka theksuar analisti serb.

Marrë nga VOAL

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

rajoni rajoni kosove-serbi ndarja e kosoves ndrashimi i kufijve shba kosove-serbi ndarja e kosoves ndrashimi i kufijve shba

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë