LIVE UPDATES
Aktualitet

“CANNABIS VIRUS”! Hiqeshin si shoferë por bënin “namin” me kanabis, MEGA-aksioni i Policisë greke, sh

28 Mars 2021, 14:37 Nga DOSJA
“CANNABIS VIRUS”! Hiqeshin si shoferë por bënin

GREQI– 25 persona kanë përfunuar në prangat e Policisë greke në kuadër të një operacioni anti-kanabis. Në aksionin e zhvilluar në disa qytete të vendit fqinjë, janë prangosur 25 persona, mes tyre edhe 5 “kapot” e bandave, një prej tyre nga Shqipëria. Të gjithë hiqeshin si shoferë taksish dhe qarkullonin pa asnjë problem “mallin” e tyre duke siguruar fitime marramendëse në kohë pandemie. Për t’u bërë të “pakapshëm” nga Policia, ata kishin krijuar edhe një fjalorth të veçantë, me ndihmën e të cilit porosisnin dhe përgatisnin porositë.

ARTIKULLI I PLOTË:

OPERACIONI

“Canabisvirus” ishte emri i koduar i operacionit të Policisë greke, që çmontoi tre banda të trafikut të drogës që operonin në shtetin fqinjë. “Puna” e tyre u mbyll më 10 mars të këtij viti, pasi 25 perseona përfunduan në pranga nën akuzën e kultivimit dhe trafikut të drogës. Operacioni u zhvilluar njëkohësisht në zonat e Evias, Athinës, Pireut, Heraklionit dhe Serresit. Gjatë gjithsej 20 kontrolleve të kryera në shtëpitë dhe automjetet e të arrestuarve, me ndihmën e 4 qenve zbulues të drogës, u gjetën gjithsej më shumë se 64 kilogramë kanabis, 591 fidanë të të njëjtës bimë, armë, plumba, peshove dhe mbi 12 makina.

“Shokët” arrestuan anëtarët e grupit

“Kokat” e bandës, të ndarë në qytete të ndryshme kishin zhvilluar një fjalor të koduar për çdo transaksion droge. Fjalëkalimet i referoheshin vetë llojit të drogës, cilësisë dhe sasisë që kërkohej. Kë shtu që kishin ngritur një rrjet thuajse perfekt për t’ju shmangur përgjimeve të Policisë. Duke përdorur këtë skemë, mendohet se banda ka kontrabanduar të paktën 16 kg kanabis të papërpunuar që nga nëntori i kaluar, duke fituar më shumë se 160,000 euro. E gjitha në një kohë pandemie dhe izolimi total në të dy vendet.

“FJALORI” I GRUPIT:

Kafe, ilaç, copëza, letër, brinjë, biftekë = ilaç ose takim për blerje dhe shitje
Miq, brinjë = policë
Vegla, kontrolli= peshore elektronike.
Luleshtrudhe, Berisha, shqiptare = kërp i papërpunuar shqiptar
Lokale, e njëjtë = kërp i papërpunuar grek
Blu, kilometra, metra, vjet =  përdorej për t’ju referuar sasisë së kërkuara
Ëmbëlsira, shtypje, brirë = tableta ilaçesh (ndoshta Ekstazi).

SKEMA E TRANSPORTIT

Anëtarët e grupit që merreshin me shpërndarjen e drogërave ishin të gjithë shoferë taksish, kështu ata mund të lëviznin me drogë të pashqetësuar gjatë gjithë orëve të ditës, duke shmangur praninë e shtuar të policisë dhe kontrollet e shpeshta për respektimin e masave kundër përhapjes së koronavirusit. Duke përdorur automjetet e tyre, ata ishin në gjendje të siguronin, transportonin dhe transportonin sasi të mëdha kanabisi të papërpunuar, e cila përbëhej kryesisht nga shoferë të tjerë taksish.

Marrë dhe përshtatur nga Eleftherostypos

(k.m/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

aktualitet aktualitet arrestohen shqiptaret ne greqi greqi operacioni "canabisvirus" arrestohen shqiptaret ne greqi greqi operacioni "canabisvirus"

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve