LIVE UPDATES
Politike

Dashamir Shehi rendit kërkesat ndaj Ramës: Ndarje të re territoriale, ligj të ri për zgjedhjet, ndryshimin e mënyrës së

6 Maj 2021, 21:03 Nga DOSJA
Dashamir Shehi rendit kërkesat ndaj Ramës: Ndarje të re

TIRANË– Kreu i LZHK-së Dashamir Shehi ështëi pari nga radhët e Partisë Demokratike që ka ‘shkruar’ në letrën ë bardhë, të cilën kryeministri Edi Rama ia ka ‘dorëzuar’ kryedemokratit Lulzim Basha në kuadër të ofertës për bashkëqeverisje.

I ftuar në “Opinion”, Shehi tha se në rast se do të bëhët një ndarje e re territoriale, një ligj i ri për zgjedhjet, një Reformë të re që duhet çuar deri në fund dhe një mënyrë e re për të zgjedhur Presidentin e vendit, ai do të jetë ”pro’ me të dyja duart.

Nëse Rama thërret për të ndarë tepsinë e pilafit, Shehi tha se nuk do të pranonte. Madje shtoi se edhe nëse ndonjë nga demokratët do e pranonte këtë oferte, ai nuk do ta ndiqte.

“Partia Demokratike do të futet në Parlament, është pranuar. Është pranuar produkti i këtyre zgjedhjeve dhe PD-ja do të futet në Parlament. E dyta që do bëjmë është një gjë që do të ç’armatosë Ramën dhe në të mirë të Shqipërisë. Linja për bashkëpunim duhet lënë e hapur, linja e Europës. Jemi të hapur ta mbështesim çdo lloj hapi që bëhet për inegrimin në Europë. E dyta është se nëse Rama nuk ka vija të kuqe….unë Dash Shehi po shkruaj te kjo ‘carta bianca’. Përveç kësja bashkëqeverisjes që i kam vënë një kryq, është ligji zgjedhor. A do flasim ndonjëherë për këtë? Është ndarë Shqipëria gjysmë lejla e gjysmë blu për një grusht votash. Nga këtu fillon reforma për Shqipërinë, ky është ligji primar. E dyta, hajde ta rinajmë me rindarjen territorial. Është bërë në funksionon elektoral. Sot kush vihet në Bashkinë e Tiranës vendos edhe në Zllabastar naj bari andej. Unë kam menduar dhe se gjithmonë duhet të ketë komuna në bashkitë e mëdha. A ka ujë në Vaqarr e andej? Janë të gjithë punonjës partie. Ligj të ri për zgjedhjet lokale, për pronën, Reformën e re. ky është detyrimi ynë, janë esenciale. Nëse PS-ja jep koncensusin unë i ngrej të dy duart. Duhet ndryshuar edhe mënyra se si zgjidhet presidency. Ditën që zoti Rama të thotë hajde të ndajmë tepsinë e pilafit se mund të ketë edhe nga an që kanë qejf, mua nuk më kanë me vete. Nëse bëhet kjo që thashë, jam i pari që ngrihem,”- tha Shehi.

(f.m/Dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

Politike Politike dashamir shehi zgjedhjet 25 prill 2021 dashamir shehi zgjedhjet 25 prill 2021

Sondazh

Poll

Politike 6 Maj 2021, 20:10

TIRANË– Dashamir Shehi ka deklaruar hapur se edhe në Partinë Demokratike ka persona që blejnë vota. I ftuar në “Opinion, Shehi tha se nuk i vjen mirë, por ...

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën

Berisha: S'është parlamenti dyqani yt! Nikolla i pret fjalën. kryedemokrati: Hap mikrofonin se...

Shehaj-Spiroaplit: Këtu duhet të ishte Rama, por jua la turpin juve

Shehaj: Rama i fali plazhin Xhaçkës. Spiroapli: Nuk është nder statusi 'investitor publik'

Spiropali: Turp, llukunia juaj është një turp. (Deputetët e PD i bien me grushte tavolinave)

Spiropali i ‘del zot’ Ramës: Pak punë ka ai në Samit, do merret me ju, taksirtati im

Deputetët e PD largohen nga Kuvendi, Ahmetaj: Jeni sharë nga të gjitha anët e nuk keni bërë kështu

Tabaku: Rama shkoi si çeço në Samit, bëri të fortin fillimisht (Nikolla i mbyll fjalën)

Spiropali përplaset me Bardhin: Shumë gaz ke pasur këtë kohë! Nikolla: Mos flit nga vendi

Berisha para futjes në Kuvend: Më 7 korrik derdhet e gjithë Tirana, Rama do largohet

Rama s’përmbahet para gazetarëve bullgarë: Turp, ju jeni një turp dhe shumë lëmsh

Lajme të mira për Shqipërinë? Rama: Preferoj të mos mbetem në pritje